גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > אווטאר פורסם: 17/3/2010

אווטאר

סוד הקסם של אווטאר

מה הופך את הסרט "אווטאר" למשכנע ואמתי כל כך? הבמאי האמן ג'יימס קמרון משלב טכנולוגיית צילום חדשנית בתלת-ממד עם אנימציה ואפקטים עתירי דמיון.

מאת לירון נחמיה

 

הדמויות הכחולות שכבשו את העולם...
הדמויות הכחולות שכבשו את העולם...

"יש לו את האישיות שלי, את נשמתי. הוא הולך, מדבר, ופועל כמוני" אומר סם וורת'ינגטון על הדמות כחולת העור וארוכת הזנב המייצגת אותו בסרט "אווטאר" .

הצפייה בסרט מעניקה תחושה מופלאה ונדירה, כאילו עברנו מאולם הקולנוע לכוכב פנדורה ופגשנו שם את הנאבי, ילידי הכוכב.

אם כך, מה הופך את אווטאר למשכנע ואמתי כל כך?

האם זו טכנולוגיית הצילום החדשנית בתלת-ממד שפיתח קמרון? האם אלו האנימציה המפורטת והאפקטים עתירי דמיון? ואולי השילוב שלהם?

 

איך נוצרת תחושת תלת-ממד?

הביטו על אצבע יד ימין שלכם, והסתירו בכל פעם עין אחרת. שמתם לב איך האצבע כאילו קופצת מצד לצד? הסיבה לכך היא שכל עין רואה תמונה קצת אחרת, בגלל הזווית השונה שהיא מביטה ממנה. המוח מעבד את התמונה בצורה מתוחכמת כדי לתת לנו תפיסת עומק. הצילומים בתלת-ממד ב"אווטאר" נעשו במערכת מיוחדת הבנויה משתי מצלמות המורכבות זו לצד זו, כמו העיניים שלנו. משקפי תלת-ממד מבטיחות שכל עין תראה את התמונה המיועדת לה. כך מתקבלת תחושת העומק, ממש כפי שהיינו רואים את הדמויות לו היינו פוגשים אותן במציאות.

 

קולנוע תלת-ממדי מודל 2010

ג'יימס קאמרון שקד לאורך עשור על פיתוח הטכנולוגיה המהפכנית לצורך הסרט אווטאר ואז עמל ארבע שנים נוספות על הפקתו. הוא מלמד אותנו כי סבלנות, נחישות והתמדה מביאות לתוצאות מרשימות.

 

מלבד שכלול צילומי התלת-ממד, רצה קמרון למוטט את המחסום בין רגש אנושי לבין אנימציה. שמתם לב כמה קל להבחין בין חיוך אמתי למזויף? בכל הבעת פנים משתתפים יותר ממאה שרירים קטנים בפנים שלנו! לכן קשה מאוד לצייר הבעות פנים כך שייראו משכנעות לגמרי.

במהלך הצילומים חבשו השחקנים קסדות מיוחדות שעליהן הורכבו מצלמות קטנות, וחיישנים שתיעדו במדויק את הבעות הפנים שלהם. אחר כך העתיקו אותן בעזרת המחשב לדמויות הכחולות בעלות האוזניים הגדולות.

לבסוף הוסיפו אפקטים ואנימציה ממוחשבת מדויקת ומפורטת עד לרמה של השתקפות האור בכל טיפה בג'ונגל של פנדורה, בדרך שלא נראתה עד היום. החלום של קאמרון התגשם לכדי יצירה שלמה ומדהימה.

דרך הטכנולוגיה החדשנית, "אווטאר" מצליח לתפוס את הגרסה ה"אווטארית" של השחקנים, ובכך סוד קסמו.

 

לקריאה נוספת:

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון