גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > עובדים זרים > פליטים ומבקשי מקלט פורסם: 23/8/2009

עובדים זרים

פליטים ומבקשי מקלט 

מחפשים מקלט לגור בו
מחפשים מקלט לגור בו

במלחמת העולם השנייה נעקרו ממקומם מיליוני אנשים והפכו לפליטים ולמחפשי מקלט ברחבי העולם. רבים מהם היו יהודים. בעקבות המצב שנוצר, נחתמה אמנה בין-לאומית באו"ם, שנועדה להבטיח שאנשים הנרדפים במדינותיהם יוכלו לקבל מקלט במדינות אחרות. ישראל חתמה על האמנה הזאת, ואכן קלטה בעבר פליטים מוויטנאם, לדוגמה.

 

אלפי מבקשי מקלט
בשנים האחרונות, מלבד העובדים הזרים, מדינת ישראל מנסה להתמודד עם אלפי אנשים שהגיעו לארץ מסיבה אחרת: בארצותיהם - בעיקר סודן ואריתריאה - יש מלחמות נוראות. במלחמות נהרגו מאות אלפי אנשים, ומיליונים אחרים הפכו פליטים. כמה אלפים מהם ברחו, ומחפשים מקלט בישראל.
על פי רוב, הגיעו מבקשי המקלט ממצרים ונקלטו בישראל. הם הגיעו בקבוצות גדולות. בהתחלה לא היה מענה לכל הגברים, הנשים והילדים שנחתו ללא הודעה מוקדמת באילת.
גם כאן, נחלצו לעזרת הפליטים מתנדבים וארגונים פרטיים שניסו למצוא עבורם מקום ללון. לא מעט פליטים הושמו בבתי הכלא בדרום עד שיימצא להם פתרון אחר.
כיום, רבים מהם נמצאים באזור המרכז ובעיר ערד. מעטים נמצאים גם בערים אחרות ובקיבוצים.

 

מה הגבול?
מדינת ישראל נמצאת במצב לא פשוט. מצד אחד, היא מחויבת לעזור לפליטים, מתוקף האמנה הבין-לאומית וגם בשל ההיסטוריה המיוחדת של העם היהודי הנודד.
מצד אחר, יש חשש מהצפה של פליטים בארץ. יש הטוענים שאם לא נעצור את התופעה, המדינה תוצף בכמות גדולה של מהגרים מאפריקה, ולא נוכל להתמודד אתם.
גם העובדה שסודן נחשבת מדינת אויב אינה מקלה עליהם להיקלט כאן.

 

מיהו פליט?
בעיה אחרת וקשה מאוד שמדינת ישראל נאלצת להתמודד אתה היא השאלה: מיהו פליט? יש אנשים שאינם באמת פליטים, אך מנסים להידמות לפליטים כדי שיוכלו להיכנס לישראל ולעבוד בה. קשה מאוד לגלות מי באמת נרדף בארצו ומי מתחזה. יש יחידה מיוחדת של אנשים שתפקידם לחקור את האנשים ולגלות זאת.

בין הארגונים המסייעים לפליטים תוכלו למצוא את אס"ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט, ואת מסיל"ה.

הבעיה מורכבת ולא פשוטה. המשיכו אתנו לפעילות.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון