גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > לגלוש באמת, לא באינטרנט פורסם: 6/3/2014

לגלוש באמת, לא באינטרנט

אתם מוזמנים לצאת לטיול באזור אשדוד. תחילת הטיול בנחל לכיש וסופו בגלישה בדיונה הגדולה ביותר בארץ. אז – למה אתם מחכים?

מאת: שמחה כתב דוידיאן

 

מי את, אשדוד?

המרינה הכחולה באשדוד
המרינה הכחולה באשדוד

לראשונה התיישבו בני אדם באזור אשדוד בתקופת האבן, כלומר לפני אלפים רבים של שנים. מאז חיו באזור קבוצות שונות של בני אדם, נזכיר שתיים מהן: הפלשתים – אשדוד הפלשתית מוזכרת בתנ"ך. ידוע שהייתה עיר חשובה, מכיוון ששכן בה המקדש של האל הפלשתי דגון.

הערבים – בסביבות המאה השביעית לספירה נבנה באזור כפר בשם איסדוד. עם השנים התרחבה ההתיישבות הערבית באזור, אך ב־1948, בעקבות מלחמת העצמאות, מקצת התושבים ברחו ומקצתם גורשו מהאזור.

בשנת 1956 הוקמה אשדוד הישראלית. כבר עם היווסדה קלטה אשדוד עולים חדשים שהגיעו ממרוקו, והם היו החלוצים בבנייה ובפיתוח של העיר. כיום, אשדוד היא העיר החמישית בגודלה בישראל. מה שמייחד אותה הוא חוף הים הנפלא שלה וכן נמצא בה הנמל הגדול ביותר בארץ .

 

מתחילים בנחל לכיש

נחל לכיש ליד השפך לים
נחל לכיש ליד השפך לים

נתחיל את הטיול בפארק לכיש, שאפיק נחל לכיש עובר בו. נחל לכיש הוא ברובו נחל אכזב. באזור השפך, הנחל מלא מים. אלו הם מי מעיינות, הנובעים מן האדמה. אתם בוודאי שואלים אם המים האלה טובים לשתייה וראויים לרחצה – התשובה היא: לא. כמו נחלים רבים בארץ, נחל לכיש הזדהם ולכן לא ניתן לרחוץ בו או לשתות ממימיו. הבשורה המשמחת היא, שבשנים האחרונות הנחל שוקם, וכעת אפשר לטייל לאורכו וליהנות מהברווזים וחיות המים האחרות ששוחות בו.

 

 

הידעת?

בשנים האחרונות נחקקו חוקים שמאפשרים לצמצם את הפגיעה בנחלים ואף לשקם אותם.

באתר סבבה תוכלו למצוא עוד מידע על שיקום ושימור נחלים

 

פוגשים במבי

טיילת חי-לכיש בפארק לכיש
טיילת חי-לכיש בפארק לכיש

אם תטיילו לאורכו של הנחל, תגיעו לפינת החי ובה בעלי חיים כמו ראמים בעלי קרניים זקופות וארוכות (הראמים כמעט נכחדו, אך בשנים האחרונות נעשים מאמצים לטפח אותם) ואיילים נקודים. לאיילים פרווה בצבע חום בהיר המנוקדת בכתמים לבנים, וזה מקור שמם: אייל נקוד. האיילים נקראים בפינו גם "במבי", על שם במבי בסרט של וולט דיסני. האיילים הזכרים בעלי קרניים, שבכל שנה נושרות וגדלות מחדש. מהקרניים האלה מכינים שופרות.

תוכלו לראות גם זברות מפוספסות, שבארצנו נמצאות רק בגני חיות, מיני עופות שונים ועוד. רבות מהחיות שתראו בפינת החי נמצאות גם בחי־בר באילת, שם מגדלים אותן בשבי, ואחר כך משחררים אותן לטבע. בעלי החיים בפארק לכיש הם צמחונים וניזונים משטחי המרעה שבסביבה. כל החיות נמצאות במתחם מגודר, כדי להגן עליהן מפני טורפים למיניהם כמו שועלים או תנים.

 

"היה היו כאן פעם שקמים" – וגם עכשיו הם כאן

לאחר שנהנינו מהתצפית בבעלי החיים, ניסע לפארק השקמים ולדיונה הגדולה, גם הם באזור אשדוד. בפארק השקמים נוכל להתרשם מעצי השקמה הגדולים. עצי השקמה הם ממשפחת הפיקוסים, ופירותיהם דומים לתאנים. הפירות אכילים, ומי שבמיוחד נהנים לזלול אותם הם עטלפי הפירות.

אגב, עצי שקמה כאלו בדיוק היו גם בתל אביב, עד שהתחילה העיר לגדול ולצמוח, והשקמים נכרתו וכמעט נעלמו. על כך כתב המשורר יצחק יצחקי את השיר גן השקמים: "היה היו כאן פעם שקמים..." אבל בחולות אשדוד השקמים עדיין צומחים, והם מפארים ביופיים את הנוף החולי שמסביב.

 

לגלוש בדיונה

הדיונה הגדולה באשדוד
הדיונה הגדולה באשדוד

לאחר שתחלפו על פני השקמים ותצעדו עוד קצת בחול, תוכלו לראות לנגד עיניכם דיונה ענקית, המתנשאת לגובה של כ־35 מטרים (בערך בגובה של בניין בן כעשר קומות). אפשר לטפס על הדיונה, אבל הַקפידו לנעול נעליים, כדי שלא תיפצעו משברי זכוכית או מאבנים. מטפסים ועולים בדיונה עד למעלה, וכשמגיעים לפסגה אפשר לרדת חזרה בכל מיני דרכים: בריצה, בגלישה, בהתגלגלות – יחד או לחוד. אפשר לעשות זאת שוב ושוב עד שמתעייפים, יורדים למטה להפסקת שתייה קצרה ו... מהר־מהר חוזרים ומטפסים.

 

   

úâåáåú ìëúáä
ממליץ לכתוב בגוגל עיר האתרים אתר המטיילים ולהרשם . (ליאור 01.08.2015) (ì"ú)
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון