גלים أمواج חדשות
כניסה

הרפתקאות רנטה: הר הגעש והעיר החרבה

צופה מסתורי

מטפסים על ההר

ברבים מהאיים הקריביים ישנם הרי געש. ערכנו ביקור באחד מהם, שהתפרץ לפני מעט יותר ממאה שנה, ובשרידי העיר שלמרגלותיו

מאת: טניה רמניק ואורן טל

הזמן: 8.5.09, המקום: הר הגעש פֶּלֶה והעיירה סַנְט פְּיֶיר

כשהפלגנו לאורך החוף של האי מַרְטִינִיק הרגשנו כל העת שמישהו צופה בנו. הסתכלנו לכל הכיוונים, אבל לא הצלחנו לגלות מיהו העוקב המסתורי, עד שבשעות אחר הצהריים, כמה דקות לפני השקיעה, העננים שכיסו את רכסי ההרים התפזרו וחשפו את פסגתו של הר גבוה ומרשים במיוחד. הבטנו זמן ממושך בפסגתו הירוקה ואז הבנו – ההר הזה הוא שהשקיף עלינו מבעד לעננים כל אותו היום. הרגשנו הקלה בעקבות חשיפת זהותו של שותפנו הסמוי והמשכנו להפליג לעבר העיירה סַנְט פְּיֶיר, שלחופה תכננו לעגון לעת ערב, אבל אט-אט שמנו לב שבעצם אנו מתקדמים לעבר ההר המרשים. החלטנו שלמחרת בבוקר נרד לחוף ונברר מהו ההר שנוכחותו הציקה לנו כל היום.

 

מיקום האי מרטיניק בשרשרת האיים הקריביים במערב האוקיינוס האטלנטי
מיקום האי מרטיניק בשרשרת האיים הקריביים במערב האוקיינוס האטלנטי

 

הר הגעש פלה ולמרגלותיו העיירה סנט פייר
הר הגעש פלה ולמרגלותיו העיירה סנט פייר

 

הידעת?

האי מרטיניק שייך לצרפת ונמצא במעמד של "מחוז מעבר לים", כמו כמה טריטוריות צרפתיות אחרות ברחבי העולם כמו האי ראוניון וגיאנה הצרפתית. האי מונה כ-400 אלף תושבים, רובם צאצאי עבדים אפריקאים שהובאו לאי במאות קודמות, לצד מיעוט תושבים לבנים. האי נקרא גם "אי הפרחים".

ואכן, למחרת בבוקר קשרנו את הדינגי שלנו לחוף והתחלנו לצעוד במעלה הרחוב הראשי. שאלנו את האדם הראשון שפגשנו מה שם ההר המתנשא מעל העיירה ואם אפשר לטפס עליו. האיש הסתכל בנו במבט מחויך ואמר: "זה הר הגעש פֶּלֶה. היום הוא אולי נראה לכם רגוע, אבל לפני מעט יותר ממאה שנים הוא התפרץ בעוצמה רבה והחריב את כל העיר שהייתה כאן בתוך פחות מחמש דקות". "באמת?" שאלנו אותו פה אחד, והוא השיב: "כן, באמת! אתם יכולים לצפות בכמה שרידים מההתפרצות ההיא שנותרו ברחבי העיירה – פעם הייתה כאן עיר גדולה הרבה יותר מהעיירה הנוכחית, והיה בה אפילו בית תאטרון מפואר". הסתכלנו באיש מופתעים, והוא הוסיף ואמר: "אל דאגה – אין לכם מה לחשוש, כיום ההר שקט לחלוטין, ואם אתם רוצים לטפס עליו אתם בהחלט יכולים לעשות זאת. יש שביל שיוביל אתכם כל הדרך עד הפסגה, אבל כדאי שתצאו לדרך בשעה מוקדמת – הטיפוס ארוך!".

הריסות משוקמות של בית התאטרון של סנט פייר וההר פלה ברקע
הריסות משוקמות של בית התאטרון של סנט פייר וההר פלה ברקע

 

הידעת?

ב-8 במאי 1902 אירעה התפרצות קטלנית שהחשיכה את השמים ברדיוס של 80 ק"מ מסביב להר (80 ק"מ הם קצת פחות מהמרחק בין חיפה לתל אביב, תארו לעצמכם שאתם עומדים במרכזו של מעגל וסביבכם כל האזור במרחק הזה חשוך!). מלועו של ההר נפלט ענן ווולקני שהכיל קיטור, גזים ואבק לוהטים, שדהר במורדותיו לעבר העיר סנט פייר במהירות עצומה של 670 קילומטרים לשעה (מהירות של מטוס נוסעים בינוני). הטמפרטורה של הענן הוולקני הייתה יותר מאלף מעלות צלזיוס, והוא הצית כל חומר דליק שנקרה בדרכו. בתוך דקות הושמדה העיר כליל..

 

התפרצות הר הגעש פלה
התפרצות הר הגעש פלה

סיור בין חורבות העיר

הודינו לאיש ויצאנו לסיור ברחבי העיירה סנט פייר. צעדנו בין בתי המגורים והחנויות, הבטנו בעוברים ושבים ואפילו זללנו קרואסון שוקולד במאפייה שבפינת הרחוב. המשכנו בסיורנו ונתקלנו במִתְחַם של הריסות – השרידים מההתפרצות הגדולה של הר הגעש.

שרידי בניינים מהעיר סנט פייר
שרידי בניינים מהעיר סנט פייר

 

הידעת?

עד לחורבנה בשנת 1902 הייתה סנט פייר העיר הגדולה ביותר באי מרטיניק. היא מנתה כ-30 אלף תושבים, הייתה בירת המסחר והתרבות של האי וזכתה לכינוי "פריז של האיים הקריביים". העיר מעולם לא נבנתה מחדש, וכיום בנויה על חלק משטחה עיירה, ובה משובצים שרידים היסטוריים מהעיר המקורית. העיירה החדשה נבנתה על חלק מהריסות העיר, וכך ניתן להבחין בבניינים שצדם האחד הוא למעשה קיר אבן שהיה חלק מבניין שעמד כאן לפני ההתפרצות, וצדם האחר בנוי מבטון מודרני.

בחנו את השרידים והתרשמנו מהחורבן הגדול: אבני מדרכה פזורות לכל עבר, גרמי מדרגות מנותצים ובנייני קומות שקרסו תחתיהם, שום דבר לא עמד בנחשולי ההרס שירדו מההר והותירו אחריהם איי חורבות. מדהים, חשבנו לעצמנו, ממש קשה לתפוס את עוצמתה של תופעת הטבע שפגעה בסנט פייר. נראה שהכוחות שהכו כאן היו חזקים מכל מבנה מעשה ידי אדם, והיינו משוכנעים ששום נפש חיה לא שרדה באסון שפקד את העיר.

צלחת עם אורז שהתפחם בגלל החום שפגע בעיר. שימו לב שהכף התעוותה לחלוטין
צלחת עם אורז שהתפחם בגלל החום שפגע בעיר. שימו לב שהכף התעוותה לחלוטין
 
מועד הגעתנו לסנט פייר חל ביום שבו מלאו בדיוק 107 שנים להתפרצות הגדולה של פלה. לא עשינו זאת במכוון – זה היה מקרי לגמרי
 

המשכנו לסייר בין ההריסות וניסינו לדמיין כיצד נראה המקום לפני ההתפרצות: הנה כאן היו בתי מגורים, מעבר לכביש עמד מבנה בית ספר ושם עמד בית הדואר. בלב האזור נתקלנו בשלט שבו נכתב שכל תושבי העיר ניספו באסון ההתפרצות פרט לניצול בר-מזל אחד. מסתבר שמישהו בכל זאת הצליח לשרוד, מעניין כיצד הוא ניצַּל.

פעמון הקתדרלה של העיר, שנפגע מאוד מהחום הלוהט
פעמון הקתדרלה של העיר, שנפגע מאוד מהחום הלוהט
בניין בעיירה סנט פייר של היום. שימו לב שהוא בנוי על קיר אבן מבניין שנהרס
בניין בעיירה סנט פייר של היום. שימו לב שהוא בנוי על קיר אבן מבניין שנהרס

 

הידעת?

התפרצות הר הגעש גבתה את חייהם של כ-30 אלף בני אדם. מדובר בטרגדיה בקנה מידה עצום, והיא נחשבת לאסון הוולקני הגדול ביותר במאה ה-20. יתרה מזאת, בעיצומן של פעולות שיקום והערכות נזקים שבוצעו בעיר פחות משבועיים לאחר האסון התפרץ ההר שוב, ובעקבות זאת מצאו את מותם כאלפיים בני אדם נוספים ששהו באזור סנט פייר. מה שנותר מהעיר לאחר ההתפרצות הראשונה נהרס כליל בעקבות התפרצות נוספת זו.

רוצים לדעת מי האדם היחיד בסנט פייר ששרד מהתפרצותו של ההר פלה וכיצד זה קרה? המשיכו אתנו לדף הבא.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון