גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > שרגא גפני פורסם: 15/2/2012

שרגא גפני

פרֵדה מן הסופר שרגא גפני

האם קראתם את הספרים: "הספורטאים הצעירים" ו"הימאים"? או אולי קראתם על הרפתקאותיו המופלאות של "דנידין הרואה ואינו נראה", היוצא להגנת המולדת? ודאי תופתעו לדעת שספרים אלו נכתבו בידי סופר אחד ולו שמות רבים. זה הסופר שרגא גפני, שלאחרונה, הלך לעולמו. גפני בחר לחתום על ספריו בשמות עט שונים כגון אבנר כרמלי, און שריג, איתן דרור, יגאל גולן ואיתן נותב. אנו רוצים להקדיש כתבה זו לזכרו ולספר לכם על הספרים שכתב ועל הגיבורים המופלאים שהמציא.

מאת תמר זקס.

 

 

עטיפת הספר "דנידין הרואה ואינו נראה"
עטיפת הספר "דנידין הרואה ואינו נראה"

לפני כמה שבועות שרגא גפני, כשהוא מותיר אחריו מאה וחמישים ספרים שכתב, רובם לילדים ומקצתם למבוגרים. מלבדם תרגם גפני עוד כמאה וארבעים ספרים. בין הספרים שכתב ותרגם, סדרות רבות הפכו לרבי־מכר. הסדרה המוכרת והידועה מכולן היא סדרת ספרי "דנידין – הרואה ואינו נראה".

 

לראות בלי להיראות.

מי מאתנו לא היה רוצה לקחת מדי פעם בפעם שיקוי שיאפשר לו להיות בלתי נראה? לראות ולשמוע כל מה שנעשה מבלי להיראות? כך אירע לדנידין, גיבור ספרי הסדרה. הוא שתה בטעות את המשקה הסגלגל של פרופסור קתרוס והפך להיות בלתי נראה. בזכות תכונה מופלאה זו הוא הצליח למנוע חטיפת מטוס נוסעים, לפגוש מנהיגים חשובים מרחבי העולם, לעזור לחיילי צה"ל, לשבת בשבי ולקבל צל"ש מהרמטכ"ל. קורותיו ותעלוליו המצחיקים של דנידין הרואה ואינו נראה מסופרים בלמעלה מעשרים ספרים שכתב גפני לאורך ארבעים שנה. ספרי הסדרה אינם מופיעים תחת שמו אלא תחת שם העט שבחר: און שריג, וזאת לאחר שהמו"ל סירב לפרסם ספרים רבים משלו בפרק זמן קצר.

 

הידעת?

שם עט, כינוי ספרותי או פְּסֵבדונים – הוא שם שמחברי כְּתָבים, סופרים ומשוררים ממציאים לעצמם מסיבות שונות. לעתים משום שהם חפצים לשמור על עילום שמם ולהישאר לא־מוכרים לציבור הרחב, ולעתים משום שאינם רוצים שהביקורת על הספר החדש שלהם תושפע מן הביקורת לספר הקודם שכתבו.

 

"בְּעַט אלון, בעט"

על פי רוב, הגיבורים בספריו של גפני הם נערים צעירים אמיצים המצליחים לעזור למדינת ישראל ולהביא לה כבוד רב. בסדרת הספרים "הספורטאים הצעירים", נבחרת ישראל זוכה להעפיל לגמר וגם לזכות באליפות העולם בכדורגל בטוקיו. זאת בזכות החלוץ אלון לוי וחברו הטוב רפי גבעון השוער, והודות לעזרתן הרבה של חברותיהם שועה ורננה.

בסדרת "הבלשים הצעירים", אלי, פנחס, חנה ושוש מבצעים משימות שונות למען מדינת ישראל ואף מגיעים לחלל לשם כך.

סיפורם של "הימאים האמיצים" מספר את סיפורם של אנשי המחתרת בתקופת המנדט הבריטי. הסדרה מתבססת על מעלליהם של חברי ארגון הלח"י, שגפני היה חבר בו בצעירותו.

 

ביקורת ספרים

כתביו של גפני ממשיכים להיות פופולריים ואהובים בקרב קוראים רבים. לאורך השנים זכו ספריו של גפני לביקורות רבות, לא כולן היו אוהדות, ואף היו מבקרים שביקשו להוריד את ספריו מן המדפים בחנויות הספרים ובספריות הציבוריות. לדעתם, בספריו מוצגים מסרים לאומניים ונמצאות בהן דעות פוליטיות. כמו כן מורגשת בהם שנאת ערבים רבה.

לעומתם, מבקרים אחרים טוענים שספריו נכתבו בעברית תקינה וקלה להבנה, ומצטיינים בדמיון וביצירתיות.

ואולם הילדים אהבו מאוד את ספריו של גפני בכל שמות העט השונים שלו.

 

הידעת?

את הרעיון לדמותו של דנידין קיבל גפני מרומן בשם "הרואה ואינו נראה" שכתב סופר המדע הבדיוני ה.ג'. וולס בשנת 1897. רומן זה מספר על מדען שהפך את עצמו לרואה ואינו נראה. לעומת ספר זה, שהיה עצוב וקודר, סדרת ספרי דנידין היא קומית, עליזה ושמחה.

 

האם קראתם ספרים של שרגא גפני? נשמח שתשתפו אותנו ותמליצו כאן לקוראים האחרים על הספרים שאהבתם במיוחד.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון