גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בעולם > הרפתקאות רנטה: מבצע תחש > ביקור במספנה פורסם: 29/5/2014

הרפתקאות רנטה: מבצע תחש

הזמן: 14.8.2013, המקום: האי ליאפארי, איי שלמה. באי ליאפארי ישנה מספנה המטפלת בספינות דיג מקומיות וביאכטות מזדמנות. כאן הוצאנו מהמים את סירתנו "רנטה" לצורך טיפולים תקופתיים, ובמהלך העבודה נקלענו למבצע הצלה של חיה נדירה

מאת: טניה רמניק ואורן טל

רנטה מחוץ למים
הסירה "רנטה" מחוץ למים באי ליאפארי
צילום: אורן טל וטניה רמניק

להפליג בסירה זה כיף. הפלגה לאורך זמן היא דרך חיים המבטיחה אין-סוף הרפתקאות: מפגש עם תרבויות ואנשים שונים, היכרות עם בעלי חיים מעניינים וביקור במקומות נידחים שניחנו ביופי טבעי נדיר.

להפליג בסירה זה גם לא קל. זו דרך חיים שמצריכה אחריות רבה, התמודדות עם מצבים קשים, לימוד תמידי של מיומנויות חדשות וסתם עבודה "שחורה" רבה.

לדוגמה, כל שנה וחצי בערך, צריך לצבוע את תחתית הסירה בצבע מיוחד המונע הידבקות של אצות ויצורים ימיים לגוף הסירה.

מדובר במבצע קצת מסובך, שכן על מנת לבצע את הצביעה צריך להוציא את הסירה מהמים, וכפי שאתם בוודאי מבינים, זה אינו מצב טבעי עבור סירה.


צבע מיוחד נגד אצות

הצבע המיוחד לצביעת תחתית הסירה נקרא "צבע אנטי-פאולינג". החומרים הרעילים שבו מונעים מהאצות ויתר שוכני הים להידבק לגוף הסירה. מדוע זה חשוב?

ראשית, ישנם יצורים שעלולים להזיק לגוף הסירה, ושנית, כאשר התחתית אינה חלקה היא מאִטה במידה ניכרת את התקדמות הסירה במים.

לפני שלושים שנה, איש אחד מניו זילנד, נוֹאֶל שמו, הקים מספנה על אי לא מיושב בשם ליאפארי. גם כיום המספנה הזאת משרתת את סירות הדיג באיי שלמה, ועובדי המספנה הם תושבי הכפרים הסמוכים.

במרוצת השנים בנה נואל בתים סמוך למספנה עבור כל העובדים ומשפחותיהם, וכך התהוותה קהילה קטנה על האי. התמזל מזלנו לשמוע על המקום המיוחד הזה, והחלטנו להוציא את "רנטה" מהמים לחידוש הצבע במספנה של נואל.


מהי מספנה?

מספנה היא מקום שבו אפשר להוציא את הסירה מהמים, ובדרך כלל עובדים בה בעלי מלאכה המתמחים בטיפול בסירות כגון רתכים, נגרים, מסגרים וחשמלאים.

בדרך כלל, אנחנו נוהגים לעשות את כל העבודות בסירה בעצמנו, אך אנו זקוקים למספנה על מנת להוציא את הסירה מהמים.

צ'וץ' מבקר בחוף

מסלול עליה וירידה מרנטה
מסלול עלייה וירידה מהסירה עבור החתול צ'וץ'. אפשר לראות שהוא משתמש בבטחה במסלול שנבנה עבורו
צילום: אורן טל וטניה רמניק

מיד לאחר הוצאת הסירה מהמים, ולפני שהתחלנו בעבודה עצמה, אספנו קרשים שמצאנו במקום ובנינו מסלול עלייה וירידה מהסירה עבור החתול שלנו.

צ'וץ' מבקר ביבשה רק כאשר "רנטה" יוצאת לטיפולים במספנה, ואנו מנסים להפוך את ביקוריו לבטוחים ככל שניתן.

לכן ביקשנו לכנס את כל תושבי האי ואמרנו להם שאם הם רואים יצור שמן כמו דוב, מפואר כמו נמר ומלכותי כמו אריה – שלא ייבהלו; מדובר בחתול שלנו צ'וץ' ולא בשד מסתורי. לאחר שענייני החתול הוסדרו, פנינו לעבודת שיוף התחתית של הסירה וצביעתה מחדש.

בילוי בחוף
צ'וץ' מבלה בחוף
צילום: אורן טל וטניה רמניק

הידעת?

"רנטה" עשויה מחומר שנקרא: פיברגלאס. הבנייה של ספינות מחומר זה נעשית על-ידי בניית תבנית בצורת גוף הסירה, הנחת שכבות בד, העשוי מסיבי זכוכית, בתוך התבנית והספגת הבד המיוחד בדבק.

ככל שמספר השכבות של בד ודבק גדול יותר, גוף הסירה נעשה עבה יותר וחזק יותר. ניתן לבנות ספינות מחומרים שונים: פלדה, אלומיניום, עץ, סיבי זכוכית ואפילו מלט עם שלדת ברזל.

לכל חומר יש יתרונות וחסרונות. אחד היתרונות הבולטים של כלי שיט העשוי מסיבי זכוכית הוא העובדה שניתן לבצע תיקונים בגוף הסירה בעבודה עצמית, בעזרת יריעות בד מסיבי זכוכית ודבק מיוחד.

יצור מסתורי נכלא על לשון היבשה

יום אחד, כאשר שייפנו קטע של תחתית הסירה שהיה מחוספס במיוחד, שמנו לב לשקט לא אופייני מכיוון המספנה: רעש המסור החשמלי פסק, אחריו נדם הטרקטור ולאחר מכן גם המחרטה חדלה מלעבוד.

הסתכלנו בשעון, אך שעת ארוחת הצהריים עוד הייתה רחוקה ולא היה ברור מהי סיבת היעלמותם של כל האנשים מהמספנה.

משייפים את הסירה
משייפים את הסירה
צילום: אורן טל וטניה רמניק
יצור גדול ואפור
ראינו יצור גדול ואפור מתפתל, אך לא הצלחנו להבין באיזו חיה מדובר
צילום: אורן טל וטניה רמניק

לפתע שמענו זעקות מכיוון החוף. הפסקנו לשייף ורצנו לכיוון מקור הרעש. לאחר שהגענו לחוף ראינו שהשפל חשף לשון יבשה ועליה ניתן להבחין ביצור אפור גדול למדי, המתפתל מצד לצד.

המרחק הרב וטבעת האנשים מסביב ליצור מנעו מאתנו להבחין בבירור בצורתו. "זה כריש או דולפין?" שאלנו זה את זה, "אולי זה לווייתן קטן?" ניסינו לנחש.

מיהרנו ורצנו במים הרדודים לעבר ההתקהלות, וכעבור כמה דקות הגענו לזירת ההתרחשות. להפתעתנו הרבה הבנו שהיצור המתפתל בפראיות הוא לא אחר מאשר תחש המשכן, חיה נדירה למדי באיי שלמה בפרט ובעולם בכלל.

תחש המשכן
כשהתקרבנו הבנו שמדובר בבעל חיים שנקרא "תחש המשכן"
צילום: אורן טל וטניה רמניק

הידעת?

תחש המשכן הוא יונק ימי שמבחינה גנטית מקורב יותר לפילים מאשר ליונקי ים אחרים, כגון דולפינים או לווייתנים. אורכו של התחש נע בין 2.5 ל-4 מטרים ומשקלו כ-400 ק"ג (אם כי ישנו תיעוד של תחש ששקל כ-1000 ק"ג!).

צבעו של תחש המשכן אפור ועורו עבה וקשה. הגפיים הקדמיות של התחש התפתחו לסנפירים, וזנבו מפוצל ומשמש להנעה קדימה, בדומה לזנבם של הדולפינים.

רוצים לגלות איך הגיבו תושבי האי לתחש שנתקע על החוף? עברו לדף הבא והמשיכו לקרוא.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון