גלים أمواج חדשות
כניסה

בג''ץ ביטל את מתווה הגז

שאלות ותשובות

דרכו של המתווה

מהו מתווה הגז? מה זה בג"ץ? ייתכן ששמעתם את המונחים האלה בכלי התקשורת בשבוע האחרון. הנה ארבע שאלות ותשובות שיאפשרו גם לכם להבין במה מדובר

מאת: עומר ילין

השבוע (27 במרס) התקבלה החלטה חשובה בבג"ץ, גוף השיפוט הגבוה ביותר במדינה, בנושא שעומד במרכז סדר היום של ישראל בשנה האחרונה – מתווה הגז.


הידעת?

 

בכל מדינה דמוקרטית יש שלוש רשויות שלטון: הרשות המבצעת, הרשות המחוקקת והרשות השופטת. בישראל אלו הממשלה, הכנסת ומערכת בתי המשפט, שבראשה נמצא בית המשפט העליון.

בית המשפט העליון הוא בעל סמכות לדון במדיניות הממשלה ובנושאים שבין האזרח לממשל. שופטי בית המשפט העליון מתכנסים לדון בנושאים כאלה במסגרת גוף שיפוטי שנקרא בג"ץ – בית דין גבוה לצדק.

מהו מתווה הגז?

מתווה הגז הוא הכינוי להסדר שעליו הסכימו הממשלה וחברות הגז שמדינת ישראל נתנה להן רישיון להפיק גז טבעי ממאגרי הגז שהתגלו מול חופי ישראל.

מתקן קידוח גז טבעי מול חופי ישראל

מהי פסקת היציבות?

המתווה כולל סעיף המכונה "פסקת היציבות", ולפיו הממשלה מתחייבת שלא לשנות את מדיניות המיסוי בענף הגז במשך עשר שנים ולא לפעול לשינוי הבעלות על שדות הגז במשך 15 שנה.

מה בעייתי בפסקת היציבות?

שופטי בג"ץ קבעו שסעיף זה נוגע ל"גבולות סמכות הממשלה במשטר דמוקרטי", כלומר הוא אינו חוקי, משום שבאמצעותו הממשלה הנוכחית מקבלת החלטה גם עבור ממשלות עתידיות. נוסף על כך, סעיף זה לא הובא בפני הכנסת לאישורה.

מה קבע בג"ץ?

למעשה, פסיקת בג"ץ קובעת שמתווה הגז מבוטל. עם זאת החליטו השופטים לעכב את הביטול בשנה, כדי לאפשר לממשלה להביא בשנה זו את פסקת היציבות להכרעת הכנסת או לחלופין להסכים להסדר חדש עם חברות הגז, שאינו כולל את פסקת היציבות.

התגובות לביטול המתווה

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה לכלי התקשורת ובה מחה על החלטת בג"ץ.


מתוך תגובת ראש הממשלה נתניהו:

"לאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל. נחפש דרכים אחרות להתגבר על הנזק הקשה שנגרם לכלכלת ישראל בעקבות פסיקה תמוהה זו".חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) כתבה בעמוד הפייסבוק שלה רשומה ובה היא מברכת על הפסיקה.


תגובת ח"כ יחימוביץ':

דוברות הכנסת

"שופטי בג"ץ בחרו היום להגן על הפרדת הרשויות ועל שלטון החוק בישראל, לבלום את הדורסנות חסרת-המעצורים שהופעלה (על ידי הממשלה, הרשות המבצעת - ע.י.) לטובת חברות הגז, ולהציב תמרור 'עצור' בוהק כדי להגן על הציבור ועל הדמוקרטיה הישראלית".

מה הבנתם מהכתבה?

1.

על פי ח"כ שלי יחימוביץ', כיצד הגן בג"ץ על הפרדת הרשויות?


בדיקה
2.

על פי ראש הממשלה בנימין נתניהו:


בדיקה

צפו בדיווח מתוך המהדורה הצעירה בערוץ הילדים, על פסיקת בג"ץ:

רוצים להבין קצת יותר? עברו לדף הבא: שם גם תוכלו לשחק וגם להבין עוד כמה דברים על מתווה הגז.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון