גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > צומות בתבל פורסם: 23/9/2012

צומות בתבל

צומות בתרבויות העולם

לקראת יום הכיפורים הקרב ובא יצאנו לברר מהם מנהגי הצום בתרבויות, בדתות ובמסורות ברחבי העולם. בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על הממצאים המרתקים בתחקיר שלנו.

מאת: לירון נחמיה

 

פסל בודהה בן 1800 שנים המציג פני אדם כחוש הנתון בצום.
פסל בודהה בן 1800 שנים
המציג פני אדם כחוש הנתון בצום.

צומות ביהדות

כולנו יודעים כי יום הכיפורים הוא יום המוקדש לחשבון נפש ולהיטהרות מחטא. ואולם האם אתם יודעים מדוע אנחנו מצווים לענות את נפשנו בצום? אכן, הייסורים הגופניים אמורים לכפר על החטאים שעשינו, אך לצום יש סיבה עמוקה הרבה יותר: כאשר אנחנו משוחררים מן הצורך לעסוק בצרכים הגופניים אנו פנויים לחשבון נפש מעמיק ולהתקרבות לאל.

  

צום באסלאם

חודש רמדאן הוא חודש מקודש וחשוב בעבור המוסלמים. לאורך החודש הם צמים כל שעות האור ואוכלים רק לאחר רדת החשכה. כמו צום יום הכיפורים, נועד צום הרמדאן לאפשר לאדם שהות להתנתק מן החומריות ולהשקיע את זמנו ומרצו בהתבוננות פנימה, בהתקרבות לאל ובכפרת העוונות. צום העשוראא הוא צום מוסלמי מקביל ליום כיפור, שחל ביום העשירי של החודש הראשון בשנה המוסלמית. עם השנים הפך העשוראא לצום רשות במסורת המוסלמית.

 

הידעת?

לצומות יש סיבות רבות מלבד ציווי דתי: יש הצמים בשל מחלה גופנית או נפשית הגורמת לירידה בתיאבון או לקושי לאכול, אחרים צמים בהוראת הרופא לפני ניתוח או בדיקה ואחרים צמים לצורך שביתת רעב, על מנת להפעיל לחץ דרך הצום כדי לקבל את מבוקשם.

 

סיום היום בצום הרמדאן  ובו מוגשת סעודת האִפטאר.
סיום היום בצום הרמדאן ובו מוגשת סעודת האִפטאר.

 

הידעת?

יום הכיפורים הוא הצום המרכזי ביהדות, והיחיד שמקורו בציווי מן התורה. יתר הצומות: צום גדליה, עשרה בטבת, תענית אסתר, י"ז בתמוז ותשעה באב, מקורם בציווי חז"ל ומטרתם לציין אבלות על חורבן בית המקדש ועל אסונות נוספים שאירעו לעם ישראל.

 

צום בנצרות

הנוצרים הקתולים נמנעים מאכילת בשר בימי שישי בשבוע ובמהלך ארבעים יום לפני חג הפסחא. הנוצרים האורתודוקסים צמים מחצות הלילה עד חצות היום ארבעים יום לפני חג הפסחא, צום שמזכיר את צום הרמדאן המוסלמי, ואילו הנזירים הנוצרים, המסגפים את גופם כדי להשיג התעלות רוחנית, קובעים ימים שלמים לצום ולתענית.

 

צום במסורת האינדיאנית

להבדיל מן הגישה המערבית, האינדיאנים אינם מאמינים בהפרדה בין גוף נפש. לכן, כשהאדם צם, הוא מטהר גם את הגוף וגם את הנפש. האינדיאנים נוהגים לצום לפני כל פעולה בעלת משמעות כגון טקס ריפוי, טקסי תפילה לגשם וטקסי עלייה לרגל. לדוגמה: אדם שרוצה להיות שאמאן משתתף בטקס חניכה הכולל צום בן שבוע ימים! אצל האינדיאנים גם השאמאן שמלווה את האדם הצם נמצא בצום, כדי שרוחו תהיה פתוחה יותר להבחין בשינויים אצל האדם המטופל על ידו או החניך שלו.

 

הידעת?

חוקי הצום ביהדות אוסרים לחלוטין על אכילה ושתייה במשך שעות הצום. לעומת זאת, בנצרות ובאסלאם אין ציווי על הימנעות מוחלטת מאכילה ושתייה.

 

צום במסורת ההודית

לדעת היוגים, הקיום היום־יומי מציף את החושים שלנו בכמויות אדירות של מידע עודף ומיותר. כדי להקל על כך, הם קובעים ימי צום המאפשרים להם להתמקד במציאות הפנימית של האדם אגב התעלמות מן המציאות החיצונית. במסורת היוגית, הסיגוף והסבל שנחווים בצום עוזרים לנו להזדכך ולהתכונן למפגש עם האל.

 

הידעת?

במסורת הבודהיסטית מסופר על סידהרתה, שיצא למסע רוחני שכלל עינוי והרעבה עצמית, עד כדי כך שהסתפק בגרגיר אורז אחד ליום. הוא נעשה רזה וחלוש עד מאוד, עד כי לא הצליח ללכת או אף לעמוד. למזלו פגשה אותו סוג'טה, נערה שנתנה לו קערת אורז בחלב וכך הצילה את חייו. כך למד סידהרתה שסגפנות קיצונית אינה התשובה, והוא פנה לדרך האמצע, שכוללת אכילה בכמות המתאימה לצורכי האדם. כעבור כמה ימים הוא זכה בהארה והפך לבודהה.

 

המסע שערכנו ברחבי העולם גילה שצומות הם חלק מן התרבות האנושית במקומות רבים ומגוונים.

אנו במערכת החדשות מאחלים לכולנו "גמר חתימה טובה" ולצמים בינינו גם "צום קל".

 

לקריאה נוספת:

• באתר "גלים" תוכלו לגלות פעילויות רבות על חגי תשרי. באתר גלים גם תגלו פעילויות רבות על חגי ישראל ועל חגים בנצרות ובאסלאם.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון