גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > ללמוד ללכת מחדש פורסם: 3/12/2014

ללמוד ללכת מחדש

השנה יצוין לראשונה יום הוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה, בתאריך י''ז בכסלו (09.12.2014). למעלה ממאה אלף מאזרחי ישראל שנפגעו במסגרת הסכסוך הישראלי-ערבי יהיו במוקד היום הזה. אחד מהם הוא אוהד, חייל שנפצע במבצע צוק איתן בקיץ האחרון ולומד ללכת מחדש

מאת: מערכת חדשות הילדים וחדר החדשות

בגיל עשרים נאלץ אוהד ללמוד מחדש כיצד ללכת, כיצד לחבר מילה למילה ולהרכיב מהן משפט וכיצד לבצע פעולות שעד לפני כמה חודשים היו עבורו דבר שבשגרה.

בקיץ האחרון, במהלך מבצע "צוק איתן", אוהד נפצע בלחימה ברצועת עזה. הוא ספג פציעה חמורה בראשו והובהל במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

כנגד כל הסיכויים הצליחו הרופאים להצילו, ועתה הוא מתמודד בקרב אחר – הקרב על שיקומו וחזרתו לתפקוד יום-יומי רגיל.

מתוך כתבה על מאבקו של אוהד בחדשות 10
אוהד נפגש עם סגן-אלוף שי סימן טוב, שנפצע גם הוא בצוק איתן

"להאיר זרקור על הפצועים"

השנה יצוין לראשונה יום הוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה. ההחלטה להוסיף יום זה לרשימת המועדים הממלכתיים בישראל התקבלה בחודש יולי 2014, בעקבות יוזמה שהוביל רכז מחוז דרום בתנועת בני עקיבא, אליעד אברקי.

אברקי חבר לנציגים מתנועות נוער אחרות, ויחד פעלה הקבוצה לקיום פעולות הוקרה לחיילים פצועים, בתחילה בערים בדרום הארץ. בהמשך פנו יחד עם ארגון נכי צה"ל לחברי כנסת ולשרי הממשלה כדי להפוך את היוזמה המקומית לארצית.

לוגו יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה
לוגו יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה
צילום: יח''צ

מי הם הפצועים?

הפצועים הם מי שנפגעו בגופם (לדוגמה, איבדו יד או רגל) או מי שנפשם נפגעה – אנשים שנותרו בריאים בגופם, אך הפציעה והנסיבות בהן קרתה גרמו להם לפתח פחדים או מצב רוח רע מאד, שלא מרפים מהם ומקשים עליהם בחיי היום-יום. יש, כמובן, מי שסובלים מפגיעה בגוף וגם בנפש.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה נועד להתייחדות עם זכרם של מי שהקריבו את חייהם למען המדינה. אבל יש מי שהשתתפו במלחמה או נפגעו בפיגוע והמשיכו בחייהם, להם מוקדש יום ההוקרה.

במדינת ישראל ישנם למעלה ממאה אלף אזרחים שנפגעו במלחמה או בפיגוע. בהחלטת הממשלה על ציון יום ההוקרה נכתב כי הוא נועד "להאיר זרקור על הפצועים ולחזק את ההכרה הציבורית על תרומתם".

קביעתו בלוח השנה של יום המוקדש להוקרת הפצועים נועדה לבטא הכרה בכאבם ולעתים בתרומתם של מי שעודם בחיים, אך הפגיעה מלווה אותם כל חייהם והם מתמודדים עם אתגרים וקשיים.

מתי יציינו את יום ההוקרה?

התאריך שנבחר לציון יום ההוקרה הוא י''ז בכסלו – התאריך העברי ב-29 בנובמבר 1947, מועד אישור תכנית החלוקה של האו"ם בארץ ישראל וקבלת ההחלטה על הקמת מדינה יהודית. בהחלטת הממשלה נכתב כי הבחירה בתאריך זה "מסמלת את הזיקה בין נסיבות פציעתם של אזרחים אלו לתקומת ישראל ושמירת ביטחונה".

ביום ההוקרה ייערכו טקסים ממלכתיים בכנסת וכן ברשויות מקומיות, בתי ספר יקיימו מפגשים עם אנשים המתמודדים עם פציעה, וההתאחדות לספורט נכים תקיים תחרויות פתוחות לקהל הרחב.

השנה יצוין יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה ביום ב', ה-9 בדצמבר.

המאבק של אוהד

בחדשות ערוץ 10 הכינו כתבה על מאבקו של אוהד להשתקם מפציעתו. תוכלו לצפות בכתבה באתר נענע 10.

מה הבנתם מהכתבה?

מדוע נבחר י"ז בכסלו לתאריך שבו יצוין יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה?


בדיקה

אתגר חשיבה ביקורתית

 
העלו נימוק אחד בעד ונימוק אחד נגד הוספת יום זיכרון לרשימת המועדים הממלכתיים בישראל.
האם תוכלו לחשוב על נושא נוסף שכדאי להקדיש לו יום לאומי?
 

היכנסו לספר המקוון ''מלחמה זה דבר בוכה'' וקראו על התמודדות של משפחה עם הליכתו של האב למלחמה.

   

úâåáåú ìëúáä
בעקבות הכתבה (שני 29.11.2015)
אני חושבת שזה יום מקסים והיום כשציינו אותו בבית ספר ממש התרגשתי!
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון