גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > זה החג שלי: רמדאן פורסם: 7/6/2015

זה החג שלי: רמדאן

אני מחכה מאוד שיגיע חודש הרמדאן, כי יש מאכלים וקינוחים שמכינים רק ברמדאן" אומרת נלי משכונת בית חנינא בירושלים. יודעים מהו חודש הרמדאן? בואו להכיר את נלי ואת מנהגי החודש הקדוש לאנשים רבים בישראל ובעולם

מאת: אילנה קורן ופיראס רסאס

הכירו את חודש הרמדאן - החודש הקדוש ביותר בלוח השנה המוסלמי.

נלי נאסר אלדין מספרת על הרמדאן

"קוראים לי נלי, אני בת שבע ואני גרה בבית חנינא בירושלים. אני תלמידת כיתה א' בבית הספר האחיות רוזרי. אני האחות הבכורה במשפחה שלי, יש לי אח בן ארבע, אמיר, ואחות חדשה בת חודש, יסמין. אני אוהבת מאוד לשחק כדורסל, לשחות ולשיר".

נלי נאסר אלדין
נלי נאסר אלדין

"אני מחכה מאוד שכבר יגיע חודש הרמדאן, בעיקר כי יש מאכלים וקינוחים מיוחדים שמכינים רק ברמדאן וכולם מחכים להם כל השנה. לדוגמה, קטאיף, כיסונים מטוגנים ממולאים בגבינה מתוקה או באגוזים.

"הכי כיף ברמדאן כשכל בני המשפחה יושבים יחד כל ערב, צופים בטלוויזיה בסדרות מצחיקות ואוכלים. בחודש זה הלימודים בבית הספר מסתיימים מוקדם, כך שכל הילדים בשכונה מגיעים מוקדם הביתה ומבלים את אחר הצהריים יחד. בערב, כמעט בכל יום, מתארחים אצל מישהו אחר – סבא וסבתא, דודים ודודות.

"בסוף הרמדאן, לכבוד עיד אל-פיטר, קונים לכולם בגדים חדשים וחגיגיים ובמשך כמה ימים אנחנו מתלבשים יפה והולכים לבקר קרובי משפחה".

כל מה שרציתם לדעת על הרמדאן

מהו רמדאן?

רמדאן הוא החודש התשיעי בלוח השנה ההיג'רי. חודש זה נחשב קדוש מכיוון שלפי המסורת המוסלמית, בחודש זה קיבל הנביא מוחמד את הקוראן.

חגיגות הרמדאן בעיר העתיקה בירושלים
חגיגות הרמדאן בעיר העתיקה בירושלים

איך קיבל הנביא מוחמד את הקוראן?

על פי המסורת המוסלמית, הנביא מוחמד נהג לצאת מעירו מכה לתקופות קצרות של התבודדות על מנת להקדיש זמן לחשבון נפש.

יום אחד בחודש הרמדאן, באחת הפעמים שבהן יצא להתבודד, שלח אליו אלוהים את המלאך גבריאל. המלאך מסר לנביא בעל פה את הפסוקים הראשונים של הקוראן.

מאז ועד יום מותו המשיך הנביא מוחמד לחזות בהתגלויות של המלאך גבריאל, שהעביר לו את דברי האלוהים.

מדוע צמים ברמדאן?

במהלך כל ימי חודש הרמדאן המוסלמים צמים משעת הזריחה ועד שעת השקיעה. הצום, כמו צומות בדתות אחרות, נועד לקרב את המאמינים אל האל. בחודש הרמדאן, המאמינים צריכים ללמוד את הכללים שעל פיהם עליהם לנהוג בכל ימות השנה. לכן, מלבד הצום, המוסלמים מצוּוים גם להימנע ממעשים רעים ומאמירת דברי שקר.

מהו ליל אל-קדר ("ליל הגורל")?

על פי המסורת המוסלמית, באחד הלילות האחרונים של חודש הרמדאן (ה-27 לחודש) מציינים את אותו הלילה שבו נתן המלאך גבריאל לנביא מוחמד את הפסוק הראשון מהקוראן. את האירוע מציינים בתפילות מיוחדות.

סעודת אפטאר
הכנות לסעודת אפטאר במסגד באיסטנבול, טורקיה

חגיגות הרמדאן בעולם הערבי

לפני תחילת הצום, בכל בוקר, נהוג לקום בשעה מוקדמת מאוד לפני הזריחה כדי לאכול את הארוחה האחרונה לפני תחילת הצום. לפני שקיעת השמש כל המשפחה מתאספת שוב כדי לאכול יחד את האפטאר, הארוחה שמסיימת את הצום באותו היום.

ברוב מדינות העולם המוסלמי, המסעדות ובתי הקפה סגורים בשעות האור, שהן שעות הצום בחודש הרמדאן. בערים מוסלמיות רבות הפכו לילות הרמדאן (השעות שלאחר הצום) לזמן בילוי: הרחובות מקושטים ומוארים בפנסים, השווקים פתוחים, ברחבי העיר נערכים מופעי בידור ופעילויות תרבות ונפתחים דוכנים לממכר עוגות ועוגיות מיוחדות. גם בישראל, משפחות מוסלמיות רבות יוצאות לבילוי ולקניות עם המשפחה בשעות הערב.

בשנים האחרונות התפתחה במדינות ערב מסורת של סדרות טלוויזיה שמפיקים במיוחד לרגל הרמדאן ומשדרים בכל יום פרק. בני המשפחה שנאספים בכל ערב לארוחת שבירת הצום, צופים יחד בסדרות אלו.

מה אתם יודעים על הרמדאן?
השתתפו בחידון באתר גלים.

   

úâåáåú ìëúáä
מהמם (עידו , ירושלים 29.06.2017)
וואלה איזה מגניב
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון