גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ירוק בעיניים > עזריה אלון: מראשוני המגנים על הטבע פורסם: 4/2/2014

עזריה אלון: מראשוני המגנים על הטבע

כמו חלוצים רבים, גם עזריה אלון עבד בשדה. אך לא כמו רבים, כשחרש וזרע וקצר, הוא שם לב גם לצמחי הבר שהיו בין רגבי האדמה, ופשוט מאוד התאהב בהם

מאת: שמחה כתב דוידיאן

 

עזריה אלון מתאהב

פרח
פרח "הצבעוני" מוכרז כפרח מוגן בישראל

כשהיה עזריה אלון בחור צעיר, הוא ומשפחתו היו חלוצים, כלומר הם היו בין היהודים הראשונים שבאו להתיישב בארץ ישראל. רבים מהחלוצים עסקו בחקלאות. אלון סיפר שכבר אז, בעבודת האדמה, הוא שם לב לצמחי הבר, שגדלו בשדה, והתאהב בהם:

"לא היה כבוד גדול יותר מאשר להיכנס היישר מהשדה לחדר האוכל עם בוץ על המגפיים [...] איש לא חשב אז על גוזלי השדמית או על פקעות הצבעונים, גם לא אני [...] אבל לא היה אפשר שלא לראות אותם בעת העבודה בשדה נדחקים מפני הטרקטור. ואחרי העין הרי נמשך הלב".

 

מיהם החלוצים?

היכנסו לאתר "להיות חלוצים" בגלים וגלו מיהם האנשים שעזבו את ביתם כדי להתיישב בארץ ישראל

 

חבר של קבע בחברה להגנת הטבע

שמורת החולה: שמורת הטבע הראשונה שהוכרזה בישראל
שמורת החולה: שמורת הטבע הראשונה שהוכרזה בישראל

בשנים הראשונות שלאחר קום מדינת ישראל, רבים דיברו כאן על "הפרחת השממה" : על בניית בניינים ועל סלילת דרכים. עזריה אלון היה אז איש צעיר; הוא הבין שאמנם התהליכים של בניית הארץ הכרחיים, אבל הם גם פוגעים בטבע. עוד לפני שרבים בכלל חשבו על אקולוגיה וקיימות הבין אלון שחייבים לעשות מעשה כדי לשמור על אוצרות טבע יקרים ועל היצורים החיים.

בשנת 1953 החליט אלון לצאת עם חברים להגנת החי והצומח, ויחד הם הקימו את "החברה להגנת הטבע", ושנים אחדות אחר כך גם את "רשות הטבע והגנים". המאבק הראשון שניהלו הוא וחבריו היה נגד ייבוש ביצת החולה, אך מאבקם לא הצליח. רק שנים רבות אחר כך הבינו שייבוש החולה הוא בכייה לדורות, או במילים אחרות: טעות אחת גדולה, כי מגוון המינים והעושר הסביבתי שהיו שם לא ישובו להיות כשהיו.

 

מפעל חיים

עזריה אלון (1918-2014)
עזריה אלון (1918-2014)

אלון היה מורה דרך ומדריך לידיעת הארץ. הוא כתב ספרי טבע רבים, ואף ערך את "האנציקלופדיה של החי והצומח בארץ ישראל". בטיוליו בארץ תמיד נהג לקחת עמו מצלמה, ובדרכיו צילם אלפי תמונות טבע. כמו כן, שנים רבות וארוכות היה שדרן רדיו והגיש תכניות בנושאי טבע ונוף. מספרים עליו, שעל אף שהיה ידען ומומחה גדול בתחומים אלו, הוא דיבר ברדיו "בגובה העיניים", וגם אלו שלא ממש התמצאו בנושאים סביבתיים הצליחו להבין אותו. על העשייה הרבה שלו קיבל אלון את פרס ישראל למפעל חיים.

 

"יש אנשים שקוראים על שמם רחוב או כביש. אני חושב שצריך לקרוא על שם עזריה אלון נחל, גב או פרח" – בדברים אלו נפרד הסופר מאיר שלו מעזריה אלון, שנפטר בחודש שבט השנה (התשע"ד, 2014), החודש שבו רבים מאתנו יוצאים אל הטבע. אלון התגורר בקיבוץ בית השיטה ונפטר בשיבה טובה בגיל 95 שנים. יהי זכרו ברוך.

 

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון