גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > זכותי! > זכויות אדם בישראל פורסם: 9/12/2008

זכותי!

זכויות אדם בישראל

כמו במדינות רבות בעולם, גם מדינת ישראל התחייבה לשמור על זכויותינו.

מגילת העצמאות.
(ויקיפדיה)
מגילת העצמאות.
(ויקיפדיה)

עוד לפני שמדינת ישראל עמדה על רגליה, היא כבר התחייבה לשמור על זכויות אדם ועל ההצהרה בדבר זכויות האדם של האו"ם. כך מובטח במגילת העצמאות של מדינת ישראל: "מדינת ישראל... תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל".

גם בספר החוקים של מדינת ישראל ישנם חוקים שנועדו לשמור על זכויות אדם. שניים מהחוקים האלה מכונים "חוקי יסוד". חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו וחוק יסוד: חופש העיסוק. החוקים הללו מגינים על זכותנו לעבוד בכל מקצוע שנרצה ומונעים מאחרים לפגוע בכבודנו.

שמעתם על אליס מילר? מילר רצתה להיות טייסת בחיל האוויר, אלא שבתקופה שבה התגייסה צה"ל לא היה מוכן לקבל נשים לתפקיד זה. בית המשפט העליון קבע שצה"ל פוגע בשוויון שמגיע למילר ואף משפיל אותה. בזכות החוקים המגינים על זכויות האדם השתתפה מילר בקורס טיס ופתחה פתח לעוד צעירות שהצטרפו לקורס.

אז מה שומר על הזכויות שלנו, אזרחי מדינת ישראל? מצד אחד הכנסת, שחוקקה חוקים כדי להגן על הזכויות שלנו; מצד שני הממשלה, שמחויבת לנהל את המדינה תוך כדי שמירה על החוקים שנחקקו בכנסת; ומצד שלישי בית המשפט, שתפקידו לדאוג לכך שהזכויות שלנו לא ייפגעו – לא על ידי אנשים פרטיים ולא על ידי הממשלה, המשטרה או אפילו הכנסת עצמה.

החוקים הללו קיימים רק משום שיש מי שדאג שהם יהיו חלק ממערכת החוקים שלנו, כך שיוכלו לספק הגנה לזכויותינו הבסיסיות. לצערנו, למרות החוקים שנועדו לשמור על זכויותינו, גם במדינת ישראל עדיין ישנן לא מעט הפרות של זכויות אדם. בחדשות אנו נתקלים כל הזמן בכתבות על גברים שמתנהגים באלימות כלפי נשים וילדים. אנחנו שומעים גם על קבוצות שונות של אזרחים ישראלים – דרוזים, בדווים וערבים, למשל – שאינם זוכים לשוויון ואינם מקבלים את הזכויות המגיעות להם, כמו השקעה בחינוך, בסלילת כבישים, בניקיון ועוד. אנחנו שומעים גם על אנשים המעסיקים עובדים זרים בביתם ולא תמיד משלמים להם שכר הוגן, ולפעמים גם לוקחים מהם את דרכוניהם ובכך שוללים את חופש התנועה שלהם (בלי דרכון אי אפשר לעבור ממדינה למדינה). יש לנו עוד הרבה מה לשפר כדי שמצב זכויות האדם בישראל יהיה משביע רצון.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון