גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > עימותים בדרום תל אביב פורסם: 6/5/2012

עימותים בדרום תל אביב

עימותים בדרום תל אביב

עובדים זרים, מהגרים לא־חוקיים ופליטים ממדינות רבות באפריקה ובאסיה מתגוררים בשנים האחרונות בשכונות בדרום תל אביב. התושבים הוותיקים בשכונות אלו מתלוננים על השכנים החדשים שמקצתם אינם עובדים ומעורבים בפשיעה. בשבועות האחרונים קבעו העימותים בין שני הצדדים שיאים חדשים. מדוע יש תושבים הדורשים לגרשם? מה ההבדל בין מהגרים לא־חוקיים לפליטים? מי מנסה לעזור לפליטים מאפריקה? על כך בכתבה הבאה.

מאת: ניבי נאור

 

חנות של מהגרים מאפריקה בתחנה המרכזית בדרום תל אביב.
חנות של מהגרים מאפריקה
בתחנה המרכזית בדרום תל אביב.

ארץ אחרת בדרום תל אביב

כבר כמה שנים, כל מי שמבקר בשכונות הדרומיות של תל אביב ובייחוד באזור התחנה המרכזית מרגיש כאילו הוא נמצא במדינה אחרת. השלטים בחנויות כתובים באנגלית, רוסית ואמהרית. מעל מכולת אחת מתנוסס דגל תאילנד, מעל המסעדה שלידה אפשר למצוא את דגל נפאל, ומעל המועדון ברחוב ממול – את דגל אתיופיה.

 

הידעת?

יש להבחין בין שלוש קבוצות שונות:
1. עובדים זרים המגיעים לישראל כחוק ממדינות שונות מאפריקה ומאסיה;
2. מהגרי עבודה שהסתננו לישראל ונמצאים כאן שלא כחוק;
3. פליטים אשר ברחו לישראל ממדינות אפריקה ומבקשים הגנה. הפליטים בורחים מארצות מולדתם בעקבות מלחמות קשות המתנהלות בארצות אלו ומעמידות את חייהם בסכנה של ממש.

 

ברחובות ובגנים הציבוריים בדרום תל אביב אפשר לראות כמעט רק צעירים ממדינות אפריקה ואסיה. הם קונים מוצרים בחנויות שמזכירות להם את ביתם, שנמצא במרחק אלפי קילומטרים מכאן, וקונים כרטיסי חיוג מוזלים כדי להתקשר לקרובי המשפחה הרחוקים. רבים מבין העובדים הזרים שאינם שוהים בישראל כחוק מתקבצים מדי בוקר בפינות הרחוב – אולי יבוא מישהו שיציע להם עבודה זמנית ליום, ליומיים או לשבוע.

 

הידעת?

על פי החוק, חייבים לשלם לעובדים שכר מינימום בסך 22 שקלים לשעה, אבל במקרים רבים, המעסיקים משלמים לעובדים זרים שאינם אזרחים ישראליים שכר זעום, הנמוך מאוד משכר המינימום.

 

לא כולם מרוצים מן השכנים החדשים בדרום העיר. התושבים הוותיקים בשכונת שפירא, באזור התחנה המרכזית, בשכונת התקווה ובקריית שלום מרגישים מאוימים מנוכחותם של מהגרי העבודה, וטוענים כי כיוון שרבים ממהגרי העבודה נמצאים כאן שלא כחוק, רבים מהם אינם מצליחים למצוא עבודה. לפיכך, מקצתם פונים לפשיעה כדוגמת חטיפת תיקים וארנקים, גנֵבת טלפונים סלולרים והטרדה של תושבי השכונה הוותיקים ברחוב.

 

הידעת?

על פי נתונים שפרסמה המשטרה, בשנה האחרונה, היו מעורבים נתינים זרים בארבעים אחוזים ממקרי הפשיעה שחקרה משטרת מחוז תל אביב.

 

עזרה לפליטים

להבדיל מן המהגרים הלא־חוקיים, שבאו לישראל מרצון להתפרנס ויכולים לחזור לארצם בלי כל חשש, הפליטים הבאים לארץ ממדינות אפריקניות נמצאים בסכנת חיים של ממש. רבים מהם אינם יכולים לחזור לארצם פן יבולע להם בשל המלחמות הקשות בארצותיהם. פעילים חברתיים מפעילים בהתנדבות מגוון פרויקטים כדי לעזור לפליטים. מדי ערב באים אל גן לווינסקי המתנדבים של קבוצת "מרק לווינסקי" ומחלקים מרק חם לפליטים. בסופי השבוע באים לשכונה המתנדבים של קבוצת "שבת מתוקה" ומחלקים לילדי הפליטים עוגות ועוגיות, ובמתחם התחנה המרכזית פועלת מרפאה שמציעה לפליטים שירותי בריאות בלא תשלום.

 

הידעת?

מיהו פליט? פליט הוא אדם שברח מארצו אל ארץ אחרת. פליטים בורחים מארצם עקב מלחמה קשה, גירוש או בעקבות רדיפה. לרוב הפליטים אינם יכולים לחזור לארץ מוצאם ונמצאים במצב בעייתי מאוד מכיוון שאין להם אזרחות של מדינה כלשהי.

 

לעומת היזמות הברוכות של קבוצות אזרחים, מדינת ישראל עדיין לא העניקה מעמד מיוחד לפליטים או אזרחות ישראלית, ולכן, הפליטים מתקשים למצוא פרנסה ולהתקיים בכבוד.

 

הפגנה נגד גירוש עובדים זרים וילדיהם בדרום תל-אביב, 2009.
הפגנה נגד גירוש עובדים זרים וילדיהם בדרום תל-אביב, 2009.

 

מהומות בדרום תל אביב

ישנם הטוענים שההתנגשות בין התושבים הוותיקים למהגרים (החוקיים והלא־חוקיים) ולפליטים הייתה צפויה להגיע. התושבים הוותיקים אינם מבדילים בין הקבוצות השונות

וחושבים שהדרך להתמודד עם הבעיה היא לגרש את כולם בחזרה לארצות מוצאם.

בערב יום העצמאות ניסו מהגרים לא־חוקיים לפגוע בזוג קטינים תושבי השכונה, ובעקבות זאת התגברו העימותים בין האוכלוסיות השונות. בשבוע שעבר נעצר אחד התושבים הוותיקים לאחר שהשליך בקבוקי תבערה על בתים ועל גן ילדים של מבקשי מקלט בשכונת שפירא. איש לא נפגע, אבל נזק כבד נגרם, והאירוע כולו נתפס בתור עליית מדרגה ביחסים המתוחים והטעונים בשכונות הדרומיות בתל אביב.

אחת מנשות השכונה התראיינה לתקשורת ואמרה: "המדינה צריכה לדעת שאנחנו יושבים כאן על חבית של חומר נפץ שבסופו של דבר תתפוצץ בפנים של כולנו". עוד אמרו תושבי השכונה הוותיקים: "על המדינה להיכנס ולעשות סדר. הדבר לא יכול להימשך יותר". מנגד אמרו עובדים זרים שמתגוררים במקום, שישנה גזענות רבה בקרב התושבים ושישנם אנשים רבים בעלי אישורי שהייה חוקיים שמתגוררים בשכונה והיחס האלים והפוגעני אליהם אינו יכול להימשך. הם טוענים שהיחס הגזעני אליהם נובע רק מצבע עורם וממנהגיהם השונים. לדבריהם, רובם אינם רוצים להתעמת עם איש וכל רצונם לפרנס את משפחותיהם ולחיות את חייהם. על המשטרה לעצור את מי שמתנהג באלימות, אבל הפגיעה באנשים תמימים חייבת להיפסק.

 

הידעת?

שיעור ניכר מן הפליטים בישראל באו מאזור בסודן, שהתחוללה בו מלחמת אזרחים. בשנת 2011 קיבל אזור זה עצמאות והפך למדינה עצמאית בשם "דרום סודן".

 

האם ביקרתם פעם בדרום תל אביב? מה היו התחושות שלכם במקום? כיצד אתם הייתם מציעים לפתור את המצב? שתפו אותנו.

 

לקריאה נוספת:

• איך אפשר לעזור לפליטים? רשימת רעיונות והצעות

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון