גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בחירות בישראל > זהירות: הסקרים טועים > ציפי לבני מנצחת – בקטן פורסם: 23/10/2008

זהירות: הסקרים טועים

ציפי לבני מנצחת – בקטן

בפריימריז במפלגת קדימה חזו הסקרים ניצחון גדול לציפי לבני. היא ניצחה בקושי

המתמודדים לתפקיד יו"ר המפלגה (אתר הכנסת)
המתמודדים לתפקיד יו"ר המפלגה (אתר הכנסת)

ישראל היא מדינה דמוקרטית, ומתוקף כך מדי ארבע שנים מתקיימות בה בחירות, ובהן נקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא ומי יכהן כחבר כנסת. מיליוני אזרחים מממשים את זכותם הדמוקרטית ומצביעים ביום הבחירות. אבל הבחירות לכנסת אינן הבחירות היחידות שנערכות בארץ: מדי חמש שנים, למשל, נערכות בחירות לרשויות המקומיות (הבחירות הבאות לרשויות המקומיות התקיימו ב-11 בחודש נובמבר).

רבות מהמפלגות שמתמודדות בבחירות לכנסת עורכות בחירות פנימיות בקרב חבריהן כדי לקבוע מי יהיו מועמדיהן לכנסת. הבחירות הפנימיות בתוך המפלגות מכוּנות פריימריז, ורק חברי המפלגה רשאים להצביע בהן. הפריימריז האחרונים שנערכו בישראל התקיימו לפני כחודש, והמפלגה שקיימה אותם היתה מפלגת קדימה. על תפקיד יושב ראש המפלגה התמודדו ארבעה שרים: שרת החוץ ציפי לבני, שר התחבורה שאול מופז, שר הפנים מאיר שטרית והשר לבטחון פנים אבי דיכטר.

סקרים הם אחד המאפיינים המרכזיים של התקופה שלפני מערכת בחירות. המועמדים השונים וכלי התקשורת מזמינים סקרים למטרות שונות. באמצעות סקרים אפשר בין היתר להעריך לאיזה מועמד יש את הסיכויים הכי גדולים לנצח בבחירות, או איך משפיעות התבטאויות שונות על קהל הבוחרים. בפריימריז בקדימה, למשל, הסקרים הראו שלמועמדים שטרית ודיכטר אין שום סיכוי לנצח.

באמצעות סקרים אפשר גם לבחון מה דעתו של הציבור בנושאים מסוימים, ועל פי זה לנסח את עמדותיהם ואמירותיהם של המועמדים. כך למשל, אם תוצאות הסקר מצביעות על כך שרוב הציבור מתנגד לחלוקת ירושלים במסגרת הסכם שלום עם הפלסטינים, המועמדים השונים יצהירו במערכת הבחירות שהם נגד חלוקת ירושלים. במערכת הבחירות בקדימה הראו הסקרים שאם תנצח ציפי לבני, היא תהיה בעלת הסיכויים הגדולים ביותר להיבחר לתפקיד ראש הממשלה בבחירות כלליות שייערכו לאחר מכן. כלומר, מתוצאות הסקרים נבע שאם קדימה רוצה להישאר מפלגת השלטון, כדאי לה להעמיד בראשה את ציפי לבני.

לכל אורך מערכת הבחירות הראו הסקרים שציפי לבני תנצח בהפרש ניכר את המועמדים שהתמודדו מולה – מופז, שטרית ודיכטר. המתמודד המרכזי מלבדה, שאול מופז, טען שהסקרים אינם משקפים את המציאות. הוא אפילו טען שהוא ינצח. ביום הבחירות בשעה עשר בלילה, לפני סגירת הקלפיות, כשאנשים עדיין נהרו לקלפיות כדי להצביע, פירסמו ערוצי הטלוויזיה תוצאות של מדגמים שלפיהם ציפי לבני מנצחת בהפרש גדול את שאול מופז ואת שאר המתחרים. אלא שבשעות הקטנות של הלילה התברר שהסוקרים טעו שוב. ההפרש בין לבני למופז היה זעיר, ובסופו של דבר לבני אמנם ניצחה, אבל בפער זעיר של פחות מ-500 קולות. המדגמים חזו שלבני תנצח בפער של לפחות עשרה אחוזים, ולמעשה היא ניצחה בקושי, בהפרש של אחוז אחד בלבד!

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון