גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > המכונית המהירה בעולם פורסם: 13/3/2014

המכונית המהירה בעולם

מי לא אוהב לשבור שיאים? כבר לשמע המילים "שבירת שיא" אנו מתרגשים. בין שמדובר במשחק מחשב, בהקפצות כדורגל או בשיא המהירות, בני האדם תמיד ניסו לשבור שיאים. קראו את הכתבה ותוכלו ללמוד על שבירת שיא בנסיעה במכונית המהירה בעולם, ומה קורה כשהיא עוקפת את מהירות הקול

מאת: אביגיל פילדמן

  

שבירת שיא המהירות בנסיעה

דגם של המכונית המהירה בעולם
דגם של המכונית המהירה בעולם

השיא הראשון לרכב נקבע ב-1898 (לפני 115 שנים), במהירות 63 קילומטרים לשעה. הרכב היה עגלה פשוטה וצנועה שחובר אליה מנוע חשמל, וכולם חשבו אז שזה שיא מדהים.

מאז, ישנם אנשים המקדישים את רוב זמנם לשיפור כלי רכב ושבירת שיאי מהירות הנסיעה בהם. האחרון והבולט שבהם הוא ריצ'רד נובל. בשנת 1983 שבר נובל את שיא המהירות לאדם הנוסע ברכב, במהירות 1,019 קילומטרים לשעה.

היעד הבא שלו שאפתני הרבה יותר: בעזרת אנדי גרין, טייס קרב לשעבר, ריצ'רד מתכוון לשבור את השיא הנוכחי וחולם להגיע למהירות הבלתי נתפסת של 1,600 קמ"ש, בשנת 2016. מהירות זו תעבור את מהירות הקול!. השיא הקודם שלהם בדרך ליעד היה 1,227 קמ"ש.

 

במהירות כל כך גבוהה מתרחש בום על-קולי!

אחת מתופעות הלוואי המעניינות שיקרו בנסיעה מהירה כל כך היא בום על-קולי. בום על-קולי מתרחש כאשר מטוס או רכב מתקדמים מהר יותר מגלי הקול. הרעש דומה לקול רעם או להתפוצצות.

איך זה קורה? כל חפץ שעובר באוויר יוצר גלי קול, הנעים במהירות הקול, כשהחפץ עובר את מהירות הקול, גלי הקול לא מספיקים להתפזר, ואוסף שלהם מגיע בבת אחת לנקודות מסוימות בסביבת החפץ ויוצרים את הבום העל-קולי החזק שנשמע.

 

צפו בשיא האחרון של אנדי וריצ'רד, והקשיבו לרעש החזק שנשמע כאשר הם מתקרבים למהירות הקול:

 

מה צריך כדי להפיק מיזם כזה?

עיצוב הרכב המתוכנן
עיצוב הרכב המתוכנן

לשם שבירת השיא יזדקק ריצ'רד לכסף רב מאוד – 70 מיליון דולר – לקניית חומרי גלם, כולל מנועים של מטוסי קרב, למחקר ולהכנת המכונית. הפרויקט השאפתני הזה יהיה היקר ביותר שנעשה אי-פעם, והשגת המימון היא אחד השלבים הקשים בו.

נוסף על כך, ריצ'רד גייס צוות איכותי של מעצבים ומהנדסים, שמתכננים את עיצוב הרכב וההנדסה שלו, ובהמשך יצטרך לגייס את טובי המדענים בעולם, בין השאר, כדי לפתור את בעיות הבטיחות הכרוכות בחציית מחסום הקול על הקרקע.

 

לשם מה זה נחוץ?

לדברי ריצ'רד, מטרתו היא חינוך. ריצ'רד טוען שמיזם כזה גורם לילדים ולסטודנטים לרצות ללמוד מתמטיקה ולהיות מהנדסים. זו הסיבה שממשלת בריטניה מממנת חלק ניכר מהמיזם.

כרגע תלמידים בכ-5000 חטיבות ביניים ברחבי בריטניה מקושרים לפרויקט של ריצ'רד, לומדים את הנושא ובונים דגמים של מכוניות. באחד מבתי הספר בנו התלמידים דגם מוקטן של המכונית וניסו להסיע אותו. הדגם נסע במהירות של 386 קמ"ש, יותר מפי שניים ממהירות הנסיעה בכביש המהיר.

 

מה חושב הציבור על הניסיון לשבור את השיא?

ישנם המתנגדים לפרויקט וישנם התומכים בו.

המתנגדים לפרויקט טוענים שלמכונית כזו לא יהיה שימוש לאחר מעשה, ולכן הפרויקט מיותר, חסר תועלת ומבזבז כסף רב ללא כל מטרה.

לעומתם, התומכים בפרויקט טוענים שהשאיפה לשבור שיאים מפתחת סקרנות ובסופו של דבר, תורמת להתפתחות המדע ודרך כך לאנושות.

 

הפרויקט כיום

שטח הנסיעה מתוכנן להיות במדבר בדרום אפריקה
שטח הנסיעה מתוכנן להיות במדבר בדרום אפריקה
commons.wikimedia.org / © BLOODHOUND

בשעה זו, מאות פועלים אפריקנים עמלים על הכנת שטח נסיעה במדבר בדרום אפריקה, באורך 19 ק"מ וברוחב 550 מטרים. הפועלים צריכים לפנות כ-6,000 טון סלעים כדי שהמסלול יהיה חלק ושטוח.

הצוות של ריצ'רד עובד במרץ. אמנם ריצ'רד עדיין צריך לגייס מיליוני דולרים, אבל הוא בטוח כי קבוצתו, המונה שישים מעצבים, מהנדסים וחברי צוות, תצליח לשבור את השיא בתאריך המיועד.

 

כתבו לנו מה אתם חושבים, האם יצליח ריצ'ארד לעמוד ביעד ולשבור את שיא המהירות? והאם לדעתכם יש בפרויקט תועלת או שזה בזבוז זמן וכסף רב?

   

úâåáåú ìëúáä
כן הוא יצליח אבל... (ליון 17.05.2015)
אני אעקוף אותו בפורד מוסטאנג שיהיה בה יותר מ 20000 כוחות סוס במהירות 1900 קמש. וכל זה יצא ממנוע בעירה פנימית v8 בנפח אסטרונומי עם מגדש טורבו ענקי
הכי טוב (ענבל 05.01.2015)
אהבתי נורא
אני חושב שהוא יצליח (ירדן 03.01.2015)
אני חושב שהוא יצליח כי תמיד אם ממש מתאמצים וממש משקיעים אז בסוף מצליחים
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון