גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > צליאק > פסח כל השנה פורסם: 5/4/2009

צליאק

פסח כל השנה

בזמן שאנחנו מתעצבנים בגלל שבוע אחד בלי לחם, יש קבוצה שלמה של אנשים שנמנעים מחיטה כל השנה. אלו הם הסובלים מצליאק. אנשים אלו רגישים לחלבון גלוטן שנמצא בקמח. נוסף על הגלוטן הם נאלצים להתמודד עם קשיים רבים נוספים.

 

מאת מערכת חדשות הילדים

לא בפסח ולא כל השנה. 
(gokce)
לא בפסח ולא כל השנה.
(gokce)

בעוד כמה ימים תתחילו להתגעגע ללחמניות טריות ומהבילות שיצאו זה עתה מהתנור. אולי תתרגזו שאינכם יכולים לאכול בורקס, פיצות או עוגיות. אבל מה הייתם אומרים אילו לא יכולתם לאכול את המאכלים האלה אף פעם?

יש אנשים שסובלים מצליאק (דגנת בעברית). האנשים האלה רגישים לחלבון בשם גלוטֵן שנמצא בדגנים, ולכן אסור להם לאכול מאכלים שעשויים מקמח חיטה ומדגנים אחרים כמו שיפון ושעורה. לדוגמה, מרכיב הגלוטן בחיטה הוא 80% מהגרעין.

הבעיה אצל אנשים הרגישים לגלוטן היא שהגוף שלהם מזהה את הגלוטן בתור גורם מזיק ומגיב כאילו נכנס חיידק לקיבה. אחרי שהגלוטן נספג בקיבה, הגוף תוקף את הקיבה ונגרם לה נזק; מזון אחר לא יכול להיספג כראוי.

השם צליאק הוא מלשון קוליאקוס, שפירושה ביוונית הוא "בטן". בעבר, היה השם העברי של הצליאק כַּרֶסֶת, בגלל הבטן הנפוחה והכאבים החזקים באזור

כאבי בטן ואבדן משקל

את הצליאק גילו באופן רשמי רק ב-1950, לאחרי שבמלחמת העולם השנייה הייתה קבוצת ילדים שלא אכלה דגנים ומצבה הבריאותי השתפר דווקא, לעומת קבוצות אחרות.

אף שאפשר לאתר את הרגישות בבדיקת דם, קשה מאוד לאבחן אותה. התסמינים שלה הם כאבי בטן, בטן נפוחה, אבדן משקל ושלשולים. ילדים רבים שלא אבחנו אצלם את הצליאק, סובלים שנים רבות בלי לדעת שהימנעות מגלוטן תוכל לשפר חייהם ואפילו להציל אותם.

ילדים שלא גילו אצלם את הרגישות בזמן עלולים לסבול מעיכובים בגדילה ומהפרעות נוספות.
לצליאק לא נמצאה תרופה מתאימה והסובלים ממנה נאלצים להימנע לגמרי מגלוטן. אפילו כמות מזערית של גלוטן עלולה לגרום נזק רב.

 

להמשך הכתבה לחצו כאן

לראיון עם רגישה לגלוטן לחצו כאן.

למתכונים ללא גלוטן לחצו כאן

   

úâåáåú ìëúáä
גם אני! (רוני , גבעתיים 14.11.2016)
אני גם צליאקית הרבה זמן וזה כיף.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון