גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > מסיק הזיתים כבר כאן פורסם: 12/10/2008

מסיק הזיתים כבר כאן

כבר לפני שנים רבות הוכתר שמן הזית בתואר מלך השמָנים – תואר שבו הוא מחזיק ללא עוררין עד עצם היום הזה. בימים אלו נמצאת בעיצומה עונת המסיק – זהו הזמן שבו רוב הזיתים מבשילים, נאספים ומובאים אל בית הבד, שם מפיקים מהם שמן. כמדי שנה בחול המועד סוכות מזמינים אותנו מגדלי הזיתים אל המטעים כדי למסוק זיתים ולהפיק מהם שמן בבתי בד עתיקים, לשמוע סיפורים משומנים וגם להכין מאכלים מתובלים בשמן זית זך וטעים.

הפקת שמן זית
(אוסף התצלומים הלאומי)
הפקת שמן זית
(אוסף התצלומים הלאומי)

שמן הזית הוא שמן איכותי ומיוחד. קשה לתאר את המטבח שלנו בלעדיו – הסלט, הפסטה, הפיצה והרטבים למיניהם יהיו תפלים בלעדיו. בשנים האחרונות שבה ועלתה המודעות לסגולותיו של שמן הזית בישראל ובעולם כולו – ולא רק בתחום המזון. כל קוסמטיקאית מתחילה יודעת לספר כי מריחת שמן זית על עור הפנים טובה מכל תכשיר אחר. כבר לפני שנים רבות הפיק האדם סבונים ומרקחות רפואיות משמן זית, וכיום מדובר בתעשייה משגשגת וחובקת עולם.

הזית הוא פרי קטן הצומח על עץ ירוק עד, כלומר כזה שמכוסה עלים לאורך כל השנה, והוא אחד מ"שבעת המינים" שבהם, על פי המסורת, השתבחה הארץ שלנו. תוחלת החיים של עץ הזית ארוכה במיוחד – ישנם עצי זית בני מאות שנים שעד היום מניבים זיתים מעולים. בעולם כולו מצויים כ-430 זנים של זיתים, ובישראל נפוצים חמישה.

את הפרי הקטן אי אפשר לקטוף ומיד לאכול. התוצר העיקרי שמפיקים ממנו הוא השמן, שנחשב בעל ערך תזונתי רב, ובתרבויות שונות אף משמש לטקסים ולפולחן – בעבר היה נהוג למשוח מלכים וכוהנים בשמן זית עם כניסתם לתפקיד, ולהאיר באמצעותו את מנורת המקדש.

מתי אוספים את הזיתים?
איכות השמן תלויה בהבשלתם של הזיתים. לכן יש למסוק (לקטוף) את הזיתים מהעץ בשלב שבו הם מכילים את המינון המקסימלי של חומרים המכונים "אנטי אוקסידנטים", הנחשבים מונעי מחלות. בשלב זה הזיתים הם בעלי גוון ירוק עד שחור. זיתים שחורים טובים למאכל, אך הם בשלים מדי להכנת שמן איכותי.

קטיף הזיתים ואיסופם נעשה בשתי דרכים עיקריות: בנקיפה, כלומר טלטול ענפי העץ עד לנפילת הפירות ואיסופם מן הארץ, או בשיטת החליבה – שיטה יותר איטית ועדינה, שבה לא ניזוקים הזיתים והעץ, הנעשית על ידי משיכת הפירות לאורך הענף.

מפיקים את שמן הזית
את הזיתים שנמסקו מביאים אל בית הבד (מקום הפקת השמן) תוך 24 שעות, כדי שלא יתססו ויתקלקלו. השלב הראשון הוא שלב הריסוק – מרסקים את הזיתים לכדי עיסה שנראית כמו דייסה ירוקה. השלב השני הוא שלב הסחיטה, שבו מפרידים את החומרים המוצקים מהנוזלים על ידי הפעלת לחץ על רסק הזיתים. השלב השלישי הוא שלב הפרדת השמן מהמים ומהלכלוך, ואחסון השמן במיכלים.
אם ברצונכם לשמוע עוד ולהשתתף באירועי מסיק זיתים הנערכים השנה, היכנסו לאתר קינדרלנד ותוכלו למצוא את הפרטים הנחוצים.

הנה עוד כמה עובדות מעניינות שכדאי לדעת על זיתים ועל שמן זית
· בד הוא ענף. בית בד, מקום הפקת השמן, נקרא כך על שם "הבד הגדול" – קורת עץ כבדה שבעזרתה היו סוחטים את רסק הזיתים.
· "סירוגיות" הוא כינוי לתופעה שמאפיינת את תנובת עץ הזית: שנה אחת העץ עשיר בפירות, ובשנה שאחריה העץ עני בפירות – וחוזר חלילה.
· שמן זית איכותי הוא שמן שנכבש בכבישה קרה, ללא חימום. שמן כתית הוא שמן זית נקי ללא שום חומרים כימיים.
· איך בודקים אם שמן זית הוא שמן איכותי? מוזגים ממנו כמות קטנה ומניחים במקרר. אם השמן קופא, סימן שהוא שמן זית איכותי.
· בניגוד לסוגים מסוימים של יין, שמן אינו משתבח עם הזמן. אורך חיי המדף של שמן הזית יורד בהדרגה לאחר שנה עד שנה וחצי. משום שכל שמן הזית בארץ מופק בתקופת הסתיו ותחילת החורף, שמן הזית שנרכש בסוף הקיץ אינו משובח כמו שמן זית שזה עתה הופק.
· הפסולת הנותרת מהזיתים לאחר שהפיקו מהם שמן נקראת גפת, והיא משמשת מזון לבהמות, לדשן ולתעשיית הסבון.

מאת תמר זקס    פורסם: 12/10/2008

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון