גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > קופיקו בן חמישים פורסם: 13/11/2008

קופיקו בן חמישים

אף שלגיבור הכתבה שלנו, קופיקו, ימלאו או-טו-טו חמישים שנה, הוא ממשיך להצחיק ולעולל תעלולים מבדחים.

תמר בורנשטיין-לזר
לצד דוכן של ספרי "קופיקו"
תמר בורנשטיין-לזר
לצד דוכן של ספרי "קופיקו"

איך נולד הגיבור השובב?
כמו ילדים רבים, גם נגה, בתה של הסופרת תמר בורנשטיין-לזר, אהבה לשמוע סיפורים, ובמיוחד לפני השינה. מדי ערב הקריאה תמר לבתה שירים וסיפורים, ובין היתר גם את אגדות האחים גרים. די מהר גילתה תמר שהאגדות מעוררות אצל נגה סיוטים. לכן החליטה להמציא בעצמה סיפורים מצחיקים, שאותם תוכל לספר לבתה מדי ערב לפני השינה. הסיפורים שחיברה בורנשטיין-לזר סבבו סביב קוף הצעצוע שקיבלה בתה מאביה – קופיף שעיר וחמוד שאותו נהגה לכנות בשם "קופיקו".

לאחר שסיפורי קופיקו זכו להצלחה אצל נגה החליטה בורנשטיין-לזר לכתוב ולשלוח אותם לאחד מעיתוני הילדים הפופולריים באותם הימים, "דבר לילדים". הסיפורים מצאו חן בעיני עורך העיתון, אוריאל אופק, והוא אף עודד את בורנשטיין-לזר לשלוח לו סיפורים נוספים בכיכובו של קופיקו. לאחר מכן ראו אור הרפתקאותיו קופיקו גם בסדרת ספרים ארוכה ופופולרית, אבל ההצלחה לא היתה מיידית.

כריכת הספר
"קופיקו שוטר תנועה"
כריכת הספר
"קופיקו שוטר תנועה"

כשיצא הספר הראשון בסדרה, "קופיקו האורח", מעטים מיהרו לרוכשו. רק כשיצאה מהדורה נוספת, שעוטרה באיוריו של מ' אריה, נמכר הספר בהצלחה רבה. מאז אייר מ' אריה את הסדרה באופן קבוע, ולמעשה הוא האחראי הישיר לדמותו של קופיקו החבוש בכובע טמבל כפי שמכירים אותו הקוראים. אלא שתלאותיו של קופיקו לא הסתיימו כאן. בתחילת דרכה זכתה הסדרה להתקפות רבות מצד מבקרים, שטענו כי תעלוליו של קופיקו אינם חינוכיים ואף עלולים להזיק לילדים. חרף הביקורות הקשות המשיכה בורנשטיין-לזר לכתוב ולפרסם ספרים בסדרה – והיא עושה כך עד עצם היום הזה. עד כה התפרסמו בסדרת קופיקו לא פחות מ-157 כותרים, וכל ספר חדש שיוצא לשווקים נקרא בשקיקה על ידי הקוראים. הספר האחרון שיצא בסדרה (עד כה) הוא "קופיקו כוכב נולד", שבו מנחה קופיקו תחרות "כוכב נולד" שבה משתתפים כלבי השכונה.

ב-1993 עוּבּדה סדרת הספרים לתוכנית טלוויזיה בת 15 פרקים ששודרה בערוץ הילדים. לרגל יום ההולדת ה-50 של קופיקו מתכננת חברת yes להפיק פרקים נוספים בסדרה, שיעלו לשידור בשנה הקרובה.

איך מצליח קופיקו להישאר מפורסם?
תמר בורנשטיין-לזר, יוצרת הסדרה, סבורה שסוד הצלחתו של קופיקו נעוץ בכך שסיפוריו מבוססים על דברים שקרו וקורים במציאות, לאנשים ולילדים אמיתיים, בבית, בבית הספר ובשכונה. שכונת עיר גנים בפתח תקווה, שבה מתגורר קופיקו, היא שכונה אמיתית, והסופרת בורנשטיין-לזר מתגוררת בה עד היום.

אם אתם שואלים את עצמכם מה יקרה לקופיקו בעתיד, האם אי פעם יתבגר או יפגוש בקופיפה ויקים לו משפחה, תשובתה של תמר בורנשטיין היא חד משמעית: "לא! קופיקו יישאר צעיר ושובב לנצח, ולצערנו לא יתאהב בקופיפה, אלא ימשיך לתכנן את תעלוליו לבד".

מאת תמר זקס    פורסם: 13/11/2008

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון