גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מושגים

כל המושגים

אווטאר

המונח "אווטאר" מקורו בתרבות ההודית.
פירוש המילה "אווטאר" בסנסקריט (שהיא אחת משפות הדיבור בהודו) הוא: התגלמות של אל בגוף שאינו אל, לדוגמה, בבעל חיים.
בעולם המחשבים נכנס המונח "אווטאר" לציון ייצוג של המשתמש בפורומים מקוונים, במשחקי מחשב או בצ'טים. המשתמש בוחר דמות ומנהל אותה. הדמות שבחר יכולה להכיל תכונות שונות כמו חכמה, יופי, כוח גופני או כוחות על-טבעיים. הדמות שבחר פועלת על פי רצונו של המשחֵק.
המונח "אווטאר" הפך לשכיח גם מחוץ לעולם המחשבים, עם יציאתו של הסרט "אווטאר"  בבימויו של ג'יימס קמרון, בשנת 2010. 

אווירודינמיות

תכונה של גוף נייד המאפשרת לו להתגבר על התנגדות האוויר, הודות לצורתו המעוגלת בקצה אחד והמחודדת בקצה האחר, וכן שטח פנים חלק ואחיד (כמו צורה של טיפה). ניתן למצוא תכונה זו בצורתם של דגים וציפורים.

אוסאמה בן-לאדן

אוסאמה בן-לאדן היה טרוריסט קיצוני שבשם האסלאם דגל במלחמה קשה נגד תרבות המערב ונגד מי שנתפסו בעיניו ככופרים.
בין השאר, הוא אחראי לפיגועים במגדלי התאומים שבניו-יורק באחד עשר בספטמבר 2011, בהם נהרגו אלפי אנשים. בן-לאדן חוסל ע"י האמריקאים כשהיה במסתור בפקיסטן.

אופוזיציה

בשם זה נקראות כלל המפלגות אשר אינן חברות בקואליציה, את תפקיד ראש האופוזיצה ממלא ראש המפלגה הגדולה ביותר מבין המפלגות המצויות באופוזיציה. מפלגות האופוזיציה מנסות להשפיע על החלטות הממשלה, על ידי הצבעתן בכנסת כנגד החלטות הממשלה ועל ידי הצבעת אי אמון בממשלה.

אור הנר

אור הנר הוא קיבוץ במערב הנגב. הוא הוקם בשנת 1957 וחיים בו עולים ותיקים מדרום אמריקה וילידי הארץ בוגרי תנועות נוער. בתחילה חשבו להקים את הקבוץ בצפון אבל בסופו של דבר הוקם "אור הנר" בדרום בעקבות קריאתו של דוד בן גוריון ליישב את הנגב.
שמו של הקיבוץ מתוך התלמוד והוא מרמז גם על קיבוץ שכן "ברור חיל" -
"קול ריחים בבורני - שבוע הבן, שבוע הבן. אור הנר בברור חיל - משתה שם, משתה שם".
הקבוץ ממוקם כ-6 ק"מ צפונית לשדרות. חיים שם כ-400 נפש ומתוכם כ-70 ילדים. בקבוץ יש פעילויות תרבות כגון: פעילויות לחגים ולמועדים, מועדון חברים, סרטים, פאב, ספרייה ועוד ועוד.
חברי הקבוץ מתפרנסים בעיקר ממפעל "אורניט" שעוסק בתחום המתכת. הקבוץ עוסק גם בענפי החקלאות השונים, למשל: גידולי תפוחי אדמה, חיטה, גזר, חמניות, רפת, לול ופרדס.

אינדיאנים

כינוי כולל לחבורות בני אדם שחיו במרחבי אמריקה אלפי שנים קודם שהגיע האדם הלבן מאירופה וכבש את אמריקה.
האינדיאנים זכו לשמם בטעות. כאשר חיפש קולומבוס דרך ימית קצרה מאירופה להודו (אינדיה בלועזית), הוא גילה יבשת חדשה שלא הייתה מוכרת לבני אירופה.
את ילידי המקום שפגש, כינה קולומבוס בשם אינדיאנים, כלומר: בני אינדיה (בני הודו). מאז דבק בילידי אמריקה הכינוי אינדיאנים.
האינדיאנים כללו שבטים רבים ושונים והייתה להם תרבות עשירה בעלת מסורות, אומנויות ומנהגים ומיוחדים שעברו מדור לדור.
אולם, עם הכיבוש האירופאי התחוללה מלחמה קשה בין המהגרים החדשים מאירופה לילידי המקום האינדיאנים. המלחמה נמשכה שנים רבות, הושמדו בה מיליוני אינדיאנים ותרבות שלמה כמעט נמחקה.
בימינו האינדיאנים חיים בצפון אמריקה (בקנדה ובארה"ב) בשמורות טבע שהוקצו להם, והם זוכים למעמד של אזרחים שווי זכויות. עתה אין מכנים אותם אינדיאנים אלא  – ילידי אמריקה ("נייטיב אמריקנס").
כמו כן הוקמו מוזאונים ומכוני מחקר לשימור התרבות האינדיאנית, אולם עדיין יש אנשים הטוענים שהעוול שנגרם לאינדיאנים הוא כה גדול שאין די בכך.

אינתיפאדת אל-אקצה

אינתיפאדת אל-אקצה היא עימות חריף אשר פרץ בספטמבר 2000.
הסיבה הרשמית לפרוץ האינתיפאדה הייתה עלייתו של אריאל שרון שהיה אז מנהיג האופוזיציה אל הר הבית (אל-אקצה). ההקשר הסיבתי בין ביקור זה לבין פריצת האנתיפאדה שנוי במחלוקת ציבורית ופוליטית יש הרואים בביקור רק תירוץ מקרי לחידוש דרך המאבק האלים נגד ישראל,  ויש רבים בישראל ובעולם שתולים את ההתחדשות האלימות באינתפאדת אל-אקצה באכזבת הפלשתינים מהסכמי אוסלו .
כמו באינתיפאדה הראשונה אף אינתיפאדת אל-אקצה התחילה בעיקרה כמחאה עממית, אך מהר מאוד הפכו פעולות הטרור לצורת הביטוי המרכזית של האינתיפאדה והמאבק הפלשתיני וגררו את תגובות צה"ל.
בפעולות האלימות הפלשתיניות נרצחו יותר מאלף ישראלים ונפצעו אלפים. רבים מהם, אזרחים תמימים שנרצחו בפיגועי תופת בשווקים, באוטובוסים ובמרכזי ערים. כתגובה לפעולות האלימות הפלשתיניות נכנס צה"ל לערים יהודה, שומרון ועזה, ואלפי פלשתינאים: מחבלים, חמושים וגם חפים מפשע נהרגו. כמובן, שהדבר הזין מעגל מתמשך של אלימות, תגובה, אלימות וחוזר חלילה.
אינתיפאדה זו נעשה שימוש נרחב בפיגועי התאבדות אותם ביצעו גברים נשים ואף ילדים פלשתינאים. באינתיפאדה זו הייתה החמרה נוספת במאבק הפלשתיני ולראשונה מאז תום מלחמת ששת הימים נורו יריות על שכונה בירושלים.
התפרצותה של האינתיפאדה הייתה הפרה חמורה ובוטה של הסכמי אוסלו. בעקבות אינתיפאדת אל-אקצה הכריזו אנשים ציבור רבים בישראל על ביטולם בפועל של הסכמי אוסלו.

אנטישמיות

במשך אלפי שנים, לאחר שהעם היהודי גלה (עבר לגור בארץ אחרת בניגוד לרצונו) מארץ ישראל, חיי היהודים בכל רחבי העולם בין הגויים.

לאורך ההיסטוריה התפתחה שנאה כלפי היהודים. השנאה התבטאה בצורות רבות. נכתבו סיפורים, שירים ומאמרים שמשמיצים את היהודים. ציירו ציורים ופסלו פסלים שבו השפילו את העם היהודי. במקומות רבים הטילו מגבלות על היהודים, למשל אסרו עליהם לעסוק במקצועות שונים, הכריחו אותם לחיות באזורים מיוחדים וגזרו עליהם ללבוש פרטי לבוש או סמלים שהעידו ברבים שאלה יהודים. לעתים גם תקפו את היהודים באלימות ובמשך הדורות יהודים רבים נפגעו ונרצחו בידי שונאי ישראל. התופעה של שנאת היהודים ורדיפתם נקראת "אנטישמיות".

באתר "אנטי-מה" תוכלו לקרוא על תולדות האנטישמיות.

אנרגיה

אנרגיה היא מושג המאפשר לתאר במילה אחידה תהליכים מגוונים המתרחשים סביבנו כגון:

הרתחת מים בקומקום חשמלי, חיכוך ידיים, נפילה של תפוח מעץ, עצירה של מכונית, חימום מים בקולט שמש או עיכול של מזון בגופנו. האנרגיה מאפשרת לנו לתאר את כל התהליכים האלה, השונים מאוד זה מזה, בשפה אחת.

אסון צ'רנוביל

אסון צ'רנוביל
אסון צ'רנוביל הוא האסון הגרעיני החמור ביותר מאז החלו להשתמש באנרגיה גרעינית, ויש שטוענים שזה האסון הסביבתי החמור ביותר של המאה ה־20.
האסון אירע בכור גרעיני שהיה במרחק של 16 ק"מ מן העיר צ'רנוביל הנמצאת באוקראינה.
האסון אירע ב־26 באפריל 1986 כאשר בשל תקלה התחמם הכור יתר על המידה והתפוצץ. הפיצוץ ריסק את כיפת הכור ואת גג המבנה. כתוצאה מכך התלקחה שרֵפה שפיזרה חומרים רדיואקטיביים מסוכנים לכל הסביבה. בגלל הרוח התפזרה הנשורת הרדיואקטיבית (חומרים רדיואקטיביים מזוהמים המתפזרים באוויר וגורמים לזיהום הסביבה שבה הם נושרים על הקרקע) למרחק רב, ובסך הכול זוהמו באופן חמור אזורים שבהם התגוררו 200,000 תושבים.
כתוצאה מהאסון נהרגו עשרות אנשים. אלפים רבים חלו (או יחלו בעתיד) במחלות שנגרמו מהקרינה הרדיואקטיבית. עד היום נשאר האזור מסביב לכור מזוהם ומתגלים בו מקרים רבים של חולי סרטן. בישראל חיים כיום בין 400 ל־1000 איש שנפגעו באסון. לא רק האנשים שחיו בזמן האסון נפגעו. גם הצאצאים של אנשים אלה נמצאו מחלות ופגמים שמקורם בזיהום מהכור. הפגמים האלה הועברו לדור הבא באמצעות מערכת הרבייה של תושבי אזור צ'רנוביל, שנפגעה בזמן האסון.
גם הסביבה נפגעה מהזיהום הגרעיני.  גם במרחק גדול מאוד מהכור של צ'רנוביל נתגלו פגיעות קשות מאוד בסביבה. המים הזדהמו, צמחים ובעלי חיים הושמדו או נותרו פגועים. בדומה לבני האדם, הדור הבא של הצמחים ובעלי החיים נפגע אף הוא. נולדו בעלי חיים בעלי מומים קשים ונראו צמחים בעלי צורות מוזרות ולא תקינות.

הידעתם?
בשנת 2002 הוחלט לספק לתושבים הגרים ביישובים הסמוכים לכור שבדימונה תרופות מיוחדות. תרופות אלו מיועדות לטיפול ראשוני למי שנחשף לקרינה גרעינית. אם, חלילה וחס, תהיה תאונה בכור, תושבי דימונה והסביבה יוכלו להתגונן באמצעות התרופה הזאת.

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון