גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בעולם > שרֵפות בקנדה, אלפים מפונים מבתיהם פורסם: 17/5/2016

שרֵפות בקנדה, אלפים מפונים מבתיהם

בקנדה משתוללת שרֵפת ענק בקרבת העיר פורט מקמורי, ועשרות אלפי תושבים פונו מבתיהם. כבאים, מטוסים ובולדוזרים עוסקים בכיבוי ובניסיון למנוע מהאש להתפשט, אך השרֵפה אינה קרובה לסיום. על שרפה זו ושרפות ענק בכלל, בכתבה שלפניכם

מאת: הדס רפפורט אבגנים

כ-90 אלף בני אדם פונו מבתיהם לאחר ששרפת ענק פרצה בעיר פורט מקמורי שבאלברטה, קנדה. השרֵפה פרצה בתחילת חודש מאי ועד כה כילתה אלפי מבנים. היא החלה ביער, ולא ברור מה הצית אותה, אך היא הולכת ומתפשטת, וכעת גודל שטחה כשטח העיר ניו יורק. למרות הנזק הגדול, עד כה לא דווח על נפגעים בנפש.

מאה כבאים

יותר ממאה כבאים נשלחו לעיר על מנת להיאבק בשרֵפה בסיוע מסוקים ומטוסים. בולדוזרים חפרו רצועות אדמה כדי לעצור את התפשטות האש, אך ראש כוחות הכבאות באזור אמר כי הוא צופה שהשרֵפה תתפשט לאזורים מרוחקים מצפון לעיר בגלל הטמפרטורות הגבוהות השוררות באזור והרוחות החזקות. לדבריו, רק גשם יוכל לכבות את השרפה המשתוללת.

כבאי מנסה להשתלט על האש

הידעת?

בקרבת העיר פורט מקמורי ישנם שטחים נרחבים של חולות זפת, אשר מורכבים מתערובת של חול, טיט וביטומן (סוג של זפת). פורט מקמורי היא המרכז השלישי בגודלו בעולם של תעשיית חולות הזפת – תעשייה שבה מפרידים את הביטומן משאר החומרים ומייצרים ממנו דלק. כרגע, בגלל השרפה פונו מרבית העובדים מהאזור, ולכן קָטְנָה כמות ייצור הדלק במידה ניכרת

 

שרֵפות יער

שרפות יער הן שרפות ענק בשטחים פתוחים. הסיבות הנפוצות לשרפות אלו הן מכות ברק, רשלנות של בני אדם, הצתות מכוונות או התפרצויות של הרי געש. פעמים רבות שרפות יער מושפעות גם מתנאי מזג האוויר כגון חום קיצוני, בצורת ושינויי אקלים. לעתים, כאשר שרפות יער פורצות באופן טבעי ולא בגלל פעילות של בני אדם, אנו מבינים שהן עשויות למלא תפקיד אקולוגי חשוב. לדוגמה, לפַנות שטח לצמחים קטנים.

שרֵפות בישראל

במדינת ישראל מתרחשות כל יום בממוצע כ-120 שרפות, על רובן איננו שומעים בחדשות. השרפה הגדולה ביותר בישראל התרחשה בשנת 2010 ומוכרת בשם "אסון הכרמל". שרפה זו התרחשה בחודש דצמבר ביערות הכרמל ונספו בה 44 בני אדם. כמו כן פונו מבתיהם כ-17,000 איש וקרוב ל-25 קמ"ר (25,000 דונם) ובהם כמה מיליוני עצים עלו באש‏. בכיבוי השרפה השתתפו 400 כבאים ומאה כבאיות בסיוע של מטוסי כיבוי אוויריים ממדינות שונות.

השרפה בקנדה

בשבוע הבא נחגוג את ל"ג בעומר, בעיקר סביב המדורות. היכנסו לאתר גלים ובדקו שאתם יודעים את כללי הבטיחות מסביב למדורה, כדי שאיש לא ייפגע ולא תפרוץ שרפה.

מדוע פורצות שרפות יער?


בדיקה

שרפות עשויות למלא תפקיד אקולוגי, כאשר הן פורצות:


בדיקה
 
שאלה למחשבה:
המומחים אומרים שיש קשר בין שינויי אקלים בכדור הארץ לבין שרפות גדולות. מהו הקשר לדעתכם?
 
מנזקי השרפה בקנדה
   

úâåáåú ìëúáä
למה יש שרפה בקנדה (מיכל , אשדוד 22.05.2016)
זה מענן אותי איך נוצר שרפה וכלכך גדולה
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון