גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ירוק בעיניים > ג'יין והשימפנזים פורסם: 24/4/2014

ג'יין והשימפנזים

כשאנחנו חושבים על מחקר, אנחנו מדמיינים מעבדות, מבחנות מחשבים וספרים. אבל ג'יין גוּדול החליטה לצאת לשטח ולחקור את קופי השימפנזה בדרך מיוחדת – היא חיה איתם. המחקר התארך ונמשך כמעט 40 שנה.

מאת: אביגיל פילדמן

  

מי היא ג'יין? מה היא למדה על השימפנזים כשהייתה בחברתם במשך זמן רב כל כך?

ג'יין גודול
ג'יין גודול

השנה מלאו לג'יין גודול 80. ג'יין היא זואולוגית שחיה בחברת קופים מסוג שימפנזֶה מצוי במשך יותר מ-40 שנה. היא עשתה זאת כדי להבין את דפוסי ההתנהגות שלהם בחברה ואת היחסים החברתיים ביניהם.

איך עושה קוף?

ג'יין נולדה בלונדון ועוד בילדותה התעניינה מאוד בבעלי חיים ובדמיון שלהם לבני האדם. היא חלמה לנסוע לאפריקה וללמוד עליהם בטבע הפראי. כשסיימה תיכון, החליטה ג'יין לוותר על הלימודים באוניברסיטה ולהגשים את חלומה. היא נסעה לקניה, והצטרפה שם לפלאונטולוג לואיס ליקי, שחקר את התפתחות האדם באפריקה. ליקי העריך את התלהבותה ואת יכולת ההתבוננות שלה והציעה לה לחקור את קופי השימפנזה. השימפנזים עניינו את ג'יין באופן מיוחד בגלל הדמיון הגנטי בינם לבין בני האדם. בסוף שנות החמישים של המאה הקודמת היא הקימה עם ליקי תחנה לחקר השימפנזים בשמורת טבע בטנזניה.

 

תחנה לחקר השימפנזים בשמורת טבע בטנזניה
תחנה לחקר השימפנזים בשמורת טבע בטנזניה

 

התחנה הזאת הייתה בעצם מין בקתה קטנה, ובתוכה ישבה ג'יין וצפתה שעות ארוכות בשימפנזים. בעקבות התצפיות היא למדה על אורחות חייהם ועל התנהגותם החברתית של הקופים האלה.

 

אישה יוצאת דופן, מחקר יוצא דופן

ג'יין היא חוקרת ידועה מאוד כיום, בעיקר בשל התגליות המדהימות שלה על השימפנזים. אך בעבר רבים מהחוקרים התנגדו לסגנון המחקר הבלתי רגיל שלה. מדוע?

 

ראשית כול, ג'יין התחילה את המחקר ללא כל ידע מוקדם: היא חקרה ולמדה את חייהם של הקופים לא מקריאה בספרים ולא משמיעת שיעורים באוניברסיטה, אלא דרך החיים איתם והצפייה עליהם בלבד.

 

שנית, מתחילת דרכה פיתחה ג'יין סגנון מחקר ייחודי – היא יצרה עם השימפנזים קשר אישי ואף נתנה להם שמות. שיטת המחקר הזאת לא הייתה מקובלת בגלל החשש שקשר רגשי כזה ישבש את המחקר.

 

מתחילת דרכה פיתחה ג'יין סגנון מחקר ייחודי – היא יצרה עם השימפנזים קשר אישי ואף נתנה להם שמות
מתחילת דרכה פיתחה ג'יין סגנון מחקר ייחודי – היא יצרה עם השימפנזים קשר אישי ואף נתנה להם שמות

תגליות מהחיים עם השימפנזים

כשג'יין התחילה את המחקר שלה, אמצעי המחקר לא היו מפותחים כמו היום, ובכל זאת, גילתה ג'יין בשנות המחקר שלה עובדות מדהימות רבות שלא היו ידועות עד אז. היא ראתה שהשימפנזים אינם צמחונים, אלא אוכלים גם בשר. היא גילתה כי השימפנזים משתמשים בכלים, כמו מקל להוצאת טרמיטים מתוך חורים, ואבנים לפיצוח אגוזים. היא שמה לב שהקופים גם משנים את המקלות – למשל, מקצרים אותם או תולשים מהם את העלים – כדי להתאים אותם לגודל החור. עד אז חשבו החוקרים שרק בני אדם יוצרים כלים.

 

כמו כן, היא הבחינה שהחיים החברתיים בלהקת השימפנזים מורכבים מאוד, ושהם כוללים ביטויים של רגשות, כמו חיבה, כעס, עצב ועוד.

 

כיום, בעזרת אמצעי מחקר מפותחים יותר, החוקרים מגלים תכונות מדהימות יותר של השימפנזים.

 

האם שימפנזה מסוגל לשחק במחשב?

במחקר שנערך ביפן הצליחו ללמד שימפנזה לשחק במשחק זיכרון במחשב. כך עזרה הטכנולוגיה המתקדמת ללמוד על יכולות הזיכרון החזותי שלה.

צפו בסרטון שבו רואים קוף שימפנזה כישרוני במיוחד פותר חידת זיכרון במחשב. כדי לעודד את השימפנזה לפתור את החידה, הוא מקבל צימוק על כל תשובה נכונה.

 

 

ג'יין גודול פרסמה ספרים רבים מאוד על מחקריה ועל חוויותיה עם השימפנזים. היום, כשהיא כבר בת 80, היא מקדישה הרבה מזמנה למאבק למען הגנה על הטבע ברחבי העולם. מכון המחקר שהיא הקימה עדיין פועל, והתגליות החשובות שלה על השימפנזים משמשות חוקרים בעולם כולו.

 

בסרטון הזה תוכלו לראות את ג'יין בצעירותה, בחברת השימפנזים. הקטע לקוח מתוך תכנית על חייה שהופקה על ידי ערוץ הנשיונל ג'אוגרפיק.

תוכלו לבקש מההורים שיתרגמו לכם את הנאמר.

 

מה דעתכם על ג'יין וסגנון המחקר שלה? האם הייתם מעדיפים ללמוד מקריאה בספרים מהאינטרנט או מהטלוויזיה, או הייתם מעדיפים ללמוד ולחקור בסגנון של ג'יין, על ידי ההתבוננות בסובב אותנו?

   

úâåáåú ìëúáä
מהמם (אריאל , מבשרת ציון 24.12.2016)
איך שהיא מלמדת את השימפנזות להתנהג כמו בני אדם זה מדהים בקיצור אני ממליצה בחום
gf (hgf , fd 05.09.2016)
מענין מאוד מת על חיות
כמו ג'יין? (צור , פצאל 14.04.2016)
ברור שכמו ג'יין
כל חייה (ליאם , בית-שאן 14.11.2015)
אני לא מאמינה שהיא השקיעה כל כך הרבה מחייה בשביל חקר השימפנזים וזה מראה את אהבתה הגדולה לבעלי-החיים.
ג'יין גודול (אורית , בית שאן 14.11.2015)
ג'ייין גודול דמות מופת שהשקיעה את מירב שנותיה למחקר.
דרך מחקר (גל 21.10.2015)
אני חושבת שהדרך שבה ג'יין חקרה את השימפנזים זו דרך מאוד מעניינת וייחודית. אני חושבת שבדרך הזאת מקבלים יותר מידע כי רואים במציאות את אורח החיים שלהם ואיך הם מתנהלים. דבר שאי אפשר לראות בסרטים.
ג'יין והקופים (שקד 21.10.2015)
לפי דעתי המחקר של ג'יין מאוד מרתק ומגניב. אני מעדיף ללמוד על הקופים כמו שג'יין למדה על יד התבוננות זה יותר כיף.
סגנון המחקר של גיין גודול (אמור 21.01.2015)
אני חושבת שגיין גודול חוקרת בדרך מאוד מיוחדת בכך שמדענים אחרים לא היו טסים לאפריקה ומקדישים 40 שנה מחייהם בשביל לחקור את השימפנזים.
גיין גודול והשימפנזים (ליאם 21.01.2015)
אני חושבת על הכתבה שהיא הייתה מאוד מעניינת. ואני מאוד אהבתי את הסרטונים. ובמיוחד אהבתי שהיא: "למדה את חייהם של הקופים לא מקריאה בספרים ולא משמיעת שיעורים באוניברסיטה, אלא דרך החיים איתם והצפייה עליהם בלבד".
גיין גודול (ליאור 21.01.2015)
אני אהבתי את סיפורה וגם היא מאוד מאנינת ואני חושבת שהיה לה מאוד כיף הם שימפנזים וזה מאוד מאנין ממני ליאור
גיין גודול (ירין 21.01.2015)
אהבתי מאוד את סיפור חייה , התרשמתי מהסיפור והייתי רוצה לדעת עוד על חייה לפי דעתי זו אישה מדהימה שאם היא רוצה להשיג משהו [חלום] היא תוכל לנסות להשיג . למרות ש - 45 מחייה התבזבזו על השימפנזות.
גיין גודול והשימפנזות (שי 21.01.2015)
הסיפור היה מרתק והייתי רוצה לדעת עוד אליה. היא אישה מאוד מרתקת מעניינת והספיקה לעשות הרבה בחיים, היא בזבזה 45 שנה על המחקר של השימפנזות ולא היה לה אכפת, בעניי היא פשוט רצתה להיות מדענית.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון