גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > אחרי השרֵפה פורסם: 8/12/2016

אחרי השרֵפה

גל השרפות הגדול שפגע בארץ השאיר אנשים רבים ללא קורת גג. בכתבה הבאה תוכלו ללמוד מה גרם לשרפות, כיצד מתמודדים אנשים שביתם נשרף, ואיך הזכות לדיור קשורה לכל העניין

מאת: שי וינשטין

 

לאחרונה פקד את הארץ גל של שרפות. מאות שרפות השתוללו ברחבי הארץ. למרבה המזל, איש לא נהרג בשרפות אלו, אך עם זאת, נזק רב נגרם לבתים ביישובים שונים ולטבע. הנזק הגדול ביותר נגרם בעיר חיפה, לאחר שנשרפו בה מאות בתים. נזק כבד נגרם גם במקומות אחרים כמו היישוב חלמיש, בו נשרפו עשרות בתים, והיישובים בית מאיר, נטף וזיכרון יעקב.

 

מסעדת "המטבח של רמה" בנטף, שנהרסה בגל השרפות
מסעדת "המטבח של רמה" בנטף, שנהרסה בגל השרפות

מה גרם לשרפות?

השרפות הגדולות התרחשו בגלל תנאי מזג האוויר ששררו באותו הזמן: השילוב של יובש קיצוני עם רוחות עזות גרם לאש להתפשט במהירות גדולה. במקרים רבים האש ניצתה בעקבות חוסר זהירות, חוסר הקפדה על אמצעי הבטיחות או תקלה. עם זאת, שרפות אחרות נגרמו בעקבות הצתה מכוונת – פעולת טרור שנועדה לפגוע בתושבי המדינה. בשלב זה לא ידוע כמה מן השרפות שהוצתו בכוונה תחילה, והמשטרה חוקרת את הנושא.

 

מה עושים כשהבית נשרף?

עשרות אלפי אנשים פונו מבתיהם בזמן השרפה, כאמצעי זהירות. אנשים אחרים מכל רחבי הארץ התנדבו לארח את המפונים ולסייע להם עד שתחלוף הסכנה. לאחר שגל השרפות נחלש חזרו רוב המפונים לבתיהם, אבל למרבה הצער, אנשים רבים איבדו את ביתם בשרפה ולא היה להם לאן לחזור. כעת אנשים אלו מתארחים בבתי מלון או אצל קרובי משפחה.

מצגת תמונות מגל השרפות

יחסי יהודים - ערבים

השרפות, שחלקן הוצתו בכוונה, עוררו מתח בין יהודים לערבים. ואולם לצד המתיחות היו גם גילויים של עזרה וערבות הדדית: אזרחים ערבים רבים הזמינו את מי שנמלט מהאש – יהודים וערבים כאחד – להתארח אצלם, עד שיוכלו לשוב לביתם.

 

שניים מהאנשים שביתם נשרף הם חיה ושמואל כהן, תושבי חיפה. חיה ושמואל, שניהם מטפלים בדרמה וביצירה, עבדו בקליניקה שהקימו בביתם, ולאורך השנים סייעו לילדים רבים. הם גם טיפלו בהתנדבות בילדים שנזקקו לטיפול ולהוריהם לא הייתה יכולת לשלם תמורתו. השרפה כילתה את הקליניקה שלהם ואת הציוד שהיה בה, ועכשיו שמואל וחיה צריכים להחליט איך לשקם את ההריסות ולבנות מחדש את ביתם ומקום עבודתם.

 

הזכות לדיור

קשה לדמיין את החיים בלי בית לגור בו, מקום שאפשר לחזור אליו בסיומו של יום ארוך, לנוח ולהירגע. לא במקרה הזכות לדיור היא אחת מזכויות האדם שהוכרזו על ידי האו"ם בשנת 1948. משמעות הזכות לדיור היא שלכל אדם יש זכות למגורים, כדי לשמור על בריאותו ורווחתו. לאחר אסון כמו גל השרפות שבו אנשים איבדו את ביתם ורכושם, חשוב לזכור שלכל אדם יש זכות לדיור, ולסייע למשפחות שזקוקות לכך למצוא מגורים חדשים במהירות המרבית.

 

ציור של בית
לכל אדם יש זכות לדיור

 

ומה קורה בפועל? מי שאיבד את ביתו באש שהוצתה בכוונה כפעולת טרור, צפוי לקבל פיצוי מהמדינה, שיעזור לו לקנות בית חדש ולצייד אותו. מי שאיבד את ביתו באש וביתו היה מבוטח אמור לקבל פיצויים מחברת הביטוח. אבל לא כל האנשים מבטחים את בתיהם בפני שרפות, ובכל מקרה, עד קבלת הפיצויים עשוי לעבור זמן רב. בינתיים משפחות רבות מתגוררות בבתי מלון ומנסות לשקם את חייהן. אנשים רבים עוזרים להן לעבור את התקופה הקשה, בשילוב עם עזרה מטעם הרשויות המקומיות.

אם ברצונכם לסייע, תוכלו לפנות לגופים שמסייעם לתושבים, כמו עמותת "לב אחד" (טלפון 072-2507714) ועיריית וחיפה (טלפון 04-8356860), ולבדוק כיצד ניתן לעזור.

 

עוד מידע על הזכות לדיור תוכלו לקרוא בקישור הבא.

   

úâåáåú ìëúáä
אחרי השרפה (תמה , רחלים 01.02.2017)
כתבה מענינת ומקסימה!
מה קרה אחרי השרפה (מיכל , אשדוד 30.12.2016)
אני מאמינה שעכשון בני אדם חיים בסדר
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון