גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > מתושלח פורסם: 29/6/2008

מתושלח

הכתבה מבוססת על תכנים באדיבות

הזרע העתיק ביותר בעולם התגלה בשנת 1963 במצדה. חוקרים סקרנים החליטו לזרוע אותו ולראות מה יצא, וראו זה פלא!  עץ תמר צעיר-זקן החל לצמוח מן הזרע.

עתיקות מצדה (ויקיפדיה)
עתיקות מצדה (ויקיפדיה)

הזרע העתיק ביותר בעולם התגלה בשנת 1963 במצדה. מחקרים גילו כי הוא בן לא פחות מ־2,000 שנה! החוקרים הסקרנים החליטו בשנת 2005 לזרוע אותו בקיבוץ קטורה שבערבה. לאחרונה התרגשו לגלות כי הזרע נבט, ועץ תמר צעיר־זקן החל לצמוח. החוקרים החליטו לקרוא לעץ "מתושלח", על שמו של מתושלח המוזכר בתנ"ך, אשר חי לא פחות מ־969 שנים (ועדיין צעיר יותר מזרע העץ שלנו...).

סיפורו של זרע התמר במצדה
בשנת 70 לפני ספירת הנוצרים כבשו הרומאים את ארץ ישראל והטילו עליה מצור. לוחמים יהודים רבים ברחו והתבצרו במעוז מצדה, אשר שימש בעבר ארמון למלך הורדוס. כמה חודשים הם חיו במקום עד שהבינו כי הרומאים מקיפים אותם ועומדים לקום עליהם. בעצה משותפת החליטו כולם להתאבד יחדיו, כדי להימנע מכניעה לרומאים. היהודים הותירו מאגרים רבים של מזון כדי להוכיח לעולם כי לא הוכנעו בקרב אלא בחרו בעצמם במותם. הזרע שנמצא אלפיים שנה מאוחר יותר במצדה, הוא שריד ממצבורי המזון לאותו אירוע טרגי.
הנבטת זרע עתיק כל־כך היא דבר נדיר ומפתיע בהחלט. עם כל עלה שמצמיח העץ המיוחד, החוקרים נרגשים מחדש. כיום גובהו של "מתושלח" הוא 1.20 מטרים. הוא אינו עץ תמר כפי שאנו מכירים כיום, אלא זן מוקדם שלו ולמעשה אבי־אבות התמר המודרני. החוקרים עדיין לא יודעים אם "מתושלח" הוא זכר או נקבה. הם ידעו זאת בעוד כמה שנים, כאשר מתושלח יצמיח תמרים ויתגלה כנקבה, או אולי לא...
מספרים שבתקופה העתיקה עטפו אלפי עצי תמר את נהר הירדן. פירותיהם היו ידועים כבעלי סגולות מרפא. לא הייתם רוצים לדעת כיצד הם נראו בדיוק? באמצעות גידול העץ "מתושלח" ובדיקתו, נוכל למעשה להציץ לארץ ישראל שהייתה כאן לפני אלפיים שנה. נוכל להביט אל העת העתיקה ואף לגעת בפיסת היסטוריה של ממש.

מאת אורית קופל    פורסם: 29/6/2008

úâåáåú ìëúáä
מעניין מאוד (שחר 26.12.2015)
נפלא לא ראיתי הרפתקה שכזאת
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון