גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > חיים נחמן ביאליק פורסם: 27/6/2011

חיים נחמן ביאליק

מגלים את ביאליק

בארבעה ביולי התרצ"ד נפטר המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ביאליק אהב מאוד ילדים, וניחן בעצמו בשובבות ילדותית כובשת. יום השנה לפטירתו הוא הזדמנות נהדרת להיזכר ביצירות המופלאות שכתב ביאליק לילדים, לבקר בביתו ולגלות יותר על האיש המיוחד ועל יצירתו. על כל אלו ועוד, בכתבה הבאה.

מאת: לירון נחמיה

 

פסל חיים נחמן ביאליק ברמת גן
פסל חיים נחמן ביאליק ברמת גן

פזמוניו הנהדרים של ביאליק מלווים אותנו במשחקי הילדות, בחגים, ובעצם – בכל הזדמנות. כולנו מכירים את "רוץ בן סוסי", "נדנדה", "קן לציפור" ו"לכבוד החנוכה", ועוד שירים מפורסמים רבים שכתב. ביאליק היה סופר פורה במיוחד וכתב לא רק שירים ופזמונים אלא גם סיפורים ומאמרים, לילדים וגם למבוגרים. היצירות של ביאליק הפכו לחלק בלתי נפרד מן הספרות הישראלית, ולומדים אותן בבתי הספר ובאוניברסיטאות.

 

הידעת?

ביאליק נולד ברוסיה. הוא למד בישיבה, וכתיבתו הושפעה מן השפה היפה של התלמוד ושל המשנה. הוא התייתם בגיל צעיר, ולא היו לו ילדים משלו, אך חיבתו הגדולה לילדים ניכרה בכל פעם שפגש בהם. כשהחליט לעלות ארצה, קמה התרגשות גדולה ומיד נסלל רחוב על שמו בתל אביב. ברחוב זה הקים את ביתו.

 

מבקרים בבית ביאליק

בשנת 1924 החליט ביאליק לעלות לארץ ישראל, ולהתיישב בתל אביב, העיר העברית הראשונה. הבית היפהפה שהתגורר בו, המוקף גן מרשים שנטועים בו שבעת המינים, משמש בימינו מוזאון לאישיותו וליצירתו של ביאליק. לצד חפציו האישיים שנשתמרו עשרות שנים לאחר מותו, הבית מלא בציורים ובפסלים של ביאליק, שנוצרו בידי מיטב האמנים בארץ.

 

בית ביאליק בתל-אביב
בית ביאליק בתל-אביב

 

הסיור בבית ביאליק הוא חוויה נפלאה ומחכימה. מבט אחד בספרייה שלו יגלה לכם אילו ספרים הוא אהב לקרוא. תוכלו לעיין בכתבי היד המקוריים שלו ולהתרשם מכתב ידו המסודר והברור להפליא. את המכתבים שקיבל מילדים נרגשים, שמר ביאליק מכל משמר, וגם הם מוצגים במוזאון.

  

הידעת?

ביאליק תרם רבות לחידוש השפה העברית. הוא היה חבר בוועדות מיוחדות שהיו אחראיות להמצאת מילים חדשות, והכניס מילים חדשות שהמציא גם ליצירותיו הכתובות. לדוגמה, המילים גחלילית, מצלמה, מטוס ורשרוש הן מחידושיו של חיים נחמן ביאליק.

 

הוצאות מחודשות של כתבי ביאליק

המשורר והסופר חיים נחמן ביאליק בתמונה משנת 1923
המשורר והסופר חיים נחמן ביאליק
בתמונה משנת 1923

בשנת 2003 פקעו זכויות היוצרים של הוצאת "דביר" על כתביו של ביאליק. מאיירים רבים שמחו על ההזדמנות לאייר מחדש את שיריו הנפלאים, ועורכים רבים החלו לקבץ  אסופות שונות של כתביו המפורסמים ולהוציאם בלבוש חדש ועכשווי. היום כבר אפשר למצוא שפע של גרסאות יצירתיוֹת של כתבי ביאליק בהוצאות ספרים רבות.

 

הפזמונים של ביאליק זכו גם הם למגוון לחנים, והם מושרים בפי זמרים רבים ומוקלטים בתקליטורים רבים.  

 

 

   

úâåáåú ìëúáä
מדהים (מאיהגימבליה , קריית אונו 02.01.2016)
ניראה לכם שהיה איפון בטקופה של ביאליק?
ביאליק (שילה 15.12.15) (שילה 15.12.2015)
תודה על שירים יפים
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון