גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > כתב ברייל > לקרוא בעזרת חוש המישוש פורסם: 19/11/2009

כתב ברייל

ממציא כתב העיוורים

לקרוא בעזרת חוש המישוש

לקרוא בעזרת חוש המישוש

קוד ששימש חיילים בצבא הוביל את לואי להמציא כתב חדש במיוחד לעיוורים. היום הוא נפוץ בכל העולם.

 

 מאת קרן אטינגר

 

כתב ברייל

כתב ברייל

 
ב־1821 הגיע לביקור בבית הספר תלמיד לשעבר בשם צ'ארלס ברבייר. צ'ארלס שיתף את התלמידים בהמצאתו, שנקראה "כתיבה לילית". "כתיבה לילית" היא קוד הכולל 12 נקודות מוגבהות. קוד זה שימש חיילים בשדה הקרב כדי להעביר מסרים סודיים גם בלילה. באמצעות חוש המישוש היו החיילים צריכים לקרוא הודעות בחושך. למרבה הצער הקוד היה מסובך מדי לחיילים והם לא מצאו בו שימוש. לואי ברייל שמע על השיטה ובמוחו צץ רעיון - באמצעות הנקודות הבולטות יוכלו העיוורים לקרוא.


אותיות, ספרים ותווים
בהיותו בן 15 בלבד שינה לואי את הקוד המסובך בעל 12 הנקודות לקוד בעל 6 נקודות בלבד והכניס בו עוד שיפורים. את הספר הראשון שנכתב כולו בשפת הנקודות פרסם בשנת 1829 בהיותו בן 20.
לואי ברייל לא עצר כאן. הוא המשיך לעמול ולשפר את השיטה. בשנת 1837הוסיף סימנים למספרים ולתווי מוזיקה. ברייל עצמו ניגן על פסנתר וגם על אורגן.
השיטה החדשה התאימה בדיוק לצורכי העיוורים. מתברר שכשאחד מהחושים של האדם נפגע, החושים האחרים מתחדדים, ועוזרים לאדם להתגבר על מוגבלותו. כתב ברייל מנצל את היתרון הזה ובמקום חוש הראייה הפגום - יכלו עיוורים ל"קרוא" מעתה בעזרת חוש המישוש.

 

הידעת?

עיוורים יכולים לגלוש באינטרנט! בשנים האחרונות פיתחו תוכנות שיכולות "לקרוא" את מה שנמצא על מסך המחשבים. לתוכנות האלה קוראים "קוראי מסך", והן מקריאות את תוכן דפי האינטרנט לגולשים לקויי הראייה..


כתב ברייל נפוץ בכל העולם
כמו בכל רעיון חדש, נדרש זמן עד שקיבלו את השיטה החדשה. בתחילה, אנשי חינוך שעבדו עם עיוורים לא האמינו בשיטה,והמשיכו ללמד בשיטות הישנות שנים רבות. למעשה, רק שש-עשרה שנים לאחר שלואי ברייל נפטר הופץ "כתב ברייל". כיום המצב שונה לגמרי - כמעט בכל מדינה בעולם משתמשים ב"כתב ברייל".

 

שפת ברייל הותאמה גם לשפות אחרות - כך שגם עיוורים יודעי עברית, ערבית ושפות רבות אחרות יכולים לקרוא בשפתם באמצעות הנקודות של כתב ברייל. עיוורים יכולים לקרוא ספרי קריאה, ספרי מידע, ספרי תפילה ותנ"ך, המודפסים בשיטת ברייל על דפי נייר, משני צדי הדף וכאמור לקרוא תווים.
כתב הברייל פתח לפני העיוורים את העולם, ומנע מהם תלות באנשים רואים.


רוצים ללמוד את כתב הברייל בעברית? היכנסו!

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון