גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > כיפת ברזל פורסם: 26/1/2010

כיפת ברזל

מערכת יירוט הטילים המתקדמת – כיפת ברזל

האם הצליחה מערכת הביטחון הישראלית למצוא פתרון לבעיית הטילים הנורים מרצועת עזה לעבר ישראל? על פי הודעת מערכת הביטחון מהשבועות האחרונים, התשובה היא חיובית.

מאת יוסי סעידוב 

 

רקטת קאסם משוגרת מעזה, 2008
רקטת קאסם משוגרת מעזה, 2008

האם הצליחה מערכת הביטחון הישראלית למצוא פתרון לבעיית   הטילים הנורים מרצועת עזה לעבר ישראל?  על פי הודעת מערכת הביטחון מהשבועות האחרונים, התשובה היא חיובית.

 

מערכת "כיפת הברזל",  לטענת משרד הביטחון, אמורה להיכנס לפעילות מבצעית כבר בחודשים הקרובים.

 

"כיפת ברזל" היא מערכת של טילים נגד טילים האמורה ליירט טילים לטווח קצר ובינוני, הנורים משטחים עוינים לשטח ישראל. המערכת פועלת דרך זיהוי שיגור של טיל משטח האויב, ובעקבותיו שיגור טיל נגד טילים לעבר טיל האויב. המערכת מחשבת את כיוון טיל האויב, מהירותו וכיוון המעוף שלו, ומצליחה לכוון אליו את הטיל כך שיירט אותו בעודו באוויר.

 

בשמונה השנים האחרונות נורו טילים קצרי טווח מכיוון רצועת עזה לעבר יישובים ישראליים בדרום הארץ. תחילה היו הטילים מאולתרים, אולם הם השתכללו עם השנים, הפכו מדויקים יותר, קטלניים יותר ובעלי טווח פגיעה רחוק יותר. מטחי הטילים הובילו למבצע "עופרת יצוקה" לפני למעלה משנה, ובמהלכו פלשה ישראל לרצועת עזה כדי להביא להפסקת ירי הטילים.

 

לטענת משרד הביטחון, מערכת "כיפת ברזל" תיתן מענה לירי הטילים מרצועת עזה, בלי לסכן חיי חיילים ואזרחים. נוסף על כך, המערכת אמורה לתת מענה גם לאיומים של טילי החיזבאללה על צפון הארץ. לפני שלוש וחצי שנים, במלחמת לבנון השנייה, ירה ארגון החיזבאללה אלפי טילים על יישובי הצפון והצליח לשתק אותם לחלוטין. הטילים נורו עד ליום האחרון של המלחמה וצה"ל לא הצליח לעצור אותם. מערכת "כיפת ברזל" אמורה לתת מענה גם לאיום הזה.

 

מערכת "כיפת ברזל" זכתה לביקורת רבה במהלך תקופת הפיתוח שלה. במשרד האוצר התנגדו לפיתוח המערכת בשל העלות היקרה שלה – מאות מיליוני שקלים.

 

גם כעת, לאחר שהניסויים הצליחו, עדיין נשמעים קולות המתנגדים למערכת. בין השאר, נטען כי מערכת נגד טילים פלסטיניים אינה מובילה לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים אלא גורמת להנצחתו.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון