גלים أمواج חדשות
כניסה

ניהול זמן: למבוגרים בלבד?

שאלתם את עצמכם פעם איך כדאי לנהל את הזמן שלכם? מתי כדאי לצפות בטלוויזיה ולכמה זמן, ואיך לדאוג שהזמן לא יברח לכם מבלי שהספקתם לעשות דברים שחשובים לכם באמת? היכנסו לכתבה וקבלו כמה עצות מועילות מרויטל רובין, מנכ"לית סנונית – עמותה לקידום החינוך המתוקשב

מאת: רויטל רובין

 

מה זה זמן?

לפני הכול, בואו נשאל את עצמנו: מה זה זמן? האם בכל מקום המושג "זמן" הוא בעל משמעות זהה? האם כולם מפרשים את הזמן באופן דומה? האם תפיסת הזמן תלויה באופיו של האדם?

 

כאשר בני הבכור היה בן חמש, הלכנו יחד להצגה. הוא שאל מתי ההצגה תתחיל ואני השבתי: "עוד מעט". כעבור שתי דקות הוא שאל שוב: "אימא, מתי כבר תתחיל ההצגה?" ואני השבתי: "תכף". כעבור שלוש דקות הוא שוב שאל אותי, ואני השבתי בחוסר סבלנות: "אמרתי לך, עוד מעט, תכף". בני הצעיר הסתכל עלי ואמר: "כן אימא, הבנתי, אבל כמה זה עוד מעט ותכף?"

 

באותו הרגע הבנתי שמה שהיה לי מובן מאליו, לא היה בהכרח מובן לבני הצעיר. לאחר מחשבה, הבנתי שכל אחד מפרש את מושג הזמן בדרך אחרת, שבכל תרבות מושג הזמן נתפס אחרת, וגם שמושג הזמן תלוי באופיו של האדם, וכל אדם מנהל את הזמן שלו בדרך אחרת.

 

מה חשוב לנו?

כדי להבין איך אנחנו מנהלים את הזמן שלנו, עלינו לברר לעצמנו מה חשוב לנו ומה אנחנו רוצים לעשות בשעות הערנות שלנו ביממה. את הדברים החשובים לנו ביותר כדאי לעשות בשעות שאנחנו ערניים ביותר. לדוגמה, לימודים הם דבר חשוב, ולכן אין זה מקרי שאנחנו הולכים לגן ולבית הספר בשעות הבוקר, אחרי שישנו שעות רבות ואנו ערניים ומוכנים לקלוט מידע חדש.

  

"זהירות! זוללי זמן"

כדאי לערוך רשימה של הדברים שאנחנו צריכים לעשות, אוהבים לעשות ושחשוב  לנו לעשות
כדאי לערוך רשימה של הדברים
שאנחנו צריכים לעשות,
אוהבים לעשות ושחשוב לנו לעשות

בתרבות שלנו יש הרבה דברים "שזוללים" לנו את הזמן מבלי שנשים לב אליהם. הדברים האלה מונעים מאתנו לעשות דברים שאנחנו אוהבים באמת והם חשובים לנו. כדי להימנע מ"זוללי זמן" למיניהם, כדאי לערוך רשימה של הדברים שאנחנו צריכים לעשות, אוהבים לעשות ושחשוב לנו לעשות, לדוגמה: לשוחח עם אימא ואבא, לקרוא ספר, ללמוד דבר אחד חדש ביום, להכין שיעורים, לעזור במטלות הבית, לבלות עם חברים, להתאמן בנגינה, לצפות בתכנית אהובה בטלוויזיה וכו'.

 

לאחר שהכנתם את הרשימה, נסו לסדר אותה בטבלה בשעות החופשיות שלכם (מרגע שאתם חוזרים מבית הספר ולאורך כל זמנכם הפנוי). תלו את הרשימה במקום נגיש ונוח, ומדי פעם בפעם הציצו בה ובדקו שאתם עושים את הדברים שאתם צריכים לעשות, שאתם אוהבים לעשות ושחשובים לכם.

 

הכנת הטבלה היא תכנון זמן
הכנת הטבלה היא תכנון זמן

 

גם אם תצליחו לעשות רק חלק ממה שרשום בטבלה, עדיין תגלו שאתם מספיקים לעשות הרבה יותר ממה שהספקתם בעבר. הכנת הטבלה היא תכנון זמן ועמידה במה שרשום בטבלה תסייע לכם להתמיד בניהול הזמן.

 

תכנון, התמדה ועקיבות – אלו המיומנויות שיסייעו לכם בחיים גם בתור ילדים וגם בתור אנשים בוגרים.

 

סיפור על פרה קטנה

לסיום, אספר לכם סיפור על פרה קטנה – הפרה הקטנה היא משל לדברים שאנו רגילים לעשות בלי הרבה חשיבה, דמיון, רצונות, יזמה ועשייה משמעותית.

 

עברו לדף הבא, קראו את הסיפור וספרו לנו מה אתם חושבים עליו.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון