גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בעולם > יום האישה הבין-לאומי פורסם: 8/3/2011

יום האישה הבין-לאומי

יום האישה הבין-לאומי 2011

בשמונה במארס 1857 החלה מחאה מאורגנת של פועלות הטקסטיל בניו יורק, ומאז מציינים בתאריך הזה את יום האישה הבין-לאומי. מדוע ממשיכים לציין את יום האישה מדי שנה בשנה? מה מצב זכויותיהן של נשים רבות בעולם? על כך בכתבה הבאה.

מאת: אלינור דורי

 

מצעד בבנגלדש לרגל יום האישה הבין-לאומי
מצעד בבנגלדש לרגל יום האישה הבין-לאומי

בכל שנה בשמונה במארס מצוין יום האישה הבין-לאומי במדינות רבות ברחבי העולם. היום הזה מוקדש להכרה בהישגיהן של הנשים בתחומי החיים השונים, וכן לזכרן של נשים מכל רחבי העולם אשר לחמו בעבר ולוחמות בהווה להשגת שוויון זכויות לנשים.

 

כיצד התחיל הכול?

בשמונה במארס 1857, פתחו מאות פועלות במפעלי טקסטיל בניו יורק בשביתת מחאה בשל תנאי העסקתן. הפועלות מחו על משמרות עבודה ארוכות מאוד בשכר עבודה נמוך ובתנאי העסקה לא-אנושיים. שביתות המחאה של הנשים האמיצות האלה הותירו רושם עז והובילו למיסוד התאריך הזה בתור יום האישה הבין-לאומי.

 

מדוע יש לציין תאריך מיוחד לכבוד האישה?

בשנות השישים של המאה העשרים חודש הצורך לציין את יום האישה בעקבות התעוררות התנועה הפמיניסטית, אשר ביקשה להעלות את המודעות לקיומו של אי-שוויון זכויות בין נשים לגברים בתחומי החיים השונים. לדוגמה, שכרם של גברים גבוה בהרבה משכרן של נשים אשר עובדות באותו התפקיד בדיוק והן בעלות אותם הכישורים והניסיון. בתרבויות שונות בעולם עדיין חל איסור על נשים להצביע בבחירות – איסור אשר מצמצם את יכולת השפעתן החברתית. במקומות רבים גם נאסר על נשים ללמוד – מניעת השכלה פוגעת ביכולת הנשים להשתלב בחברה בתחומים רבים הדורשים ידע והכשרה מקצועית.

 

יש אנשים הרואים בציון תאריך זה צעד המנציח את הפערים ואי-השוויון בין המינים. הם טוענים שעצם ההכרה ביום כזה והעצמת השיח על אודותיו, מבטאות את קיומו של אי-השוויון בין המינים ומעמיקות אותו.

ומה דעתכם בנושא? שתפו אותנו.

   

úâåáåú ìëúáä
יום האישה הבינלאומי (רחלי 07.03.2016)
יום האישה שמדברים על זכות נשים וכל שנה מציינים את זה
יום האישה הבילאומי (שושנה 07.03.2016)
נאסר על הנשים ללמוד מניעת הסכלה זה חודש לציון את יום הבנלטומי
יום האישה הבין לאומי (רוזי 07.03.2016)
איסור אשר משמצם את יכולת השפעתן החברתית במקומות רבים גם נאסר על נשים ללמוד מניעת השכלה פוגעת ביכולת הנשים להשתלב בחברה בתחומים רבים הדורשים ידע והכרשה מקצועית
יום האישה הבין לאומי (רוזי 07.03.2016)
כל בת היא בעצם אישה אז זה אומר שהיא אישה קטנה.... גם תינוקות..... (רק בנות) אני דווקא חושבת שמגיע לנשים את יום האישה בגלל שהם גם לוקחים את תפקיד האימהות והם אלה ששומרות על הילדים
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון