גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > היסטוריה בחלל: נחיתה על כוכב שביט פורסם: 17/11/2014

היסטוריה בחלל: נחיתה על כוכב שביט

ביום רביעי, 12/11/14, אחזה התרגשות רבה את מדעני סוכנות החלל האירופית לקראת המפגש בין נחתת החלל פילאה לכוכב השביט צ'ורי. בסוף השבוע התחלפו ההתרגשות והשמחה בחששות שמא אין ביכולתה של פילאה להשלים את משימתה

מאת: יעל קליין

ביום רביעי, 12/11/14, לראשונה בהיסטוריה נחת רכב חלל על כוכב שביט. שמחה והתרגשות רבה מילאו את עובדי סוכנות החלל האירופית (ESA), שאחראית למשימה. הטיסה של רכב החלל ארכה כעשר שנים. ההמתנה הייתה ארוכה, אך לבסוף התגשמה תכניתם של מדעני ESA.

רכב החלל שנחת הינו נחתת חלל בשם "פילאה" ששוגרה מתוך גשושית בשם "רוזטה". גודלה של פילאה הוא כגודל מכונת כביסה. היא אמורה לבצע שורה של ניסויים על פני השביט כגון מדידת טמפרטורה, וכן לאסוף דגימות מקרקע השביט.

השביט שפילאה נחתה בו נקרא 67-P צ'וריומוב-גרסימנקו (על שם החוקרים שגילו אותו), ומכונה בקיצור צ'ורי. אורכו של השביט הוא 4 קילומטר והוא נע במהירות של 135,000 קילומטר בשעה. נכון לחודש נובמבר 2014 הוא נמצא במרחק כ-500 מיליון קילומטר מכדור הארץ.

 

הדמיה ממוחשבת של נחיתת פילאה
פילאה נוחתת על צ'ורי. הדמיה ממוחשבת

 


כוכבי שביט

כוכבי שביט הם כוכבים קטנים שהם חלק ממערכת השמש. הם מורכבים בעיקר מקרח ומאבק. כאשר כוכב שביט עובר קרוב לשמש, הוא יוצר מעין זנב זוהר באורך של מיליוני קילומטרים. הזנב מורכב מגז ומאבק. כוכב השביט עצמו אינו פולט אור, והזוהר שאנו רואים הוא אור השמש, המאיר אותו. כוכבי שביט מכילים חומרים שנשמרו מאז נוצרה מערכת השמש, לכן חקר כוכבי שביט יכול לסייע רבות בהבנת התהליכים שהביאו להיווצרותה.

איך מנחיתים רכב חלל על שביט?

ב- 6.8.14 נכנסה הגשושית רוזטה למסלול מסביב לכוכב השביט צ'ורי. על הגשושית הורכבה מצלמה שצילמה את השביט. בעזרת התמונות חיפשו המדענים מקום נוח להנחית בו את רוזטה. כעבור כשלושה חודשים שחררו המדענים את פילאה מתוך הגשושית. פילאה ירתה אל משטח הקרח שמכסה את השביט שלושה עוגנים (צלצלים) כדי להיתפס בקרקע בעזרתם.

לא הכול מתקדם לפי התכנית

כאשר הגיעה פילאה לקרקע השביט, היא לא נחתה במקום המיועד. ככל הנראה, לא כל העוגנים נתפסו היטב בקרקע, ופילאה קיפצה כמה פעמים למרחק של מאות מטרים מהמיקום המיועד, עד שנחתה. אמנם היא לא נפגעה מהנפילה הקשה, אבל מקום הנחיתה הסופי שלה היה שונה מהמקום המתוכנן.

אתר הנחיתה המתוכנן
אתר הנחיתה המתוכנן של פילאה, כפי שצילמה רוזטה מגובה של 30 קילומטר

בין מצרים העתיקה לחלל החיצון

השמות פילאה ורוזטה לקוחים מחקר מצרים העתיקה. אבן הרוזטה היא ממצא ארכאולוגי מהמאה השנייה לפני הספירה. על האבן הופיעה כתובת בשלושה סוגי כתב עתיקים, והיא שימשה ארכאולוגים לתרגום ופענוח הכתב בממצאים שהתגלו מאוחר יותר.

פילאה היא עיר מצרית עתיקה שנמצא בה אובליסק. על האובליסק נחרטה כתובת בשניים משלושת סוגי הכתב שהופיעו על אבן הרוזטה. אובליסק פילאה סייע גם הוא בתרגום ממצאים נוספים מאותה התקופה.

בסוכנות החלל האירופית בחרו בשני השמות האלה לחלליות שנשלחו לחקר כוכב השביט כעדות לחשיבות שהם מייחסים למחקר זה, בתור אמצעי לתרגום ולפענוח סודות היקום העתיקים ביותר.

מקום הנחיתה המתוכנן הוא מקום מואר, והסוללה של פילאה הייתה אמורה להיטען בעזרת לוחות סולריים. ואולם מקום הנחיתה הסופי של פילאה הוא מתחת לצוק, ולכן היא זוכה לשעה וחצי של אור בלבד בכל סיבוב של השביט. כמות האור הזאת אינה מספיקה כדי לטעון די הצורך את הסוללה של פילאה.

פילאה נחתה ומיד התחילה לעבוד: למדוד ולשדר נתונים על השביט שעליו נחתה. אך במהלך סוף השבוע שלאחר נחיתתה הפסיקה פילאה לשדר. הסוללות שלה כמעט התרוקנו והיא נכנסה ל"תרדמת". המדענים מוסרים כי ייתכן שבהמשך, כאשר יעבור השביט קרוב יותר לשמש, היא תקבל מספיק אור כדי להתעורר שוב ולהמשיך במשימה.

ה"זנב" של כוכבי השביט זוהר מכיוון ש:


בדיקה

מקור השמות "פילאה" ו-"רוזטה" הוא:


בדיקה

שאלה למחשבה

 
מה דעתכם על חקר החלל? האם חשוב להשקיע כסף וזמן בחקר החלל או שישנם נושאים חשובים ממנו?
 
   

úâåáåú ìëúáä
חיים בחלל (ניתאי 07.11.2015)
לדעתי חקר החלל מאוד חשוב כי בעתיד יהיה יותר מדי עומס בכדור הארץ . לכן חוקרים מחפשים חיים בחלל כדי אולי שבעתיד נוכל לבנות חיים על כדור חדש... וצריך להמשיך לחקור מכיוון שיש קשר ישר בין מה שקורה במערכת השמש שלנו לחיים שאנו חיים באקלים ואולי בעוד דברים
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון