גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > רובוטים זעירים מעופפים פורסם: 30/4/2012

רובוטים זעירים מעופפים

חרקים רובוטיים מעופפים

החלון שלכם פתוח לרווחה. לפתע אתם קולטים תנועה. במבט חטוף אתם רואים להקה של יצורים קטנים – מקצתם נראים כחיפושיות, אחרים כפרפרים – מתעופפת היישר אל תוך חדרכם. חיש קל הם מתחילים במלאכה: מרימים את העטים הפזורים על השולחן ומסדרים אותם בקלמר. אוספים את הקוביות שעל הרצפה ובונים מהן טירה, מתקבצים ליד הקלידים, התופים או הגיטרה ומנגנים לכם את השיר האהוב עליכם! נשמע כמו חלום? תפקחו את העיניים: מסתבר שהחלום הזה אינו רחוק כל כך מן המציאות! במעבדות מחקר ברחבי העולם מהנדסים, טכנאים ומומחי מחשבים עמלים על בניית רובוטים מעופפים זעירים. אם אתם סקרנים לדעת עוד על ההמצאות החדשניות והמופלאות בתחום זה, תוכלו לקרוא על כך בכתבה הבאה.

מאת: לירון נחמיה

 

מהו רובוט?

ד
ד"ר גרגורי פארקר מן המעבדה למחקר ופיתוח של
כלי טיס זעירים של חיל האוויר האמריקני,
מציג רובוט מעופף זעיר בהשראת
מבנה של חרק

רובוט הוא מכונה משוכללת ומתוחכמת למדי המקבלת פקודות ממרכז בקרה ממוחשב, הנמצא מחוץ לרובוט או כחלק ממנו. כמו מוח האדם השולח פקודות לידיים או לרגליים, כך גם מרכז הבקרה שולח פקודות לחלקיי הרובוט השונים. לרובוטים מתוחכמים יש חיישנים המוסרים למרכז הבקרה מידע על הסביבה החיצונית. לדוגמה, מצלמות רגישות המעבירות למרכז הבקרה מידע, שבעזרתו מערכת הבקרה יכולה לחשב מרחקים ולהימנע ממכשולים שעומדים בדרכו של הרובוט. המצלמות דומות לעיניים שלנו, שמוסרות מידע למוח על הסביבה החיצונית. ישנם עוד חיישנים רבים כגון מיקרופונים רגישים המעבירים מידע קולי ואף חיישנים המסוגלים להעביר מידע על ריחות, כמו האף האנושי.

 

מהם רובוטים מעופפים?

נסו לדמיין רובוט מתוחכם בעל כנפיים ולו חיישנים מתוחכמים המסוגלים למסור מידע רב על הסביבה החיצונית. לרובוט הזה יש יחידת מחשב המסוגלת לחשב חישובים רבים במהירות הבזק על מנת לאפשר לרובוט לנוע בלי להיתקל במכשולים. ומה אם יפעלו כמה רובוטים מעופפים יחדיו?

 

הידעת?

כיצד רובוטים זעירים יכולים לשאת משאות? ממש כמו בשיר "לטיול יצאנו": "אלף נמלים נשאו חגב" – המדענים לימדו את הרובוטים לשתף פעולה זה עם זה ליצירת צוות מיוחד במינו: יחד הם יכולים לשאת משאות ששוקלים הרבה יותר מגופם הזעיר.

 

הרובוטים המעופפים כבר כאן!

בתנועה חלקה וחיננית, הרובוטים מגיעים למקום שנשלחו אליו אגב הימנעות ממכשולים. הם יכולים לקפוץ דרך חישוקים שנזרקים באוויר, להסתחרר בפירואטים ולטוס במבנה מרשים כמו במטס חגיגי של יום העצמאות. אפשר לשלוח אותם לחפש פולשים, להתחקות אחר עקבות של פורצים ואפילו לאתר דליפות של חומרים מסוכנים. במקרים של אסונות טבע כמו רעידות אדמה או התפרצות הר געש, הם יוכלו לעזור באיתור ניצולים. כשהם עובדים בשיתוף פעולה הם יכולים גם לנגן, לשאת משאות ולבנות מבנים על פי דגמים, אפילו לגובה של עשרה מטרים!

 

סטודנטים להנדסה צופים בהדגמת מעוף של רובוט מעופף
סטודנטים להנדסה צופים בהדגמת מעוף של רובוט מעופף

 

השראה טבעית

האם תוכלו לנחש מהיכן קיבלו המדענים את ההשראה? אכן, מן הטבע המופלא. המדענים מנסים לחקות את היכולות הטבעיות של חרקים כמו זבובים, שפיריות, פרפרים וחיפושיות. אם תקדישו לכך רגע של מחשבה, תבינו כי חרקים אלו בעלי יכולת טיסה מופלאה: הם מצליחים לשנות כיוון בפתאומיות, לחוג סביב צירם במהירות אדירה, לעצור באוויר ולנחות במדויק ביעד. הרובוטים המעופפים הם ניסיון אנושי לחקות את הטבע, ואפילו להתחרות בו!

 

שפירית מעופפת, זוג כנפיה הקדמיות נעות מעלה וזוג כנפיה האחוריות נעות מטה
שפירית מעופפת, זוג כנפיה הקדמיות נעות מעלה וזוג כנפיה האחוריות נעות מטה

 

חיפושיות סייבורג

חיפושיות סייבורג הן שלב ביניים בין החיפושיות בטבע לרובוטים המכונפים. בעזרת רכיבים אלקטרוניים מיוחדים ששולטים במערכת העצבים של החיפושיות, המדענים יכולים לפקד על החיפושיות לטוס, לעצור או לפנות לכיוונים שונים.

 

הידעת?

צוותים שונים בכל רחבי העולם עובדים בו בזמן בפיתוח הרובוטים המעופפים. כל צוות מציב לעצמו מטרות שונות, וכך מפתחים רובוטים מעופפים בעלי יכולות רבות ומגוונות.

 

La Libellule – בצרפתית: שפירית, היא רובוט זעיר שפותח בצרפת והוצג בסלון האווירי בפריז – התערוכה הגדולה בעולם לכלי טיס
La Libellule – בצרפתית: שפירית, היא רובוט זעיר שפותח בצרפת והוצג בסלון האווירי בפריז – התערוכה הגדולה בעולם לכלי טיס

 

הרובוט הפרפרי של התעשייה האווירית

ד"ר דובי בנימיני, איש הפרפרים של ישראל, הצליח לשלב בין אהבתו הגדולה לפרפרים לבין עבודתו בתור מהנדס מבריק ומוערך בתעשייה האווירית. יחד עם אנשי הצוות החרוצים שלו, הוא פיתח רובוט זעיר ומכונף, שמעוצב ממש כמו פרפר. הפרפר המוכשר הזה יכול לעוף באזורים סגורים ולצלם וידאו בזמן אמת. בעתיד יוכל לבצע יישומים מתוחכמים ולסייע לכוחות הביטחון.

הידעת?

מה קורה כשהסוללה של הרובוט המעופף מתרוקנת? המדענים עדיין טרודים בשאלה זו, שהיא מן השאלות המרכזיות בתחום מחקר הרובוטים בכלל והרובוטים המעופפים בפרט. הוספה של מצבר לרובוט מגדילה את משקלו, ובעבור הרובוטים המעופפים תוספת משקל היא בעיה של ממש. על כן, אנשי המחקר והפיתוח מתכננים רובוטים שיפעלו בעזרת אנרגיה סולרית או חומרי דלק טבעיים, המצויים בטבע. ד"ר דובי בנימיני אף מציע לנסות לנצל לשם כך צוף של פרחים המכיל סוכרים עתירי אנרגיה, ממש כמו פרפרים אמתיים.

 

זבוב בוהקן ירוק – האם בעתיד יפותחו רובוטים זעירים בממדים של זבוב, שיוכלו להיכנס לכל מקום ולמסור מידע בזמן אמתי?
זבוב בוהקן ירוק – האם בעתיד יפותחו רובוטים זעירים בממדים של זבוב, שיוכלו להיכנס לכל מקום ולמסור מידע בזמן אמתי?

 

רובוטים מעופפים – רובוטים זעירים

תחום מחקר הרובוטיקה הזעירה מתפתח במהירות גדולה. המומחים מסוגלים לייצר מחשבים זעירים בעלי יכולת חישוב גדולה. הוסיפו לכך גם את היכולת לייצר מכונות זעירות, ומכאן אפשר להמשיך ולדמיין את המכונות המופלאות שאפשר להמציא. לדוגמה, רובוטים זעירים שיוכנסו לגוף האדם ויתמודדו עם גידולים או עם בעיות רפואיות באברי הגוף הפנימיים. הרובוט הזעיר יכיל מצלמה שתאפשר לרופא להתבונן בגוף המטופל שלו דרך מוניטור, והרופא יורה לרובוט כיצד לפעול ולפתור את הבעיה הרפואית.

 

רובוטים לעזרת השרברבים

אפשר גם לדמיין שרברב, שבמקום להשתמש במשאבה לפתיחת סתימות, ישחרר לצינורות הסתומים כמה רובוטים שיפתחו סתימות ויתקנו את הצינורות מבפנים.

 

מה דעתכם על הפיתוח החדשני של רובוטים מעופפים או רובוטים זעירים? האם יש לכם רעיונות והצעות כיצד לפתור את בעיות האנרגיה של הרובוטים? כתבו לנו, ייתכן שרעיון מבריק שלכם יוביל למהפכה בתחום הרובוטים.

 

לקריאה נוספת:

אנו ממליצים לכם להיכנס לאתר סבבה שעוסק בנושאי הסביבה, ולפעילות:

פרפרים: פעילים להגנת הסביבה

• כתבה על ד"ר דובי בנימיני, על פרפרים ועל ורובוטים מעופפים, באתר מאקו.

• על חיפושיות סייבורג – באתר הידען.

• רובוטים מתמצאים במרחב באמצעות עיני זבובים – באתר הידען.

• על רובוט זעיר מעופף – באתר הידען.

• חברת "סייקו" חושפת רובוט מעופף זעיר – באתר הידען.

• המזל"ט הסולרי בטכניון בסרטון – באתר יוטיוב.

• על רובוטים שעפים כמו ציפורים – באתר TED

• רובוטים מעופפים מנגנים את נעימת הנושא של סדרת "ג'ימס בונד" – יוטיוב.

   

úâåáåú ìëúáä
פתרון בעית הנחיתה (עידו 04.01.2016)
אני חושב שאם יעשו מנגנון נחיתה ליפני שניגמרת הסולל. כך הרובוט ידע לנחות לבד כמו זבוב.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון