גלים أمواج חדשות
כניסה

זהירות: הסקרים טועים

איך זה עובד?

אז מה זה בעצם סקר? מי עורך סקרים? מי מזמין סקרים? ומה ההבדל בין סקר למדגם?

גם בחדשות הילדים יש סקרים!
לחצו כדי להביע את דעתכם.
גם בחדשות הילדים יש סקרים!
לחצו כדי להביע את דעתכם.

אז איך זה עובד? במהלך מערכת הבחירות גורמים רבים מעוניינים לדעת מה הציבור חושב. כך למשל, כל מתמודד רוצה לדעת מה הסיכוי שלו לנצח, מה נקודות החוזק שלו ומה נקודות החולשה. גם כלי התקשורת מעוניינים לדעת מי מוביל בסקרים ומי עשוי לנצח. לכן פונים המתמודדים וכלי התקשורת לחברות המתמחות בעריכת סקרים.

תהליך הכנת הסקר הוא שלב חשוב מאוד, והוא עלול אפילו לקבוע מה תהיה התוצאה. בשלב הזה מחליטים מה קהל היעד, כלומר איזו אוכלוסייה תתבקש להשיב על השאלות – האם יקיף הסקר את כל אזרחי ישראל, או אולי רק את חברי מפלגת קדימה? שלב חשוב מאוד הוא שלב ניסוח השאלות. למשל, נסו לשער מה יקרה אם ישאלו אתכם מהו השיעור האהוד עליכם מבין שלושה – חשבון, תנ"ך או התעמלות. יש סיכוי שהסקר הזה לא משקף את העמדה שלכם – הרי ייתכן שאתם דווקא מעדיפים שיעורי הספרות, וסובלים בשלושה האחרים באותה מידה.

סקרים נערכים בדרך כלל באמצעות הטלפון. נציגים מטעם החברה שעורכת את הסקר מתקשרים לקבוצת אנשים – בדרך כלל מדובר בכ-500 משתתפים, שאמורים לשקף באופן יחסי את כלל הציבור. קבוצת הנסקרים מכילה יהודים וערבים, צעירים ומבוגרים, גברים ונשים, דתיים וחילוניים ועוד ועוד. כל מרכיב באוכלוסייה מקבל את החלק היחסי שלו. סוקר טוב יידע להרכיב קבוצה מדגמית שמשקפת את הציבור באופן נכון, וישאל שאלות המאפשרות לנסקרים לבטא את דעותיהם באופן מדויק.

חשוב לציין שהשימוש בסקרים הולך ומתרחב, ושהשימוש המרכזי בסקרים הוא למטרות מסחריות, כדי לדעת יותר על טעמו של הצרכן ועל הרגלי הקנייה שלו.

למרות הפופולריות של הסקרים, מדגמים נחשבים לכלי אמין ומדויק יותר. לעומת סקר, שבו שואלים את הנסקרים על דעותיהם ועל תוכניותיהם לעתיד (למשל, הפתק שאותו ישלשלו לקלפי), במדגם פשוט שואלים "מה הצבעת" (או "מה קנית", אם מדובר במדגם צרכני). קלפיות מדגמיות הן קלפיות המוצבות לצד קלפיות האמת. אנשים שבדיוק סיימו להצביע בקלפי האמיתית מתבקשים "להצביע" שוב בקלפי המדגמית. גם כאן יש חשיבות גבוהה מאוד למיקום הקלפיות. חשוב שהקלפיות המדגמיות ישקפו באופן יחסי את כלל הציבור.

הקלפי המדגמית נחשבת אמינה יותר משום שהיא בודקת את תוצאות האמת. מדגמים טובים חזו תוצאות ומהפכים במערכות בחירות. הפעם הראשונה שבה השתמשו במדגם בישראל היתה בבחירות שנערכו לפני יותר משלושים שנה, ב-1977.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון