גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > צליאק > פסח זה החג שלי! פורסם: 5/4/2009

צליאק

פסח זה החג שלי!

שרון, הסובלת מצליאק, מספרת על שגרת החיים שלה.

אומרים שלום לפסטה!
(TouTouke)
אומרים שלום לפסטה!
(TouTouke)

"צליאק היא לא מחלה", מקפידה שרון נאור תג'ר להגיד, "זו רגישות שאפשר לחיות אתה".
שרון מספרת ש סבלה מכאבי בטן ומבטן נפוחה שנים "עד שיום אחד הרופאים גילו שאבא שלי סובל מרגישות לגלוטן והמליצו להורים שלי לבדוק גם אותנו, הילדים, כיוון שזאת רגישות תורשתית. מבין שלושה ילדים, אבחנו הרופאים שאני סובלת מצליאק".


איך הרגשת כשגילו אצלך את הרגישות?

"כשגילו את הצליאק, הרגשתי שעולמי חרב עליי, עונש גדול, מכה! הרופא אמר מיד להתחיל בדיאטה ולא לאכול עוד מאכלים שיש בהם קמח. החברים שלי עשו לי מסיבת פרידה מגלוטן. היו פיצות, בורקס, פסטות, לחמים ועוד המון דברים טעימים מגלוטן. הכרזתי שזה הערב האחרון שאני נוגעת בגלוטן.
בהתחלה אימא שלי עשתה ניסיונות ולאפות לחמים אחרים, אבל הם לא היו טעימים וזה היה מתסכל, לאט-לאט היא למדה והיום היא אופה לי לחמים ועוגות מדהימים. גם אני התחלתי ללמוד לאפות בלי גלוטן ולמצוא תחליפים".

תמיד צריך לברר...
תמיד צריך לברר...

איך את מרגישה כשאת הולכת למסעדה?
"תמיד לא נעים להיות יוצא דופן, זה לא קל. צריך לשאול את המלצר מה אפשר לאכול ולפעמים מגלים שאין שום מאכל שמותר לאכול חוץ מסלט. זה מפנה תשומת לב, גורם חוסר נעימות ולחץ. אתה גם לא יכול להיות ספונטני כי קשה למצוא משהו זמין ומהיר שאפשר לקנות באמצע היום בקפיטריה. זה תמיד דורש יותר ארגון וזה נורא מתסכל".


מה קורה בפסח?
"פסח זה החג שלי! בשנים האחרונות הוא הפך להיות החג הכי כיפי. פתאום כל חברות המזון מייצרות תחליפים לקמח חיטה. אני קונה עשרה קילו של ופלים בלי גלוטן לכל השנה ויש לחמניות טעימות. בשביל רוב האנשים פסח זה חג שאין מה לאכול בו. בשבילי זה חג מלא צ'ופרים!"


מה את אומרת על מצב הלחמים ללא גלוטן בארץ?

"במקרים רבים אין לנו אפשרות לעשות דבר בסיסי כמו לקנות לחם במכולת. זה פשוט לא קיים, לא זמין. ולא רק זה, אלא שכשאתה כבר מוצא לחם כזה – המחירים מופקעים. אנשים רבים לא יכולים להרשות לעצמם לשלם מחיר מופקע, ולכן אינם קונים לחמים ללא גלוטן".
"כיוון שאין אנשים רבים שסובלים מהרגישות הזאת, היצרנים אינם משקיעים במחקרים או באפייה של מוצרים מתאימים, וככה יוצא שלרגישים לגלוטן אין האפשרות הבסיסית של לאכול סנדביץ' פעם ביום".

לא תמיד יש ללא גלוטן
לא תמיד יש ללא גלוטן

מה את ממליצה לילדים שהתגלתה אצלם רגישות לגלוטן?
"כדאי להיכנס לאתר של עמותת הצליאק, לקרוא סיפורים, להחליף מתכונים... יש שם גם פורומים שנותנים תמיכה ואפשר לדבר עם אנשים אחרים. תוכלו לראות שזה לא נורא כל כך. אנשים עוזרים זה לזה ומחליפים טיפים".
הדבר הכי קשה זה לבוא למסיבת יום-הולדת ולא לאכול מעוגת יום ההולדת או לקבל משלוח מנות ולגלות שאי אפשר לאכול ממנו. לכן אני תמיד מכינה את עוגת השוקולד שלי שכולם נורא אוהבים ואינם יודעים שאין בה גלוטן.
צריך לזכור שלא מדובר במחלה, ואם נמנעים מהגלוטן אפשר לחיות חיים טובים. שלא יהיו צרות אחרות".

בעמוד הבא תוכלו לקרוא שני מתכונים ללא גלוטן באדיבותה של שרון.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון