גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ירוק בעיניים > טיול למערת התאומים פורסם: 11/5/2014

טיול למערת התאומים

לקראת ל''ג בעומר נצא לטיול במערת התאומים, שבה התגלה המטמון הגדול ביותר מתקופת בר כוכבא: מטבעות כסף וזהב, כלי נשק, נרות ועוד. אז הכינו צידה לדרך, ואל תשכחו להצטייד בפנסים

מאת: שמחה כתב דוידיאן

מערת התאומים - מפת האזור
מערת התאומים - מפת האזור. קנה המידה במפה אינו בהכרח נאמן למציאות

נתחיל את המסלול ליד היישוב זנוח הקרוב לבית שמש. נחנה את הרכב בחנייה של שמורת מערת התאומים ונתחיל לצעוד באפיק נחל המערה. כאן אפשר ליהנות מהצל של עצי החורש הנטועים לאורך המסלול: אלונים, אלות וחרובים. בדרך יש להיזהר, כי לעתים אבני הסלע חלקלקות, ואפשר להחליק וליפול. נצעד כקילומטר עד שנגיע לפתח המערה.

אז על אלו תאומים מדובר?

הערבים מכנים את המערה "מערת אום אל-תואמיין", כלומר "מערת אם התאומים". במעמקי המערה פורצת נביעה של מים, ולפי האגדה אישה שרצתה להרות וללדת, הייתה טובלת בהם או שותה מהם, ובזכותם הייתה מצליחה להיכנס להריון, ואפילו להביא תאומים לעולם! אולי האגדה קשורה לזקיף הנמצא בעומק המערה ומזכיר אימא עם ילדיה.

הכניסה למערת התאומים
הכניסה למערת התאומים
ויקיפדיה, יוצר: Yuvalr

הגיע הזמן להדליק פנסים

בכניסה למערה נטוע עץ תאנה ענקי ומרשים בן מאות שנים, וטוב לנשום עמוק וליהנות מהריח הנעים והניחוח שהעץ מפיץ בחודשי האביב והקיץ. המערה חשוכה, לכן לפני שניכנס נדליק פנסים. חשוב ללכת במערה רק במסלול שמיועד למטיילים. אסור לסטות ממנו, כי יש במערה בורות ומהמורות.

בתוך המערה כדאי להאיר את הדרך בפנסים, אך אל תאירו לעבר העטלפים – אם תעשו זאת, הם ודאי לא יחושו בטוחים.

העטלפים שבמערה היו כאן קודם

במערה יש ארבעה סוגים שונים של עטלפים. בחורף, בין החודשים נובמבר למרץ, נמצאים העטלפים בתרדמה, וכדי לא להפריע את שנתם, המערה סגורה למבקרים.

העטלפים נאחזים בתקרה ברגליהם, ונתלים כך כשראשם הפוך. הם נראים כמו מכרסמים קטנים, ויש להם כנפיים גדולות שבעזרתן הם עפים. כשתהיו במערה, אלפי העטלפים החיים בה ודאי יעדיפו להישאר במקומם, מפני שקהל של מבקרים מבהיל אותם. אבל גם אם לא תראו אותם, בטח תשמעו את קולות הצקצוק והרשרוש שהם משמיעים.

מכיוון שהעטלפים פעילים בלילה ובגלל צורתם המשונה, יש החוששים מפניהם ומתייחסים אליהם כאילו שהיו שדים ויצורים מעולם האופל. למעשה, העטלפים חשובים מאוד מבחינה אקולוגית: עטלפי החרקים זוללים חרקים כמו יתושים וזבובים, ועטלפי הפרות מסייעים בהפצת הזרעים.

לוחמים אמיצים ומטבעות זהב

הרומאים ששלטו בארץ לפני כאלפיים שנה לא אפשרו ליהודים לקיים באופן חופשי את דתם, והענישו באכזריות כל מי שלא הלך בדרכם. יהודים רבים ברחו מירושלים, והסתתרו במערות שבהרי יהודה ובסביבת בית שמש. יש הסבורים שמערת התאומים הייתה אחת ממערות המסתור הגדולות והעיקריות שהיו בארץ.

שמעון בר כוכבא הנהיג את המרד הצבאי נגד הרומאים, וייתכן שהוא ואנשיו חיו והסתתרו במערה הזאת ממש.

הארכיאולוגים הגיעו למסקנה הזאת לפי השרידים העתיקים שנמצאו במערה בשנת 2009: אוסף מרשים של נרות מלפני אלפיים שנה, כלי נשק מן הימים ההם ומטבעות כסף וזהב מימי מרד בר כוכבא, שעל חלק מהם כתוב "חֵרות ישראל" ועוד.

את השרידים שנמצאו לקחו הארכיאולוגים למוזיאון, אבל מרגש לדעת שבמערה הזאת הסתתרו אנשים בזמן המלחמה נגד הרומאים, ושהם בחרו להסתיר כאן את המטבעות היקרים שלהם, אשר מאז אף אחד לא ראה אותם במשך אלפיים שנה כמעט.

מגלשת הסלע בנחל מערה
מגלשת הסלע בנחל מערה
flickr, יוצר: Pargit?

בר כוכבא או בר כוזיבא?

בר כוכבא היה מנהיג יהודי שחי בתקופה ההיא, וכולם האמינו שהוא האיש שישחרר את היהודים משלטון הרומאים, כי היה אמיץ וגיבור חַיִל. אפילו רבי עקיבא האמין בכך. בר כוכבא אמנם לחם ברומאים בגבורה, אך בסופו של דבר, המרד נכשל.

היהודים כל כך התאכזבו, שכינו אותו לאחר מכן בר כוזיבא – כדי לרמוז שהכול היה שקר וכזב, ושהוא לא באמת הביא לעם ישראל את הניצחון.

ולסיום – מגלשה בטבע

נצא מהמערה, בחזרה אל האור המסנוור שבחוץ. לאחר שהעיניים יתרגלו לאור, נמשיך ללכת באפיק הנחל עוד קצת, כמאה מטרים. שם תתגלה מגלשה טבעית, חצובה בסלע. המגלשה חלקלקה, וכיף להחליק בה שוב-ושוב בהנאה.

   

úâåáåú ìëúáä
מערת התאומים (קורל 18.09.2016)
זה מקום נורא כפי! ומגלשת הסלע עוד יותר כיפית!\ שווה ללכת!
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון