גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > חוק הטוקבקים > תגוביות ברשת פורסם: 28/12/2010

חוק הטוקבקים

תגוביות ברשת

חוק הטוקבקים

תגוביות ברשת

בימי הביניים אנשים דעתניים היו עומדים בכיכר העיר ומכריזים בקול את דעתם. זו הייתה הדרך היחידה להביע דעה כך שכולם ישמעו. כיום, כל אחד יכול להביע את דעתו בקלות, ואפילו בלי להזיז את השפתיים: על תגוביות באינטרנט כבר שמעתם?

מאת: אורית קופל

 

תגוביות בכתבה
תגוביות בכתבה

אם תשאלו את ההורים שלכם, הם יספרו לכם שכשהם היו בגילכם, כלל לא הייתה בנמצא רשת אינטרנט. כל המידע והחדשות הועברו אליהם דרך הטלוויזיה, הרדיו או כתבות מודפסות בעיתון. אם הם רצו להגיב על כתבה, הם לקחו דף נייר, כתבו עליו את התגובה שלהם בעט, בעיפרון או אפילו הדפיסו במכונת כתיבה ושלחו מכתב למערכת.

 

את המכתב הם הכניסו לתוך מעטפה, הדביקו בול ושלשלו אותו לתיבת הדואר ליד הבית. לאחר כמה ימים הביא הדוור את המכתב אל מערכת החדשות עם עוד מכתבים של אנשים אחרים.

 

רוב התגובות שנשלחו כלל לא התפרסמו, אך כמה מהן הוקראו בשידור חי בטלוויזיה או ברדיו, או פורסמו במדור מיוחד בעיתון. תארו לכם כמה היה קשה להשמיע את הדעה הפרטית שלכם לכולם!

 

כותבים את דעתנו
כותבים את דעתנו

בימינו, השתנו הזמנים. רשת האינטרנט נכנסה לכל בית, ועכשיו כל אחד מאתנו יכול להשמיע את דעתו בכל זמן. אנחנו כבר איננו תלויים בעורך חדשות שיחליט אם לבחור לפרסם את התגובה שלנו או שלא לפרסמה. אנחנו יכולים לפרסם את הדעות שלנו לכל מי שירצה לקרוא אותן דרך בלוג, סטטוס בפייסבוק, ציוץ בטוויטר או תגובית, וכמעט כל תגובה שנשלח תעלה לרשת. אין לנו צורך במעטפה ובבול. כל שעלינו לעשות הוא ללחוץ על "תגובית לכתבה" ולכתוב מה אנחנו חושבים.

 

ילדים רבים באתר "חדשות הילדים" מביעים את דעתם דרך תגוביות לכתבות. לדוגמה, בעת השרפה הגדולה בכרמל, ילדים רבים כתבו לנו תגוביות ובהן הם הביעו את דעותיהם האישיות וגם את רגשותיהם. תוכלו להיכנס לכאן  ולקרוא.

 

ואולם הכתיבה המהירה והחופש לכתוב ככל העולה על דעתנו יכולים ליצור מצב לא-נעים, שבו אנשים נפגעים מתגוביות. אם אדם נפגע – מה ביכולתו לעשות? הוא אינו יכול לאתר את האדם שפגע בו, משום שפרטי הכותב אינם גלויים. הוא גם אינו יכול להגיש נגד אדם זה תביעה בבית המשפט על פגיעה בשמו הטוב.

 

בהמשך הסקירה תגלו מה אפשר לעשות, ומהו חוק הטוקבקים החדש.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון