גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > הצבת כיפת הברזל פורסם: 28/3/2011

הצבת כיפת הברזל

כיפת ברזל נפרסה בבאר שבע

כיפת ברזל: מערכת הגנה נגד טילים הותקנה סביב באר שבע. המערכת מזהה טילים בעת שיגורם ומיירטת אותם לפני הגיעם ליעד. יעילות המערכת עדיין נבחנת. על כך בכתבה הבאה.

מאת: לירון נחמיה

 

פגיעת טיל גראד שנורה מעזה בבאר שבע, 2009
פגיעת טיל גראד שנורה מעזה בבאר
שבע, 2009

בשבועות האחרונים התחדש ירי רקטות הקסאם לעבר יישובים בדרום הארץ. ירי הטילים גורם לפגיעה בנפש וברכוש ומשבש את שגרת החיים. אנשים באזור חיים בפחד ובחשש תמידי מפני פגיעת הטילים והרקטות. ביום שישי האחרון בוטלו הלימודים בבתי הספר בדרום בארץ מחשש לפגיעת הטילים.

 

בעקבות ירי הטילים הוחלט אתמול להציב סביב באר שבע, העיר הגדולה ביותר בדרום, את מערכת "כיפת ברזל" – מערכת מיוחדת להגנה אווירית, שאמורה להגן מפני ירי הרקטות והטילים. המערכת מזהה את הטיל המשוגר ומיירטת אותו בעודו באוויר. כך היא מונעת ממנו להתפוצץ על הקרקע ולגרום נזק. המערכת היא ניידת, ואפשר להתקין אותה במקומות שונים על פי הצורך.

 

הידעת?

התקנת מערכת "כיפת ברזל" באזור באר שבע אינו פוטרת איש מן הצורך להישמע להוראות ההתגוננות של פיקוד העורף ולהיכנס למקלטים ולחדרי הביטחון מיד עם הישמע האזעקה.

 

במערכת הביטחון העדיפו להמתין עם פריסת "כיפת הברזל" עד שיהיו משוכנעים ביעילותה. ואולם ההחמרה בירי הטילים והלחץ הציבורי הקורא למגן את היישובים, הביאו להחלטה להקדים את פריסתה. חשוב לציין שהמערכת קצרה הצלחות בשלבי הניסוי השונים והצליחה ליירט טילי קסאם בעודם באוויר.

 

ואולם למרות הצלחת "כיפת ברזל" בניסוי, במערכת הביטחון טוענים שהיא תספק ביטחון חלקי בלבד. כמו כן, נראה שיעברו עוד כמה שנים עד שיהיה אפשר להציב מערכות רבות של "כיפת ברזל" ולספק הגנה גדולה יותר לכל היישובים שנמצאים בסיכון לפגיעת טילים. אנו נמשיך לעקוב ולדווח.

 

הידעת?

המערכת המתוחכמת "כיפת ברזל" היא תוצר חדשני של תעשיית הביטחון הישראלית. מומחים רואים בה הישג גדול ופריצת דרך עולמית בתחום ההגנה נגד טילים. ואולם יש גם המבקרים את המערכת על היותה יקרה ועל כך שעדיין לא הוכיחה עצמה מבחינה מבצעית.
   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון