גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > "יום השפה הערבית" פורסם: 23/5/2016

"יום השפה הערבית"

מאת: הדס רפפורט אבגנים

תלמידי בית הספר הנרייטה סאלד בירושלים הופתעו מאוד כשנכנסו לשיעור ערבית ובמקום המורה עיסאם חיכתה להם מורה מחליפה – חברת הכנסת קסניה סבטלובה. מה פתאום? רמז: זה קשור ליום השפה הערבית שמצוין השבוע בכנסת. 

 

חברת הכנסת שהפכה למורה לערבית ליום אחד

תלמידי בית הספר הנרייטה סאלד בירושלים הופתעו מאוד כשנכנסו לשיעור ערבית ובמקום המורה עיסאם חיכתה להם מורה מחליפה – חברת הכנסת קסניה סבטלובה ממפלגת המחנה הציוני. ח"כ סבטלובה התנדבה ללמד את שיעור הערבית לקראת יום השפה הערבית שייערך בכנסת ב-24 במאי.

ח"כ סבטלובה היא דוברת ערבית; היא לימדה את התלמידים מילים חדשות בערבית ודיברה על חשיבות לימוד השפה הערבית. היא סיפרה לתלמידים כי השפה הערבית היא שפה עשירה מאוד והדגימה זאת בעזרת המילה "אהבה". בעברית יש מילה אחת ל"אהבה", ואילו בערבית יש 11 מילים שבהן אפשר להשתמש כדי לומר "אהבה".

צפו בחברת הכנסת סבטלובה מלמדת ערבית:

הידעת?

השיעור של חברת הכנסת סבטלובה הועבר במסגרת תכנית "יא סלאם" שמפעילה קרן אברהם בשיתוף עם משרד החינוך ב-200 בתי ספר בארץ.

מחקרים הראו שהלימודים בתכנית תורמים לידיעת השפה הערבית וגם לצמצום סטריאוטיפים כלפי ערבים.

 

מהו יום השפה הערבית?

"יום השפה הערבית" הוא פרי יוזמה של חבר הכנסת יוסף ג'בארין מסיעת הרשימה המשותפת. מטרתו של יום זה היא לדבר על מעמדה של השפה הערבית במדינת ישראל, מתי ואיך משתמשים בה במוסדות המדינה במרחב הציבורי וכיצד מלמדים אותה בבתי הספר. 

במדינת ישראל יש שתי שפות רשמיות עיקריות: עברית וערבית. מעמדן של השפות הרשמיות בישראל אינו שווה – השפה העברית היא השפה העיקרית, בה נעשית רוב עבודת הרשויות והיא בעלת עדיפות על פני השפה הערבית‏. מקצת ההודעות של משרדי הממשלה והרשויות מתורגמות לערבית, בעיקר אלו המיועדות לציבור הערבי. כמו כן מותר לנאום בכנסת בערבית ומותר לעתור לבתי משפט ולרשויות השלטון האחרות בערבית.

עברית בבתי ספר ערביים וערבית בבתי ספר יהודיים

בבתי הספר הערביים במדינת ישראל כל התלמידים לומדים עברית מכיתה ג' וחייבים להיבחן בה בבחינות הבגרות. לעומת זאת, בבתי הספר היהודיים רק מעטים לומדים את השפה הערבית. החובה ללמוד ערבית חלה רק בכיתות ז' – ט' (בבתי הספר היסודיים לימוד הערבית נתון לבחירה של מנהל בית הספר) – אבל בפועל רק שני שליש מחטיבות הביניים מלמדות את תלמידיהן את השפה הערבית.

 

הידעת?

1. ערבית היא שפת האם של האזרחים הערבים, המהווים 20% מאזרחי ישראל.

2. ערבית היא שפתם של רבים מאזרחיה היהודים של מדינת ישראל שמוצאם או מוצא משפחותיהם ממדינות ערב וצפון אפריקה.

3. ערבית היא שפתם של כל המדינות שסביב מדינת ישראל.

4. השפה הערבית היא השפה החמישית בגודלה בעולם.

 

השפעתה של הערבית על העברית

 

עברית וערבית הן "שפות אחיות" שמשתייכות למשפחת השפות השמיות. מוצאן של שתי השפות קרוב מאוד, ולכן יש ביניהן דמיון רב גם באוצר המילים וגם במבנה השפה. ישנם ביטויים רבים בערבית שדוברי עברית משתמשים בהם, לדוגמה, באסה (בערבית: אכזבה או מפח נפש), סבבה (בערבית: יופי, מצוין) וג'נאנה (בערבית: שיגעון). כמו כן, יש מילים רבות זהות או דומות בעברית ובערבית. לדוגמה, תות – תוּת, משמש – מִשְמִש, אבטיח – בַּטִיח', תפוחים – תֻפַאח, ענבים – עִנַבּ, ראש – רַאס, שיער – שַעְר, עין – עַיְן, אף- אַנְפ, אוזן – אֻזֻן, יד – יַד, בטן – בַּטְן, רגל - רִגְ'ל.

מה הבנתם?

במדינת ישראל יש שתי שפות רשמיות:


בדיקה

כל אדם חמישי בישראל מדבר:


בדיקה

 

 

שאלה למחשבה:

לדעתכם, האם חובה על בתי הספר היהודיים בישראל ללמד ערבית?

האם חובה שתלמידים ערבים ילמדו עברית ?

 
   

úâåáåú ìëúáä
לדעתי כן (מיכל 09.12.2016)
כן, ברור חלק גדול מהסובבים אותנו-מי שבחברתינו דובר-מדבר ערבית גם אויבנו כך שבגללם היה לנו את מלחמת "צוק עיתן".
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון