גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ספורט > ה-NBA כאן! > הליגה האמריקאית פורסם: 9/11/2008

ה-NBA כאן!

ה-NBA כאן!

הליגה האמריקאית

מילון ה-NBA

NBA או אן.בי.איי – הסבר בעברית על הליגה האמריקאית

רוצים לעקוב קצת אחרי המשחקים אבל לא ממש בטוחים מה זה בכלל NBA, מה הקשר בין מזרח למערב ולמה הם משחקים כדורסל בתוך הבית? הסבר קצר על ליגת הכדורסל הטובה בעולם

הפלייאוף של שנה שעברה.
(צילום: רויטרס, נענע 10)
הפלייאוף של שנה שעברה.
(צילום: רויטרס, נענע 10)

"NBA" הן ראשי התיבות של National Basketball Association, ובתרגום לעברית: "התאחדות הכדורסל הארצית" – של ארצות הברית, כמובן. ליגת ה-NBA כפי שאנו מכירים אותה כיום היא תוצאה של מיזוג שנעשה בשנת 1948 בין שתי ליגות כדורסל שפעלו בארה"ב.

במהלך שישים השנים שחלפו מאז חלו שינויים רבים ב-NBA. הוכנסו חוקים רבים הן למשחק עצמו והן לאופן ניהול הקבוצות והליגה, כאשר המטרה העיקרית היא הגדלת התחרות בין הקבוצות. בעזרת חוקים אלו נמנע מצב שבו קבוצה אחת או שתיים מובילות את הליגה באופן קבוע, ואכן – לאורך השנים ניתן להבחין בתהפוכות רבות ותכופות במעמדן של הקבוצות.

איך עושים את זה? בסוף כל עונה בוחרות הקבוצות שחקנים צעירים לקראת העונה הבאה בתהליך שנקרא דראפט. מדובר בשחקנים שטרם שיחקו ב-NBA, והם בדרך כלל מגיעים מליגת המכללות. אחד החוקים המרכזיים של תהליך הדראפט קובע שדווקא הקבוצות החלשות ביותר בליגה הן אלה שיכולות לבחור ראשונות את השחקנים, וכך נמנע מצב שבו השחקנים הטובים הולכים לקבוצות החזקות והשחקנים הבינוניים לקבוצות החלשות.

חוקים אחרים נועדו לגרום למשחק עצמו להיות מעניין יותר. לדוגמה, "חוק 24 השניות" קובע כי זמן ההתקפה לא יעלה על 24 שניות מרגע תחילתה ועד הזריקה לסל. בזכות חוק זה קצב המשחק ב-NBA מהיר מאוד, ואין התקפות ארוכות של כמה דקות כמו בכדורגל, למשל.

ליגת ה-NBA מאורגנת על פי האזורים הגיאוגרפיים של הקבוצות, בשני מחוזות – המערבי והמזרחי. כל מחוז מחולק לשלושה אזורים הנקראים בתים, כך שבסך הכל פועלים שישה בתים: הצפון-מערבי, הפסיפי והדרום-מערבי במחוז מערב, והאטלנטי, המרכזי והדרום-מזרחי במחוז מזרח. בכל בית משחקות חמש קבוצות.

במהלך העונה משחקת כל קבוצה 82 משחקים, בעיקר נגד הקבוצות האחרות מהבית שלה ומהמחוז. עם סיום העונה, שמונה הקבוצות הטובות בכל מחוז מתחרות ביניהן בסדרת משחקים הנקראת פלייאוף. המנצחת הסופית בגמר הפלייאוף מוכתרת כאלופת ה-NBA.

הידעת?

בוסטון סלטיקס מחזיקה בשני שיאים הקשורים לאליפות ה-NBA: היא זכתה במספר הרב ביותר של אליפויות, 17 עד עכשיו, והיא זכתה גם במספר הרב ביותר של אליפויות ברצף – 8 אליפויות, שנה אחר שנה

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון