גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > שעון לקיץ, שעון לחורף > מדינה שלמה מזיזה שעון פורסם: 28/4/2008

שעון לקיץ, שעון לחורף

מדינה שלמה מזיזה שעון

למה בכלל מחליפים פעמיים בשנה בין שעון קיץ לשעון חורף? יש הסבורים שיש לזה השפעה חיובית על איכות הסביבה, על הבטיחות בדרכים ועל עוד הרבה דברים אחרים. אחרים חולקים.

מדי שנה בשנה עם בוא הסתיו, ישראל ומדינות רבות ברחבי העולם "מזיזות את השעון" שעה אחת אחורה. כלומר, אם השעה היא 10:00 בבוקר, לאחר הזזת השעה בהתאם ל"שעון חורף", השעה תהיה 09:00 בבוקר. בליל המעבר, מיליוני בני אדם "מרויחים" שעת שינה יקרה ויכולים לקום שעה אחת מאוחר יותר.


בתקופת החורף השמש זורחת כ-10 שעות ביום. הימים גשומים וסגריריים, נראה שהשמש באה רק לביקור קצר והחשיכה יורדת מוקדם בערב. ככל שחולפות עונות השנה, מספר שעות האור ביום משתנה. עם בואן של העונות החמות, הימים מתארכים והלילות מתקצרים. בעיצומה של עונת הקיץ השמש מאירה ומחממת את שמי ישראל כ-14 שעות מדי יום ביומו!

בנג'מין פרנקלין (באדיבות אנציקלופדיה ויקיפדיה)
בנג'מין פרנקלין (באדיבות אנציקלופדיה ויקיפדיה)

בנג'מין פרנקלין, אחד מאבות האומה האמריקאיים, העלה על דעתו כבר בשנת 1784 שחבל לבזבז את אור השמש רק בגלל ההבדלים בין הקיץ והחורף. פרנקלין בדק ומצא כי בעונות האביב והקיץ השמש זורחת בשמים כשעה אחת מוקדם יותר מבחורף, ולכן הציע להזיז את השעון שעה אחת קדימה בתקופת הקיץ. בדרך זו, חשב פרנקלין, כולם ישכימו לקום עם עלות החמה ויזכו ליהנות מהאור הטבעי במשך יותר שעות. בתקופתו, ההצעה הזו נשמעה לאנשים קצת לא רצינית. בסופו של דבר עברו יותר ממאה שנה עד שבעולם התחילו לעשות שימוש בהצעה הזו.

במדינות רבות הוחלט לכוון את השעון שעה אחת קדימה החל מתקופת האביב. היתרונות שנמצאו לכך רבים:


* ניצול מרבי של שעות אור היום לעבודה, בעקבות ההשכמה המוקדמת עם עלות החמה. מתוך כך נוצר חיסכון רב באנרגיה, בגלל השימוש באור טבעי במקום באור מלאכותי המופק באמצעות חשמל.
* שיפור באיכות השינה – שינה בשעות החשיכה היא עמוקה וטובה יותר משינה בשעות האור. אם לא היינו מזיזים את השעון לשעון קיץ, השמש היתה זורחת כבר בשעה ארבע לפנות בוקר- שעה שרוב האנשים ישנים בה, ופוגעת באיכות השינה.
* הפחתה במספר תאונות הדרכים, משום ששעות הנהיגה העמוסות (עם סיום יום העבודה) הן בעת שהשמש עוד מאירה, ומסייעת לנהגים לראות טוב יותר את הדרך ואת שאר כלי הרכב.

הידעת? מספר הימים שבהם מופעל שעון הקיץ בישראל הוא מהנמוכים בעולם!

שעון החורף הוא השעון "הרגיל". השעה הנקבעת על פי מיקומה של כל מדינה יחסית לעיר גריניץ' שבאנגליה.


שעון הקיץ מכונה "שעון חיסכון באור יום". השם מייצג את הכוונה לחסוך באנרגיה לתאורה על ידי התאמת שעות העבודה לשעות האור. 


אולם כיום יעילותו של שעון הקיץ לחיסכון באנרגיה מוטלת בספק. ברוב המשרדים ומקומות העבודה משתמשים בתאורה חשמלית גם בשעות האור, ולכן להתאמת שעות העבודה לשעות האור אין יתרון גדול. מאידך, ייתכן ושעון הקיץ  דווקא גורם לבזבוז אנרגיה כיוון ששעות העבודה חופפות לשעות החמות ביותר של היום, ולכן נעשה שימוש רחב יותר במזגנים ואמצעי קירור. כמו כן, התקופות לאחר הזזת השעון מועדות לטעויות בלבול ובזבוז זמן שנוצר מאחור או הקדמה לפגישות שונות. ביום שלאחר המעבר לשעון קיץ, כאשר שעות השינה התקצרו,  עלולות להתרחש תאונות דרכים רבות יותר כיוון שנהגים רבים נוהגים עייפים מתמיד.  


מה יקרה אם לא נזיז את השעון בחזרה לשעון חורף ונשאר אם שעון קיץ בכל השנה? אם נותיר את שעון הקיץ במשך השנה כולה, במהלך החורף נקום בבוקר לחשכה מוחלטת! הרי בחורף הלילות ארוכים יותר והימים קצרים. התחלת היום לפני זריחת החמה עלולה לגרום לתוצאות הפוכות משרצינו: בזבוז רב באנרגיה (כי אנשים יצטרכו להפעיל חשמל מלאכותי בבקרים החשוכים), סיכון גבוה יותר לתאונות דרכים, פגיעה בסביבה, באיכות השינה ובעוד דברים רבים. לכן חשוב לזכור, עם סוף תקופת שעון הקיץ, לכוון את השעון בחזרה ל"שעון החורף". כלומר, להזיז את השעון שעה אחת אחורה.

   

úâåáåú ìëúáä
זה באמת מענין (1 26.03.2015)
היה מאוד מענין וכיף יש עוד שעה לישון ויהיה יותר שמש
יפה (שלומי 26.03.2015)
איזה דבר מדעים
שעון קיץ (יריני 26.03.2015)
אבל איך נקום בבוקר
זה בסדר (שמואל 26.03.2015)
לדעתי זה בסדר כי זה חושך לנו המון כסף וחשמל
מעדיפות שעון חורף (יפה ועדי 26.03.2015)
אנחנו מעדיפות שעון חורף :) כי אז אפשר לישון עוד שעה... אבל נהנה מהיתרונות של שעון הקיץ... שיש יותר שעות אור ושמחשיך מאוחר יותר... זה גם משהו! :)
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון