גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בעולם > נשיאים וסגנים פורסם: 23/9/2008

נשיאים וסגנים

הפוך על הפוך בבחירות המתקרבות לנשיאות בארצות הברית – שני מועמדים מעניינים, שונים והפוכים זה מזה, בחרו לאחרונה סגנים לא פחות מעניינים, שונים והפוכים זה מזה גם כן. האם יהיה מהפך?

(sxc)
(sxc)

הפכים נמשכים זה לזה – שמעתם על זה פעם? במילים אחרות, אנשים שהם שונים מאוד, ממש הפכים, מוצאים עצמם הרבה פעמים יחד. למה זה קורה? אומרים שבשל כמה סיבות: יש כאלה שיגידו שכך החיים מעניינים יותר, יש שיאמרו שהפכים בעצם משלימים זה את זה, ויש כאלה שיטענו שזו פשוט דרכו של עולמנו מלא ההפתעות. איפה ניתן להיתקל בתופעה הזו? אצל זוגות נשואים, אצל ידידים, שותפים עסקיים – ובכלל, איפה לא. הדוגמה הבולטת ביותר מהזמן האחרון היא הבחירות המתקרבות לנשיאות ארצות הברית.
ב-4 בנובמבר 2008 יתקיימו הבחירות לנשיאות ארה"ב, וייבחר נשיא חדש. לאזרחי ארצות הברית יש שתי ברירות עיקריות: הראשונה – ברק אובאמה, שנולד בהונולולו (עיר הבירה של הוואי), והוא האפרו-אמריקאי הראשון שמועמד לנשיאות. האפשרות השנייה היא ג'ון מקיין, שנולד בבסיס צוללות אמריקאי בפנמה (שם שירת אביו) ובצעירותו אהב להתחרות באִִגרוף ובהיאבקות.
לכל אחד מהמועמדים האלה ישנו חיסרון משמעותי – ברק אובאמה חסר ניסיון וצעיר (הוא רק בן 47), ואילו ג'ון מקיין בדיוק ההפך – הוא בן 72, גיל מבוגר למדי עבור מנהיג, שאמור לעמוד בלחצים רבים.

איך מתגברים על החסרונות הללו?
זוכרים שסיפרנו לכם שהפכים נמשכים? זהו בדיוק הפתרון שמצאו המועמדים לנשיאות. כל אחד מהם בחר בסגן שישלים אותו, שינסה "לבטל" או להסוות את החיסרון הבולט שלו.
אובאמה בחר בסנטור ג'ו ביידן. ביידן, בן 65, מכהן כבר 35 שנה בתפקיד סנטור מטעם מדינת דלאוור בסנאט (בית המחוקקים, בדומה לכנסת שלנו), והוא בעל ניסיון רב בניהול ממשל ואמור לחפות על חוסר הניסיון של אובאמה ועל גילו הצעיר.
לעומתו, מקיין בחר באשה לתפקיד סגניתו המיועדת – שרה פיילין, שכיהנה עד עכשיו כמושלת אלסקה. פיילין היא אם לחמישה, מלכת יופי לשעבר האוהבת לצוד ולדוג. היא אמנם בעלת ניסיון מועט יחסית בפוליטיקה, אבל כמו שאתם כבר יודעים, למקיין לא חסר ניסיון. אחת התכונות הבולטות של פיילין היא גילה הצעיר – היא בסך הכל בת 44. גם העובדה שמדובר באשה, דוברת רהוטה המסוגלת לעורר ולהלהיב את השומעים אותה, משחקת לטובתה ולטובת מקיין. קהל הנשים האמריקאיות ישמח לראות יותר נשים משתלבות בתפקידים פוליטיים, שלרוב מאוישים בידי גברים.

אז איך זה נראה בינתיים?
כאשר הכריזו המועמדים לנשיאות על סגניהם, הסקרים הצביעו על עליה גבוהה בתמיכה למקיין. אבל כמו שזה נראה עכשיו, המאבק מאוד צמוד. בסקרים האחרונים זוכה מקיין ל-47 אחוזי תמיכה, ואילו אובאמה מקבל 45 אחוז. כלומר, הכל עוד יכול להתהפך.

אז מה אתם חושבים? איזה מהצמדים ההפוכים שהצגנו לכם משלימים זה את זה בצורה הטובה ביותר? איזה מהם ינהל טוב יותר את המדינה החזקה בעולם? אם אתם הייתם אזרחי ארצות הברית, במי הייתם בוחרים?

מאת עפרה לויכטר    פורסם: 23/9/2008

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון