גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > כפר הנוער ימין אורד פורסם: 6/12/2010

כפר הנוער ימין אורד

כפר הנוער שפונה

בשעה שמטוסי כיבוי נלחמים בלהבות האש הגבוהות, נאלצו יישובים רבים בכרמל לפנות את בתיהם במהירות. בין היישובים היה גם כפר הנוער המיוחד ימין אורד. הכתבה הבאה מספרת את סיפורו.

מאת תמר זקס

 

מטוס כיבוי מכבה את שרפת הענק בכרמל,
מטוס כיבוי מכבה את שרפת הענק בכרמל,
שכפר הנוער נמצא בשטחו. 

האם חשבתם פעם מה הייתם אתם לוקחים אתכם אילו התבקשתם בהתראה קצרה לעזוב את הבית ולהשאיר הכול מאחור, בידיעה שאולי לא תוכלו לחזור לשם? ששום דבר לא יהיה כמו שהיה? לא פעם אנחנו מהרהרים בדמיוננו בשאלה זו, כאשר אנו נשאלים מה היינו לוקחים אתנו לאי בודד.

בעבור חניכי ימין אורד הפכה שאלה זו למציאות עגומה. כשהאש החלה להתפשט וחשֵכה עטפה את הכפר, גצים עפו מעץ לעץ והכפר כולו התמלא בעשן. סכנה ממשית איימה על כל תושבי הכפר, והם התבקשו להתפנות מהמקום מהר ככל האפשר.

כמו ביישובים אחרים, גם בימין אורד צייתו כולם לפקודת הכבאים ועזבו את הכפר בתקווה שישובו לראות את המקום בדיוק כפי שהיה. לצערנו, למרות כל מאמצי הכבאים, להבות האש הגיעו גם לימין אורד, הבתים וחדרי התלמידים נשרפו ונגרם נזק רב.

כפר הנוער ימין אורד ממוקם באחת הפינות היפהפיות של הכרמל. הוא נוסד לפני כשישים שנה ומתגוררים בו כחמש מאות בני נוער וילדים עולים חדשים. הכפר אינו רק בית ספר או מקום לימודים, אלא גם תחליף אמִתי לבית. מקצת התלמידים יתומים, מקצתם הם ילדים בסיכון אשר נפלטו מבתים שבהם אין מי שיטפל בהם או יגדל אותם. עובדה זו מעצימה את האסון שנפל על הסגל והתלמידים בכפר.

 

הידעת?

 ימין אורד נקרא על שם אורד וינגייט, קצין בצבא הבריטי, שהיה תומך נלהב של הציונות. הכפר זכה פעמיים בפרסי החינוך מטעם נשיאי ישראל, ובפרס ראש הממשלה, "מגן הילד", מטעם המועצה הלאומית לשלום הילד.

 

אנו מביאים קטע מדבריו המרגשים של ד"ר חיים פרי, מנהל לשעבר של כפר הנוער:

"למשפחת ימין אורד המורחבת [...] המסר החשוב והעיקרי שיש לנו אליכם הוא שכולנו בריאים ושלמים – ילדים, צוות ועשרות הבוגרים שנזעקו מכל קצוות הארץ כדי להגיש עזרה".

 

אנו מקווים שפעולות השיקום ייעשו במהרה וכפר הנוער יחזור להיות כשהיה.

 

אנו נוסיף לעדכן...

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון