גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > הסלמה בדרום פורסם: 21/8/2011

הסלמה בדרום

מאז יום חמישי חלה הסלמה בדרום הארץ. שוב תושבי הדרום נאלצים להתמודד עם המציאות הקשה של ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר בתיהם, הפוגעת בשגרה. בתגובה, שוב הופעלה מערכת כיפת ברזל, ופיקוד העורף מנחה את התושבים כיצד להתנהג כשנשמעת אזעקה. על ההסלמה בדרום, בכתבה הבאה.

מאת: לירון נחמיה

 

 

מתקפת טרור על הכביש לאילת

מערכת ההגנה
מערכת ההגנה "כיפת מגן" – שתי סוללות
הוצבו בדרום, ליד באר שבע וליד אשקלון.

ביום חמישי האחרון הייתה מתקפת טרור ליד אילת. כחמישה עשר מחבלים עברו את הגבול בין מצרים לישראל וירו לעבר אוטובוסים ומכוניות שנסעו בכביש לאילת. במתקפת הטרור נהרגו ונפצעו ישראלים רבים. צה"ל הצליח ללכוד את חוליית המחבלים, ושבעה מן המחבלים נהרגו בחילופי האש.

 

תגובת ישראל להתקפה הקשה

מדינת ישראל הגיבה בפגיעה קשה בראשי "ועדות ההתנגדות", ארגון הטרור ששלח את המחבלים. בתגובה לפגיעה במנהיגיהם, ירו המחבלים עשרות רקטות גראד ופצצות מרגמה לעבר יישובים בדרום הארץ. אזעקות נשמעו, ובשבת נאלצו התושבים להישאר במקלטים ובחדרים ממוגנים.

 

מערכת כיפת ברזל הופעלה ואף יירטה בהצלחה אחדים מן הטילים שנשלחו לעבר באר שבע. ואולם, נכון להיום, בדרום מוצבות רק שתי סוללות כיפת ברזל: האחת סמוך לעיר באר שבע והאחרת סמוך לעיר אשקלון, ועדיין יש יישובים רבים שאין בקרבתם מערכות הגנה.

 

ירי הטילים על יישובי הדרום גבה מחיר יקר בפגיעה בנפש – אדם אחד נהרג ונפצעו רבים.

 

הידעת?

ארגון החמאס שולט ברצועת עזה, ומדינת ישראל רואה בו אחראי מרכזי להסלמה.

 

במערכת הביטחון הגיבו לירי על יישובי הדרום. חיל האוויר תקף יעדים ברצועת עזה והצליח לפגוע במנהרות להברחת נשק ובמוקדים של פעילות טרור; רמת הכוננות בדרום הארץ וגם במרכזה הועלתה; שוטרים רבים יצאו לרחובות, הקימו מחסומים וביצעו בדיקות, כדי למנוע התרחשויות נוספות. חיילי צה"ל מבצעים סריקות לאורך הגבול בין ישראל למצרים, כדי לוודא שלא נותרו באזור עוד פעילי טרור, וכדי למנוע הנחה של מטעני חבלה.

 

ישראל ומצרים על רקע האירועים

המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור חדרו לישראל משטח שנמצא בשליטת מצרים. בין ישראל למצרים קיים הסכם שלום, אך בעקבות המהפכה במצרים ונפילתו של הנשיא מובארק, נוצר אי-שקט באזור סיני, אשר מטריד מאוד את מנהיגי ישראל.

 

במהלך חילופי האש בין צה"ל למחבלים שחדרו דרך הגבול, נפגעו גם לוחמים מצריים שהיו בקרבת הגבול. עדיין לא ברור כיצד נפגעו המצרים, אך הדבר העלה את המתח בין מצרים לישראל.

 

ראש המטה המדיני-ביטחוני, האלוף עמוס גלעד, הדגיש את חשיבות ההידברות בין ישראל למצרים ואמר כי "לאף גורם במערכת הביטחון אין עניין לפגוע בשוטרים או בחיילים מצרים".

אהוד ברק, שר הביטחון הביע התנצלות וצער על הפגיעה בלוחמים המצריים.

 

סיור של צה
סיור של צה"ל בקרבת הגבול בין ישראל למצרים

 

תיווך מצרי בין ישראל לחמאס

מצרים הסכימה לתווך בין ישראל לארגון החמאס, והעבירה לארגון החמאס מסר מטעם ישראל, שהיא אינה מעוניינת להחריף את המתח ברצועת עזה, וכי מטרת הפעולות ברצועה לפגוע במארגני מתקפת הטרור, והן יופסקו כאשר תופסק המתקפה על יישובי הדרום.

 

פרשנים ומומחים טוענים שישראל והחמאס אינם מעוניינים לדרדר את המצב ואינם מעוניינים בהסלמה נוספת, אך גם התקשו להעריך כיצד יתנהלו הדברים אם תהיה פגיעה נוספת בנפש.

 

יש להישמע להוראות של מערכת הביטחון

במערכת הביטחון מבקשים מן האזרחים בדרום להישמע להוראות פיקוד העורף: בעת הישמע אזעקה יש להגיע במהירות למרחב מוגן ולהישאר בו כעשר דקות; אם אין מקום ממוגן בקרבת מקום, יש להשתטח על הארץ, להניח את הידיים על הראש ולהישאר במצב זה כעשר דקות.

האירועים עתה בעיצומם. אנו נמשיך לעקוב ולדווח.

 

התמודדות עם החששות

למראה הירי על יישובי הדרום, כל תושבי המדינה, ילדים ומבוגרים, נמלאו בחשש ובדאגה. חשוב לזכור שאיננו היחידים שחוששים, ולמעשה, ילדים רבים מרגישים בדיוק כמונו. הדרך להתמודד עם הפחדים היא לפנות להורים, למורים או למבוגרים אחרים שנמצאים סביבנו, ולספר להם מה אנחנו מרגישים. אולי לא יהיו להם כל התשובות לשאלות שמציקות לנו, אבל חשוב שנוכל לשאול שאלות ולשוחח על תחושותינו.

 

ילדים יקרים, אתם יכולים לשתף אותנו בתחושות, ברגשות ובפחדים ולשלוח אלינו תגוביות או מכתבים. אם אתם מרגישים רצון לדבר עם מישהו ולשתפו ברגשותיכם, דעו שיש מוקדים שונים בארץ ובהם יושבים אנשים שיכולים לעזור, לתמוך ולסייע, ואפשר להתקשר אליהם בכל עת:
 

נט"ל: מרכז סיוע נפשי לנפגעי טראומה על רקע לאומי: 1-800-363-363
ער"ן: עזרה ראשונה נפשית: 1201

 

  • אתם מוזמנים להיכנס לאתר ״זה כל הסיפור״, ובו תמצאו סיפורים ושירים שעוזרים להתמודד במצבים שונים.
  • אתם מוזמנים גם להיכנס לאתר "סיפורים מהלב", ובו תמצאו סיפורים ושירים שעוזרים להתמודד במצבים שונים ולפעילות שעת חירום
   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון