גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > חוק נגישות נכים פורסם: 15/6/2011

חוק נגישות נכים

הזכות לנגישות  

חיי היום-יום של אנשים נכים ובעלי מוגבלויות אינם פשוטים. מכשולים כמו מדרכה צרה, גרם מדרגות שאינו מאפשר נסיעה בכיסא גלגלים או מחסור בחניה מתאימה, מונעים מהם להיות עצמאיים ולהסתדר בכוחות עצמם. חוק שוויון זכויות לאנשים בעלי מוגבלויות, שנחקק לאחרונה בכנסת, עשוי לגרום לשינוי גדול. על חשיבותו של החוק ועל הדרכים ליישומו בכתבה הבאה.

מאת: תמר זקס

 

איך עולים במדרגות?
איך עולים במדרגות?

לא קשה לנחש כיצד אדם היושב בכיסא גלגלים מרגיש כשהוא נתקל בגרם מדרגות שאינו מאפשר לו להיכנס למבנה שברצונו להיכנס אליו, או כיצד הוא מרגיש כאשר הוא נזקק לבקש מאנשים זרים שיזמינו בעבורו מעלית כיוון שהלחצנים ממוקמים גבוה מדי. אפשר גם להבין את חוסר העצמאות שחשים לקויי הראייה הנוסעים בתחבורה הציבורית ואינם יודעים  מתי עליהם לרדת. כולנו רוצים להסתדר בכוחות עצמנו, להיות עצמאים ולא להזדקק לעזרתם של אחרים. תשומת לב לקשיי הנכים ויצירת אמצעים ומתקנים שיקלו עליהם, ישנו בעבורם את שגרת החיים. לדוגמה, התקנת מערכת קולית באוטובוסים, אשר מציינת בקול את שם התחנה שהאוטובוס עוצר בה, תקל על לקויי הראייה. אמצעים כאלו קיימים במקומות רבים בעולם ואפשר ליישמם גם בישראל.

 

הידעת?

החודש מציינים ברחבי העולם את יום הולדתה של הלן (אדמס) קלר, שהייתה עיוורת וחרשת. למרות זאת, וכנגד כל הסיכויים, למדה הלן קלר במוסדות חינוך רגילים, בעזרת מורתה אן סאליוון. היא סיימה את לימודיה בקולג' רדקליף בהצטיינות. הלן קלר כתבה ספרים רבים שהיו לרבי-מכר ותורגמו לשפות רבות. היא הייתה מורה ומחנכת, הרבתה להרצות ברחבי העולם ותרמה רבות להעלאת המודעות לבעיות שנכים ובעלי מוגבלויות מתמודדים אִתן. הלן קלר נפטרה בשיבה טובה, 26 ימים לפני יום הולדתה ה-88. על חייה המופלאים של הֶלֶן קֶלֶר אפשר לקרוא באתר גלים.

 

מהו חוק הנגישות לנכים?

על  פי החוק, כל מבני הציבור שנבנים בישראל חייבים להיות נגישים ולהתחשב בצרכים המיוחדים של הנכים. משרדי ממשלה, בתי משפט, בתי קולנוע ותאטראות, מסעדות ובתי קפה, מוזאונים, בתי מלון, פארקים – כל אלו ואחרים חייבים בנגישות מלאה. חובת הנגישות כוללת התקנת רמפה או מעלית לצד גרמי מדרגות, התקנת מערכת כריזה בתחבורה הציבורית ומידע בכתב ברייל לאנשים לקויי ראייה. החוק מציין עוד נושאים רבים שכולם נועדו להקל את ההתנהלות של הנכים במרחב הציבורי.

 

האם החוק מיושם?

במדינת ישראל חיים למעלה משש מאות אלף נכים ואנשים בעלי מוגבלות. לצערנו, החוק אינו נאכף במלואו. נכים רבים חשים שהם מופלים לרעה ואינם זוכים ליחס שווה כמו שאר אזרחי המדינה. מוסדות ומקומות ציבוריים אינם ערוכים ואינם מתחשבים בקשייהם של הנכים.

 

 סמל בין-לאומי המציין סידור השמור לנכים כגון חניה שמורה לנכים או מתקן המסייע לנכים.
סמל בין-לאומי המציין סידור השמור לנכים כגון חניה שמורה לנכים או מתקן המסייע לנכים.

 

בכל שנה, עם פתיחת שנת הלימודים, אנו שומעים על תלמידים מוגבלים הנאלצים ללמוד בבתי ספר רחוקים או במוסדות שאינם מתאימים להם. אחרים נאלצים לוותר על פעילויות חברתיות ואינם יכולים לצאת ולבלות עם חבריהם, בשל הקושי להגיע אל מקומות הבילוי.

 

אנו תקווה שעם העלאת המודעות לנושא תגבר גם אכיפת חוק שוויון הזכויות לאנשים בעלי מגבלויות.

מה דעתכם בנושא?

   

úâåáåú ìëúáä
חוק נגישות (רחלי 03.12.2015)
שזה קשה לראות ילדים עם בעיות ושהם רוצים להיות עצמאים ולא יכולים וצריך עזזרה
חוק נגישות נכים (רוזי 03.12.2015)
הוא מרגיש כאשר הוא נזקק לבקש מאנשים זרים שיזמינו בעבורו מעלית
נכים בסכנה (אלונה 03.12.2015)
לדעתי צריך יותר תשומת לב לנכים גם הזרים יכולים להושיט יד ולעזור להתקדם הלאה ...
צריך ללת לאנשים נכים זכויות (אלומה 03.12.2015)
אני חושבת שצריך לתת לאנשים נכים זכיות,אנשים צריכים לתת כבוד לאנשים נכים כי גם הם אנשים וצריך לתת להם כבוד
על הנכים (אפרת 03.12.2015)
אני מאוד מקווה שיעשו הכול בשביל הנכים כי צריך לעזור לאנשים עם מוגבליות
אנשים נכים (אפרת 03.12.2015)
דעתי בנושא אני חושבת שצריך לאתייחס אליו באופן שווה ולא לזלזל באופן שהם מתנהלים אם אותם אנשים בדיוק כמו כלום אבל יש אנשים שלא מבינים שזה לא בשליטתם והם רוצים להיות ולהתנהל כמו כולם ולקבל את הייחס השווה כמו כולם ואני באופן אישי מאוד מאוד מבינה את כל האנשים הנכים ויש תיקווה ויש דרכים אחרות להתיחס באופן שווה לאחר
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון