גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > פרשת החייל היורה בחברון פורסם: 8/5/2016

פרשת החייל היורה בחברון

מאת: מערכת חדשות הילדים וחדר החדשות

בית המשפט דחה את ערעור החייל אלאור אזריה וקבע שהוא אשם בהריגה. פסק הדין בערעור ניתן שישה חודשים לאחר ששופטי בית המשפט הצבאי הכריעו בעניינו של עזריה, שהואשם בהריגת מחבל, שכבר לא סיכן איש.
מה קרה בחברון? מדוע מעמידים למשפט חייל שירה במחבל? ומה קבעו השופטים? על כל אלו בכתבה המתעדכנת 

  • המלצה: הכתבה מתאימה לילדים בכיתות ו' ומעלה.

 

עדכון מ-31.7

לאחר שבחודש ינואר 2017 מצא בית המשפט את אלאור אזריה אשם בהריגה, הגישו עורכי הדין שלו ערעור לבית המשפט על הפסיקה הזאת. ערעור הוא פנייה לבית משפט גבוה יותר בבקשה לדון שוב בעניין ולשנות את החלטת בית המשפט. אתמול הציגו השופטים שדנו בערעור את החלטתם. הם פסקו שאלאור אזריה אשם בהריגה ויתחיל לרצות את העונש שנפסק לו – שנה וחצי מאסר – ב-9 באוגוסט.

 

בפסק הדין כתבו שופטי בית הדין הצבאי:

"במעשיו ביצע המערער ירי שלא לצורך, תוך הפרה בוטה של ההוראות ללא הצדקה או הרשאה". "המערער לא לקח אחריות על המעשה, ענייניו אפוא בעבירה חמורה שיש בצידה מקום לעונש חמור. העונש משקף את ערכי הלחימה של צה"ל - גם אם אינם אהודים בקרב חלק מהציבור".

 

עדכון מה-4.1.17
בבית המשפט הצבאי שבו עמד אלאור עזריה למשפט הציגו הבוקר, 4.1.17, השופטים את עיקרי מסקנותיהם. 
הם אמרו שאלאור אזריה ירה במחבל כי חשב ש"על המחבל למות". ולא כי חשב שהמחבל מהווה סכנה. עוד אמרו השופטים כי לפי הוראות הפתיחה באש של צה"ל, לחייל מותר לירות באדם רק האדם הזה אם מהווה איום ממשי ומיידי על החיים. אין ספק שהנאשם (כלומר אלאור עזריה) לא זיהה מטען חבלה על גוף המחבל, "ובהיעדרו אין הצדקה לירי".
בהמשך הכתבה תמצאו את פרטי הפרשה שזכתה לשם "פרשת החייל היורה".


 

בהמשך הכתבה תמצאו את כל הפרטים על המשפט ועל האירוע שהוביל אליו.

מה קרה שם?

ביום חמישי, 24.3.16 נדקר חייל צה"ל בעיר חברון, על ידי שני מחבלים פלסטינים. החייל נפצע באופן בינוני ושני המחבלים נורו ונהרגו.

כמה שעות לאחר האירוע פורסם סרטון שבו רואים חייל יורה באחד המחבלים, בזמן שהמחבל שוכב פצוע על הקרקע.

בעקבות זאת פרסם דובר צה"ל את ההודעה הבאה: "החייל עצור ונחקר כדי להבין מה קרה שם". דובר צה"ל הוסיף ואמר כי האירוע חמור מאוד: "זו לא תרבות צה"ל ותרבות העם היהודי ולא קשור למסגרת הצבאית. כל המעורבים באירוע, כולל החיילים שהיו שם וכל מי שהיה מעורב באירוע, כולם יתוחקרו".

מה הבעיה בכך שחייל צה"ל ירה במחבל שניסה להרוג חיילים, ולמה הסיפור הזה עורר תגובות רבות כל כך?

 

איגרת מהרמטכ"ל

באיגרת לחיילי צה"ל כתב הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט: "המפקדים, ואני בראשם, נוסיף לתת גיבוי לכל חייל שישגה בלהט הקרב מול אויב המסכן חיי אזרחים וחיילים. עם זאת, לא נהסס למצות את הדין עם חיילים ומפקדים שיחרגו מאמות המידה המבצעיות והמוסריות  שעל פיהן אנו פועלים".

 

 

 

 

דבריו של הרמטכ"ל באו בעקבות מחאה של קבוצות בציבור הישראלי שטענו כי החייל מילא את תפקידו והרג מחבל שניסה להרוג חיילים. דבריו של הרמטכ"ל מבטאים את המחויבות של צה"ל להגן על חיילים בזמן קרב ומול אויב שמסכן אותם או אחרים. אבל, הרמטכ"ל מבחין בין מקרים כאלה ובין מקרים שבהם חיילים עוברים על החוקים והכללים שצה"ל פועל על פיהם, ואז יש לשפוט ולהעניש אותם.

מה מותר ומה אסור לחיילי צה"ל לעשות?

כללי המוסר (שנקראים "הקוד האתי") של צה"ל כתובים במסמך שנקרא "רוח צה"ל".

 

הידעת?

אחד העקרונות שמופיעים במסמך "רוח צה"ל" הוא ערך הדבקות במשימה וחתירה לניצחון.

החייל יילחם ויפעל באומץ לב נוכח כל הסכנות והמכשולים שבפניו, וידבק במשימתו בנחישות ובתבונה, עד כדי חירוף הנפש.

 

במסמך "רוח צה"ל" יש עיקרון שנקרא טוהר הנשק, וזו משמעותו: חייל ישתמש בנשקו ובכוחו לביצוע המשימה בלבד, אך ורק במידה הנדרשת לכך, וישמור על צלם אנוש אף בלחימה. חייל לא ישתמש בנשקו ובכוחו כדי לפגוע בשבויים, בבני אדם שאינם לוחמים, ויעשה כל שביכולתו למנוע פגיעה בחייהם, בגופם, בכבודם וברכושם.

 

הידעת?

מדינת ישראל חתומה על, אמנת ז'נבה. זה הסכם בין-לאומי שעוסק בהתנהגות ראויה בין צבאות ואומות בזמן מלחמה, כדי להפוך את המלחמות לאכזריות פחות. בין השאר, אמנת ז'נבה קובעת שאסור לפגוע בחייל או אויב כשהוא פצוע משום שאינו מסוגל עוד להילחם. יתרה מכך, האמנה קובעת שחייל פצוע זכאי לטיפול ולהשגחה רפואית.

 

התביעה הצבאית סבורה כי יש הוכחות לכך שהחייל, סמל אלאור אזריה, ביצע את הירי בניגוד לנוהלי הפתיחה באש ובלא הצדקה מבצעית, כאשר המחבל היה שכוב פצוע על הקרקע וכבר לא ביצע תקיפה ולא היווה סכנה מידית ומוחשית לנאשם או לאזרחים ולחיילים שהיו במקום.

ומה עכשיו?

עורך דינו של החייל אמר לעיתון "ישראל היום": "הסרטון אינו חד-משמעי וניתן לפרש אותו. ניתן לראות בבירור כי המחבל לבוש מעיל עבה, נמצא בתנועה, ויכול היה להסתיר תחתיו חגורת נפץ ואמצעי חבלה.

הפרשה מעוררת ויכוח ציבורי נרחב. האם המעשה של החייל תקין או לא? האם הצבא צריך להאשים את החייל או לגבות אותו? והאם נכון למתוח ביקורת על החייל לפני שנערך לו משפט?

מה היו התגובות במערכת הפוליטית למה שקרה בחברון?

שר הביטחון, משה יעלון אמר בעקבות האירוע: "אנחנו לא דאע"ש, כשצריך להרוג – אנחנו הורגים, אבל כשמדובר במישהו שמנוטרל או מרים ידיים, זה המקום שבו חשוב שנשמור על המצפן המוסרי שלנו".

ח"כ דוד ביטן מהליכוד פרסם עצומה אשר קוראת לנשיא המדינה ראובן ריבלין להעניק חנינה לחייל אלאור אזריה. הפנייה לנשיא ריבלין נכתבה בשם "אזרחי המדינה", ובה בקשה "לחון את החייל אלאור אזריה שנשלח להגן עלינו עם חבריו והוצב בחברון, כדי להגן על ביטחוננו מפני מחבלים מארגוני הטרור, מתוך ההכרה כי החייל פעל באירוע טרור מתגלגל ומתוך הצורך המוסרי לגבות את חיילינו, בין אם טעו ובין אם לאו".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי "יכול להיות שהחייל שירה במחבל בחברון פעל נכון ויכול להיות שטעה בשיקול הדעת. זה ייבדק על ידי הגורמים המתאימים בצה"ל. אך מה שבטוח כבר עכשיו זה שההתנפלות על החייל היא צבועה ולא מוצדקת, ועדיף חייל שטעה ונשאר בחיים על פני חייל שהיסס ומחבל הרג אותו".

מה הבנתם?

1. אלאור עזריה יועמד למשפט כי:


בדיקה

2. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט אמר ש:


בדיקה
   

úâåáåú ìëúáä
אלאור צודק (לוי , ירושלים 27.06.2017)
אלאור צדק, כי המחבל הרג מישהו אז לא נעבור על זה בשתיקה. לכן אלאור עזריה צדק
תשובה ליוסף (מערכת חדשות הילדים , ירושלים 31.10.2016)
שלום יוסף. הביקורת שלך חשובה לנו. עם זאת, בשום מקום בכתבה לא נקבע כנתון ש"המחבל כבר לא היווה סכנה לאיש". כפי שצוין במשפט ממנו לקחת את הציטוט, מדובר בחשד ולא בעובדה, והחשד הזה הוא אכן הסיבה בגינה אלאור עזריה הועמד למשפט. ומאחר שמדובר בנושא שצריך להתברר בבית המשפט, גם בכתבה וגם בשאלות ההבנה שבסופה אין קביעה האם החשד הנ"ל מבוסס או לא, והכתבה סוקרת את הצדדים השונים בדיון מבלי לנקוט עמדה. בברכה, מערכת חדשות הילדים
עדיין מתנהל המשפט (יוסף , רמת גן 22.10.2016)
של החייל. הענין המרכזי במשפט הוא האם המחבל אכן היווה סכנה ולכן צדק החייל כשירה בו, או שכבר לא היווה סכנה ואז החייל לא צדק. אבל האתר החינוכי הזה כבר קבע בגוף השאלה ש"המחבל כבר לא היווה סכנה לאיש". איזה יופי של חינוך יש לנו. הבנתם את זה ילדים?! עלו והצליחו
צדק! (מאיה 18.09.2016)
אלאור עשה מעשה צודק! לא סתם רשום בתורה הבא להורגך השכם להורגו! תעזבו את החייל בשקט ותפסיקו להיות פראיירים! וזה עצוב מאוד שמעמידים אותו למשפט על משהו שצריך לעשות גם אם זה "מוציא אותנו רעים"
החייל היורה וחברו (אביטל , חיפה 22.07.2016)
אני חושב ששמעתי שחברו נרצח בפיגוע זה לנגד עיניו ואם זה נכון אז לדעתי החייל צדק תדמיין לעצמך שאתה רואה את חברך שוכב פצוע האדמה אתה מתמלא בכעס והייתה פשוט רוצה להרוג את מי שעשה לו את זה אני חושבת שזה מה שהחייל הרגיש וגם אתה רואה לידך מחבל פוגע באנשים אין לך יותר מדי זמן לחשוב ואתה פשוט פוגע בו
החייל שירה (עומר , מודיעין 15.05.2016)
זה לא טוב לירות במי שלא מהווה עלינו סכנה. זה שם אותנו בצד של הרעים ): זאת דעתי.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון