גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > קרנבלים ברחבי העולם פורסם: 5/3/2012

קרנבלים ברחבי העולם

מסכות לא רק בפורים

חודש אדר הגיע וחג פורים בפתח. בתקופה זו של השנה – סוף החורף ותחילת האביב – כשהטבע משתנה מסביב, במקומות רבים ברחבי העולם מציינים את חילופי העונות ואת שינויי מזג האוויר בטקסים, בפסטיבלים, בקרנבלים ובתהלוכות ססגוניות. בין השאר, אירועים אלו מלווים במחולות, בשירים ובריקודים, בתחפושות ובמסכות. על התחפושות, המסכות והקרנבלים ברחבי העולם, בכתבה הבאה, המיוחדת לפורים.

מאת תמר זקס

 

בואו אתי לקרנבל

פסטיבל המסכות בוונציה – שימו לב לדמויות המחופשות בלבוש פריחה אביבי לציון השמחה על סיום החורף.
פסטיבל המסכות בוונציה–
שימו לב לדמויות המחופשות בלבוש פריחה אביבי
לציון השמחה על סיום החורף.

מנהג נוצרי עתיק הוא להתנזר מאכילת בשר שישה שבועות לפני חג הפסחא, לאות הזדהות עם סבלו של ישו. כמה ימים לפני תחילת ההתנזרות נהגו הקתולים לחגוג ולהרבות באכילת בשר, ומכאן מקורו של הקרנבל. פירוש השם "קרנבל" הוא "אכילת בשר". במקומות רבים לוו הסעודות והחגיגות בתהלוכות רחוב ובצעדות עליזות של שירה וריקודים בתחפושות. מנהג זה השתרש לאורך השנים בעיקר בארצות שונות באירופה ובדרום אמריקה.

 

הידעת?

רופאי האליל בשבטים אפריקנים חובשים מסכות מפחידות ומאיימות. הם מאמינים שכך הם יצליחו להפחיד את המחלה ויגרמו לה לברוח ולהסתלק מגופו של החולה.

 

רוקדים עד אור הבוקר

הקרנבל של ריו דה־ז'נרו הוא הקרנבל הגדול והמפורסם בעולם, הנמשך ארבעה ימים תמימים. רחובות ריו דה־ז'נרו מתמלאים במאות אלפי תושבים, תיירים ומבקרים. אלפי אנשים משתתפים בתהלוכות ססגוניות, המלוות במיצגים ענקיים ובקבוצות רבות של צועדים ורקדנים. קבוצות רבות מתכוננות לקרנבל זמן רב ומכינות בובות ענק, תלבושות, תחפושות ומסכות. כל קבוצה מחברת שירים וריקודים סביב נושא מסוים. שיאו של הקרנבל הוא בתחרות בין כל בתי הספר לסמבה בריו דה־ז'נרו. התחרות מתקיימת באצטדיון מיוחד, שכל הרקדנים מגיעים אליו בתהלוכות של שירה ובריקודים ביום האחרון של הקרנבל.

 

הידעת?

בצרפת התגלה על קיר מערה ציור מסכה בן 3,200 שנה. בציור נראה אדם המחופש לחיה בעלת קרניים. הוא חובש מסכה גדולה, המכסה את כל גופו. לדעת החוקרים, בעבר שימשו המסכות לצורכי הסוואה בעת ציד ולהפחדת האויבים בעת מלחמה. כמו כן, השתמשו בהן בטקסי אבל ושמחה.

 

קרנבל המסכות בוונציה

קרנבל המסכות בוונציה נמשך עשרה ימים ומושך אליו חוגגים ותיירים רבים מרחבי העולם. קרנבל המסכות שונה מקרנבלים האחרים הנערכים באירופה, ומתנהל בלא תהלוכות או אירועים מאורגנים ומסודרים. אמני רחוב רבים באים לעיר במהלך הקרנבל ומציגים את כישוריהם בכל קרן רחוב. אווירת השמחה, הריקודים והשירה סוחפת את התיירים הרבים הבאים להשתתף בו.

בעבר נהגו משתתפי הקרנבל לחבוש על פניהם מסכות, כדי לטשטש את הבדלי המעמדות בין אדונים לעבדים. מסורת זו נשמרה, וגם כיום אפשר לשמוע את המשתתפים פונים זה אל זה בתואר "אדון מסכה", כיוון שאינם מזהים את האדם שמאחוריה.

 

הידעת?

במצרים נקברו בני המלוכה במסכות עשויות זהב. האצילים ובני המעמד הבינוני נקברו במסכות קבורה עשויות חמר.

 

גם ההולנדים בין החוגגים

בשיא החורף, רבבות חוגגים באים לעיר מאסטריכט בהולנד. בין החוגגים הולנדים רבים וגם תושבים מן המדינות השכנות. שלושה ימים ולילות חוגגים את קרנבל החורף בתהלוכות רחוב, לקול נגינתן של עשרות תזמורות בלא הפסקה. כל המשתתפים במסיבות ההמוניות, בלא יוצא מן הכלל, נוהגים להתחפש, ובכלל זה בני כל הגילים: מטף ועד זקן – ואפילו התינוקות בעגלות.

 

העדלאידע – מתל אביב ועד חולון

בישראל חוגגים את העדלאידע בחג פורים. מקור העדלאידע בעיר תל אביב: היא התחילה בתהלוכה של תלמידי הגימנסיה העברית ובראשם המורה אברהם אלדמע. התהלוכה הססגונית הפכה לאירוע המרכזי בפורים, וכללה הצגת בובות ענק, תחפושות ושמחה גדולה. את הצועדים הוביל מאיר דיזנגוף, ראש העירייה הראשון של תלאביב, כשהוא רכוב על סוסו.

רבים מתושבי תל אביב באותם הימים חזו בתהלוכת העדלאידע והשתתפו במסיבות ובנשפים בחג הפורים. בימינו, תהלוכת העדלאידע המרכזית נערכת בעיר חולון, הסמוכה לתל אביב, ותלמידי בתי הספר בעיר מכינים את בובות הענק.

גם בערים וביישובים נוספים ברחבי הארץ נערכות תהלוכות פורים, ולא נפסח על העדלאידע המרהיבה והמיוחדת שבקיבוץ שדה בוקר בנגב.

 

עדלאידע, מסכות ותחפושות בגבעתיים.
עדלאידע, מסכות ותחפושות בגבעתיים.

 

 

זיקוקין די נור ודרקונים

במזרח הרחוק נהוג לציין חגים ומועדים בתהלוכת ססגוניות של תחפושות, שירה וריקודים. מופעי זיקוקין די נור מרהיבים מלווים את החגיגות. ראש השנה הסיני, הידוע והמוכר מכולם, חל במועדים שונים בשנה, בדרך כלל בחודשים ינואר או פברואר. לקראת חגיגות ראש השנה נהוג בסין לקשט את הרחובות בקישוטי רחוב ובפנסים אדומים. רוב התחפושות בתהלוכות הן של בעלי חיים שאינם קיימים במציאות כמו דרקונים ומפלצות מפחידות ומאיימות.

 

הידעת?

רבים טוענים שהכינויים והשמות הבדויים שהגולשים ברשת משתמשים בהם הם מסכה מודרנית. מאחורי ה"מסכה" מסתתרים הגולשים, המציגים עצמם בדמויות שונות.

 

האם ביקרתם בפסטיבלים או בקרנבלים מפורסמים בעולם? מה דעתכם על החיבור בין מועד סיום החורף לקרנבלים ולפסטיבלים המתקיימים בעולם? שתפו אותנו.

 

• באתר "גלים" תוכלו לקרוא על חג פורים ועל תאטרון קומדיה דל'ארטה, המתבסס על מסכות ועל אלתור – כאן

כאן תוכלו לראות באתר "גלים" סוגים שונים של מסכות.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון