גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חדשות מהעבר > אם מושבות הגליל > הברון דה רוטשילד פורסם: 8/7/2008

אם מושבות הגליל

הברון דה רוטשילד

הברון אדמונד דה רוטשילד
הברון אדמונד דה רוטשילד

מי היה הבארון דה רוטשילד?
ג'יימס אדמונד (אברהם בנימין), הברון דה רוטשילד, היה בן למשפחה יהודית עשירה מאוד. בעזרת כספי המשפחה סייע רבות למושבות שהוקמו בארץ ישראל בתקופת העלייה הראשונה. בזכות פעולותיו ונדיבותו למען היישוב היהודי בארץ ישראל הוא כונה "הנדיב הידוע" ו"אבי היישוב".

כיצד עזר הברון למתיישבי ראש פינה?
תושבי ראש פינה התגוררו בתחילה בכפר הערבי בשל סירוב השלטונות העות'מאנים להתיר להם לבנות בתים.
בשנת 1884 החליט הברון רוטשילד לסייע למושבה. הוא תרם כסף למושבה והקים במקום מפעל לטוויית חוטים ואריגים של משי כדי לעזור לפרנסת התושבים. הוא הקים גם בית כנסת ובית ספר.

הידעת?
בית הספר, שהוקם בשנת 1899 בראש פינה, היה בית ספר מיוחד במינו! בבית הספר הזה, שהקים המחנך יצחק אפשטיין, שפת הדיבור והלימוד הייתה עברית, תופעה בלתי רגילה באותם ימים. היום זה נראה ברור ומובן, אבל בימים ההם סירבו הורים רבים ששפת הלימוד תהיה עברית. מקצת ההורים חשבו שאסור ללמד בשפת הקודש, ואחרים חשבו שרמת הלימודים תיפגע אם ילמדו בעברית!

הברון רוטשילד הבין שבראש פינה חיים אנשים, שמוכנים לעשות הרבה מאוד כדי להתיישב בגליל. הוא גם ידע שאין להם שום ניסיון בחקלאות ובחיים הקשים במקום המבודד שבגליל. לשם כך, שלח למקום פקידים שמטרתם הייתה לעזור למתיישבים ולכוון אותם כדי שיוכלו להתקיים במקום בכבוד.

מרכז ראש פינה לפני כשבעים שנה (אוסף התצלומים)
מרכז ראש פינה לפני כשבעים שנה (אוסף התצלומים)

ראש פינה הייתה המושבה הראשונה, שזכתה בחסותו של הברון. בהמשך נהג כך גם עם מושבות אחרות.

כוונותיו של הברון היו טובות, אבל במציאות התעוררו סכסוכים קשים בין תושבי ראש פינה לבין פקידי הברון. העזרה הכספית שהעניק הברון לתושבי ראש פינה אמנם הצילה אותם מקריסה אבל לא הביאה אותם לעצמאות כלכלית. נוסף על כך מפעל המשי נסגר בשל משבר בשוק המשי העולמי, וכך שוב התעוררו בעיות כספיות קשות אצל משפחות המושבה.

בשל מצב זה, החליט הברון בשנת 1900 להפסיק את תמיכתו במושבה ולהעביר את המקום לחסותה של חברה ציונית-כלכלית אחרת - יק"א. כמה שנים לאחר מכן עברה ראש פינה לחסותו של ארגון אחר שנקרא פיק"א.

השנים עשו את שלהן. לאט, לאט התפתחה המושבה. אנשי המקום התרגלו לתנאים הקשים של המקום, ותושבים חדשים התווספו. למרות ההתחלה הקשה הייתה ראש פינה ליישוב משגשג.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון