גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > בני עקיבא פורסם: 4/3/2012

בני עקיבא

תנועת "בני עקיבא"

גם בחייהם הבוגרים, אנשים דתיים רבים מזהים את עצמם עם השבט שהשתייכו אליו בתנועת הנוער "בני עקיבא". בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על תנועת הנוער המיוחדת של המגזר הדתי לאומי ועל הפעילויות המיוחדות, הרגעים והזיכרונות, שנשמרו בזיכרון של בוגרי "בני עקיבא" לשנים רבות. כותב הכתבה עצמו הוא בוגר התנועה ומספר את סיפורו.

 מאת: מאיר צרי

    

מתארגנים לשבת ארגון

חברי תנועת
חברי תנועת "בני עקיבא" צועדים במצעד יום ירושלים

יום חמישי בלילה, רגע לפני שבת ארגון. השעה אחת אחר חצות, אבל סניף "בני עקיבא" שלנו הומה: שבט ניצנים – ילדי כיתה ה' – משלימים את צביעת החדר; שבט מעלות – ילדי כיתה ו' – שרים שירים לעידוד המורל; שבט מעפילים – ילדי כיתה ז' – מכינים הצגה למוצאי שבת וחבריא ב' – קבוצת החניכים בגילאי התיכון – מכינים את כתובת האש לשם של השבט החדש. אני מביט ומסתכל סביב: הסניף מלא פעילות – אבל אין שום אדם מעל גיל 19 שמשגיח ואומר מה לעשות. זו התמונה של "בני עקיבא" בשבילי: ממלכת הילדים והילדות, הנערים והנערות. הנערים לוקחים אחריות, הילדים לומדים איך להתנהל בכוחות עצמם.

  

 

הידעת?

קבוצת הגיל בבני עקיבא מכונה "שבט". מקום המפגש ביישוב או בשכונה הוא ה"סניף". הממונה על הסניף מכונה "קומונר". כל הסניפים באזור מסוים שייכים ל"מחוז".

   

 

החל בשבט "נבטים", עבור בשבט "הרוא"ה" וכלה בשבט "אמונה"

 התחלנו לבוא לסניף בכיתה ד', אז נקראנו "שבט נבטים", והמשכנו עד כיתה ח' – "שבט הרוא"ה". בכיתה ט' קיבלנו את השם הקבוע, שממשיך אתנו גם היום, כשאנו עצמנו הורים לילדים. השם שניתן של השבט שלי הוא "שבט אמונה". פעמיים בשבוע, בשלישי ובשבת, באנו לפעילות שהעבירו המדריכים, שהיו תיכוניסטים. את כל מאות החניכים והמדריכים הרבים ניהלה בחורה צעירה אחת בשם בתיה, שסיימה את התיכון בשנה הקודמת. איש מאתנו לא ידע את שם משפחתה, כולנו קראנו לה "בתיה הקומונרית".   

 

 

הידעת?

תנועת "בני עקיבא" הוקמה בירושלים לפני 83 שנה. כיום היא מונה כ־75,000 חניכים, בכ־350 סניפים.

   

 

חברי תנועת
חברי תנועת "בני עקיבא" בטקסט "י' בטבת".

  

 

זיכרונות מן המחנה הראשון

לא אשכח את החוויה של המחנה הראשון שיצאתי אליו: זו הייתה הפעם הראשונה שפגשתי ילדים שגדלו בקיבוצים. היו חניכים שלראשונה פגשו במחנה עולים מאתיופיה. ככלל, המפגש עם ילדים וילדות רבים כל כך שלא הכרתי, ההתמודדות עם שינה בשק שינה על צלע ההר, בניית המחנה, שכלל אוהלים, שולחנות וכיסאות, הבישול והטיולים בסביבה – כל אלו הם מרכיבי החוויה שמלווה אותי עד היום.

  

 

הידעת?

ל"בני עקיבא" יש 150 סניפים ביותר מ־30 מדינות שונות.

 

שבת אירוח

 פעם בשנה היינו נוסעים לבקר בסניף אחר – "שבת אירוח". כל המשפחות היו מתגייסות לארח בשבת את האורחים שהגיעו מרחוק, וכך ניתנה לנו האפשרות להכיר מקום חדש בארץ וסגנון אחר של תפילה בבית הכנסת. בהמשך השנה, גם אנחנו אירחנו חברי סניף ממקום אחר בארץ.

 

 

הידעת?

לכל שכבת גיל בתקופת היסודי, יש שם קבוע: שכבת כיתות ד' נקראת "נבטים", שכבת כיתות ה' נקראת "ניצנים", שכבת כיתות ו' נקראת "מעלות", שכבת כיתות ז' נקראת "מעפילים" ושכבת כיתות ח' נקראת "הרוא"ה". מדי שנה בשנה, החניכים שעלו לכיתה ט' מקבלים שם קבוע, שיישאר עמם מאותו רגע ואילך. השנה קיבלו כיתות ט' את השם "איתן".

   

 

בנות
בנות "בני עקיבא" רוקדות עם דגל ישראל ביום העצמאות.

   

 

מיהם "בני עקיבא"?

בחרנו לראיין לכתבה את דוד שמחון בוגר "בני עקיבא". כיום הוא הרכז של מחוז ירושלים ב"בני עקיבא".  בתור חניך גדל דוד בתקוֹעַ, יישוב שגרים בו דתיים וחילוניים."בני עקיבא" היא תנועת נוער דתית, אף שבסניפים רבים יש גם חברים חילוניים. דוד מספר שבתקוע הוא למד שהסניף יכול להיות בית לכולם – דתיים וחילוניים.  דוד מספר שב"בני עקיבא" של היום אפשר למצוא פרויקטים מיוחדים כמו פרויקט שבטי "היובל", שמיועדים לילדים בעלי צרכים מיוחדים: במחוז ירושלים בלבד יש עשרה שבטים כאלו. גם קידום עולי אתיופיה הוא משימה ש"בני עקיבא" קיבלה על עצמה. לדוגמה, רבים מבוגרי שבטי "השחר", שמטפחים מנהיגות אצל הנערים העולים מאתיופיה, הם קצינים בצה"ל.

 

 

הידעת?

 בתור רכז מחוז ירושלים, דוד אחראי ל־66 סניפים, שבהם 1,200 מדריכים וכ־12,000 חניכים.

 

 שאלנו את דוד גם על פעילות משותפת עם חניכים מתנועות נוער אחרות. דוד סיפר על טקסים משותפים ביום ירושלים וביום הזיכרון ליצחק רבין וכן על הפעלת קייטנות בשיתוף עם "הצופים".

 

 

עד כאן סיפורי על "בני עקיבא", תנועת הנוער שלי. ולאיזו תנועת נוער אתם הולכים? שתפו אותנו.  

 

• לקריאה נוספת, תוכלו להיכנס לאתר "בני עקיבא" - כאן

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון