גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > חובבי מדע בדיוני ופנטסיה פורסם: 20/9/2012

חובבי מדע בדיוני ופנטסיה

קהילות פנטסטיות

בחול המועד סוכות תשע"ג יתקיים בתל אביב פסטיבל אייקון – כנס החובבים הגדול ביותר בארץ לחובבי ספרות מדע בדיוני ופנטזיה. הפסטיבל הוא אבן שואבת לאלפי חובבים מרחבי הארץ שנפגשים בו מדי שנה בשנה. המשתתפים באירוע חולקים ביניהם את אהבתם המשותפת – יצירות ספרות, קולנוע וטלוויזיה בתחום המדע הבדיוני והפנטזיה. הם מנהלים דיונים סוערים ומשתתפים במשחקים ובפעילויות.

הכתבה הבאה מספרת את סיפורו של פסטיבל אייקון ומאפשרת לנו גם הצצה לקהילות שונות בתחום, בעיקר לקהילת חובבי ג'.ר.ר. טולקין, הסופר שיצר עולם פנטסטי ומופלא בספריו 'ההוביט' ו'שר הטבעות'.

כותבת: יוליה גוטניק

 

סמל קהילת טולקין הישראלית.
סמל קהילת טולקין הישראלית.

לנוע בין דמיון לבדיון

לנעם בן השלוש עשרה יש תחביב מיוחד: הוא חובב מדע בדיוני ופנטזיה. הוא קורא ספרים ורואה סדרות טלוויזיה וסרטים שעוסקים במדע בדיוני ופנטזיה. נעם רצה לשתף את מחשבותיו על התחביב שלו ולדבר עליו עם עוד חובבים, כמוהו. לכן החליט נעם להצטרף לקהילת חובבים.

גם אני חברה בקהילת חובבים. לראשונה פגשתי את נעם כשהוא הצטרף לקהילת טולקין. קהילת טולקין היא קבוצה של חובבים כמו נעם וכמותי, שנהנים לדבר על היצירות של הסופר ג'.ר.ר טולקין, שכתב את הספרים 'ההוביט' ו'שר הטבעות'. מכיוון שחברי הקהילה מפוזרים בכל רחבי הארץ, הם הקימו פורום מיוחד באינטרנט שמוקדש לדיונים על הספרים של טולקין. בפורום הזה חובבים יכולים לכתוב את מחשבותיהם על הספרים ולהגיב לרעיונות של חובבים אחרים.

 

הידעת?

.ב־1999 נעשה סקר עולמי ובו נבחר הספר 'שר הטבעות' בתור הספר הטוב ביותר במאה ה־20.

 

הטבעת
הטבעת "האחת" מתוך הסרט של שר הטבעות.

  

הידעת?

השם הלועזי של תרבות ה"חובבים" הוא פנדום. משמעותו היא קהילת מעריצים של תחום כלשהו, לדוגמה: אישים, ספרים, תחביבים או סדרות טלוויזיה. מעריצים אלו מתעניינים מאוד בפרטים הקטנים של התחום הנערץ עליהם. לרוב, המילה "פנדום" מזוהה עם חובבי מדע בדיוני ופנטזיה.

 

דמות שר הנזגול משר הטבעות מנגנת על גיטרה. מתוך מופע הומוריסטי מכנס מיתופיה 2012.
דמות שר הנזגול משר הטבעות מנגנת על גיטרה. מתוך מופע הומוריסטי מכנס מיתופיה 2012.

 

כנסים ומפגשים מן הסוג השלישי

חברי קהילת טולקין נהנים לדבר על התחביב המשותף שלהם ורוצים גם לפגוש זה את זה במציאות. לשם כך הם מארגנים מפגשים של חברי הקהילה בפארק ציבורי או בבית של אחד החברים, ושם הם נפגשים, אוכלים, מדברים ונהנים.

פעמיים בשנה החברים בקהילה משתתפים בכנסים. לרוב יש בכנסים הרצאות של חובבים על רעיונות מעניינים שעלו במוחם וכן שעשועונים, חידונים, מופעים והצגות. החובבים מכינים הכול בעצמם ובהתנדבות, כדי ליהנות עם חבריהם החובבים. התחביב המשותף מהנה מאוד, מרחיב אופקים ופותח חלונות לעולמות מסתוריים ומופלאים.

 

הקהל ממתין לתחילת הרצאה בפסטיבל אייקון 2011
הקהל ממתין לתחילת הרצאה בפסטיבל אייקון 2011

 

הידעת?

קהילות רבות הוקמו על ידי חובבים מתחומים שונים: מדע בדיוני ופנטזיה, משחקי תפקידים, אנימה ומנגה, קומיקס ועוד רבות אחרות. אפשר בקלות לחפש באינטרנט ולמצוא את קהילת החובבים שאתם רוצים להשתייך אליה.

 

מופע מקורי בשם "המסע ליער המשאלות" שהוצג בפסטיבל אייקון 2009
מופע מקורי בשם "המסע ליער המשאלות" שהוצג בפסטיבל אייקון 2009

 

בחול המועד סוכות יתקיים בבית אשכול הפיס בתל אביב כנס החובבים הגדול ביותר בארץ: פסטיבל אייקון. הכנס יימשך שלושה ימים בין התאריכים 2/10/12–4/10/12. הכניסה לאירועי הפסטיבל היא בתשלום, אבל הכניסה למתחם היא חינם, ואפשר ליהנות בו מן האווירה המיוחדת של כנס חובבים ולדבר עם חובבים אחרים כמותכם. גם אני וגם נעם נהיה שם.

 

אנשים מסתובבים במתחם הכנס ונהנים מהאווירה המיוחדת.
אנשים מסתובבים במתחם הכנס ונהנים מהאווירה המיוחדת.

 

האם גם אתם בין חובבי המדע הבדיוני והפנטזיה? שתפו אותנו.

 

למידע נוסף:

• כדי ללמוד עוד על קהילת טולקין הישראלית – לחצו כאן.

• לאתר הבית של פסטיבל אייקון 2012 – לחצו כאן.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון