גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > דוח המבקר: אסון הכרמל פורסם: 24/6/2012

דוח המבקר: אסון הכרמל

דוח מבקר המדינה על אסון הכרמל

ביום רביעי, שנה וחצי לאחר שרֵפת הענק בכרמל שגבתה את חייהם של 44 בני אדם וכילתה שטחי יער גדולים, פרסם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, את ממצאי החקירה המקיפה שלו בנושא. כותרת הדוח מעידה על הביקורת הקשה שהוא צופן בחובו: "מחדלים, כשלים ומסקנות". המבקר מותח ביקורת על התנהלותם של כל הגופים המעורבים באירוע: שירותי הכיבוי, המשטרה ושירות בתי הסוהר, וכן על ההחלטות של שר הפנים אלי ישי, שר האוצר יובל שטייניץ ועל התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מהן טענותיו של המבקר כלפי כל אחד מן הצדדים? מה הייתה תגובתם לפרסום הממצאים? על כך בכתבה הבאה.

מאת: לירון נחמיה

 

האנדרטה לזכר הנספים בשרֵפה בכרמל.
האנדרטה לזכר הנספים בשרֵפה בכרמל.

שר הפנים: לא דאג למוכנות מערך הכיבוי

המבקר קובע כי שר הפנים אלי ישי, שמתוקף תפקידו הוא האחראי למערך הכבאות, לא מילא את תפקידו בווידוא ההיערכות של מערך הכיבוי ואף ניסה לגלגל את האחריות לכתפי אחרים. השר ישי מצדו טוען שפעל להעברת תקציבים יותר מכל שר פנים שכיהן בתפקיד לפניו. הוא גם מציין כי פעל לקידום חוק הכבאות, וכי הדבר החשוב ביותר הוא ליישם את מסקנות דוח המבקר כדי למנוע את הישנותו של אסון בסדר גודל כזה בעתיד.

 

הידעת?

בזמן השרֵפה נקלע אוטובוס של שירות בתי הסוהר אל בין הלהבות, ונהרגו 44 בני אדם: 37 מהם צוערי קורס הקצינים של השב"ס, מפקדיהם ונהג האוטובוס שהסיע אותם. כמו כן, נספו במקום שלושה קציני משטרה, שני כבאים ונער מתנדב מצופי אש.

 

יובל שטייניץ: עיכב את העברת התקציבים

טענה אחרת מושמעת כלפי שר האוצר, יובל שטייניץ, על שהתנה את העברת התקציבים למערך הכבאות בעריכת רפורמה כוללת בשירותי הכבאות. הרפורמה עלולה להימשך שנים ארוכות, שבהן לא יהיה מערך הכבאות מסוגל למלא את תפקידו כראוי. המבקר ציין כי מתוקף חברותו של שטייניץ בממשלה, מצפים ממנו לעבוד בשיתוף פעולה עם שר הפנים ולדאוג למציאת פתרונות הולמים. ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי הדוח מאיים על היציבות הכלכלית של ישראל, כיוון שאין אפשרות ליישם את מסקנותיו בלי לחרוג מתקציב המדינה, וכי כל חריגה מן התקציב תבוא על חשבון תחומים חיוניים אחרים חשובים לא פחות.

 

הידעת?

המבקר מתריע כי קיים חשש כי במצבו הנוכחי, לא יצליח מערך הכבאות למלא את התפקיד המוטל עליו, עד כדי חשש לפגיעה ברכוש ואף לחיי אדם. ממצאי הדוח מצביעים גם על זמן הגעה ארוך מדי לאזור השריפה, מחסור בכוח אדם ואף כושר גופני לקוי של מקצת הכבאים.

 

ראש הממשלה: לא פתר את חילוקי הדעות

המבקר מותח ביקורת גם על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על שנמנע מהפעלת סמכותו ולא פעל בנחישות ליישוב המחלוקות שהתגלעו בין משרד הפנים למשרד האוצר ולגיבוש הסדרים מתאימים שיאפשרו את תפקודו התקין של מערך הכבאות. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי מקצת הליקויים תוקנו מיד לאחר האסון.

 

הידעת?

בעקבות האסון הועברה האחריות על מערך הכיבוי ממשרד הפנים למשרד לביטחון פנים, ותקציבים של מאות מיליוני שקלים הועברו למערך הכבאות לצורך היערכות טובה יותר: הוקמה טייסת כיבוי בת שמונה מטוסים, הוגדל מלאי החומרים מעכבי הבעֵרה, נקנו 89 רכבי כיבוי חדשים, ו־230 כבאים חדשים הוכשרו לעבודה. עדיין, לעומת מערכי כיבוי בעולם המערבי, ישראל נמצאת הרחק מאחור.

 

ביקורת על המשטרה: אחריותה לחוסר התיאום בין גופי ההצלה

המבקר שיבח את מפקדי המשטרה שניהלו את האירוע, וקבע כי יצחק אהרונוביץ', השר לביטחון פנים, תפקד היטב בפיקוד בשטח. עם זאת, הוא מציין שתפקוד המשטרה ושירות בתי הסוהר הם בתחום אחריותו של אהרונוביץ', ועל כן הוא אחראי למחדליהם. הוא מציין כי מחובתה של המשטרה להתעדכן באופן שוטף על התפשטות האש והנזק שהיא גורמת, לרכז את המידע ולהפעיל ביעילות את הכוחות שנמצאו בשטח – המשטרה, שירותי הכיבוי ושירות בתי הסוהר. כמו כן, המשטרה אחראית לחסימת צירי התנועה המסוכנים.

הוויכוח והמחלוקת על מסקנות הדוח עדיין פותחים את מהדורות החדשות והם נושא מרכזי בדיון הציבורי על דרך קבלת החלטות בממשל הישראלי. הדוח מעלה תהיות ושאלות רבות על יכולת שיתוף הפעולה בין גופים שונים בממשל, שמחובתם לשתף פעולה זה עם זה לטובת אזרחי המדינה ולשאת באחריות אישית וכוללת.

 

האם ישפיעו מסקנות הדוח על קבלת ההחלטות של הממשלה והגופים הכפופים לה? שרי הממשלה ובראשם ראש הממשלה טוענים שישנה עשייה רבה ותיקונים רבים כבר תוקנו. האם יוביל דוח המבקר לשינוי יסודי בדרך הניהול וקבלת ההחלטות בממשלה ובגופי השלטון? נקווה שאכן כך יהיה.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון