גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > בחירות 2015: התוצאות פורסם: 18/3/2015

בחירות 2015: התוצאות

תוצאות הבחירות לכנסת העשרים: הליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר. ככל הנראה, בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה. על פי תוצאות הסקרים בלילה שלאחר יום הבחירות, היה נראה כי המירוץ צמוד. מדוע טעו מכוני הסקרים? מה עוד יכול להשתנות בימים הקרובים? ואיזה שיא נשבר בבחירות האלה? היכנסו לכתבה וגלו את התשובות

מאת: מערכת חדשות הילדים וחדר החדשות

יום הבחירות לכנסת העשרים עבר. הרצון להשפיע על הנעשה במדינה ואולי גם מזג האוויר הנוח עודדו אזרחים רבים לצאת ולהצביע.

ילדים רבים ליוו את הוריהם אל הקַלְפִּי והצטלמו אִתם.

מצביעה צעירה בקלפי בעיר מודיעין
מצביעה צעירה בקלפי בעיר מודיעין

תוצאות הבחירות

בבוקר שאחרי יום הבחירות, על פי ספירת מרבית הקולות, מסתמן כי מפלגת הליכוד זכתה ברוב קולות גדול. בנימין נתניהו צפוי להרכיב את הממשלה ה-34 של מדינת ישראל ולעמוד בראשה.

תוצאות הבחירות לכנסת העשרים
תוצאות הבחירות לכנסת העשרים
מצביעה צעירה בקלפי בעיר ירושלים
מצביעה צעירה בקלפי בעיר ירושלים

אלה התוצאות המסתמנות: הליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר עם 30 מנדטים. אחריה לפי הסדר: המחנה הציוני - 24, הרשימה המשותפת - 14, יש עתיד - 11, כולנו - 10, הבית היהודי - 8, ש"ס - 7, יהדות התורה - 6, ישראל ביתנו - 6, מרצ - 4.

מפלגת יחד לא עברה את אחוז החסימה ולא השתתפה בחלוקת המנדטים.

כל יושב ראש מפלגה יצטרך להמליץ בפני נשיא המדינה ראובן ריבלין על מועמד לראשות הממשלה. מרבית ראשי המפלגות צפויים להמליץ על נתניהו לתפקיד זה. עוד על תהליך הרכבת הממשלה, תוכלו לקרוא בכתבה "היום שאחרי".

הסקרים טעו

בשעות הערב של יום הבחירות עצמו עוד היה נראה כי המירוץ בין הליכוד לבין מפלגת המחנה הציוני צמוד, אך במהלך הלילה התבהרה התמונה של מפת המפלגות בכנסת העשרים.

התוצאות האלה מבוססות על ספירת למעלה מ-95% מהקלפיות וככל הנראה, הן לא ישתנו במידה ניכרת. את התוצאות הסופיות והרשמיות נדע רק בעוד כמה ימים.

מדוע חזו כלי התקשורת חלוקת מנדטים שונה מהתוצאות האמיתיות? במהלך יום הבחירות ביצעו מכוני סקרים מִדְגָּמִים מחוץ לכמה מהקלפיות ברחבי הארץ.

במדגם שואלים אנשים לאחר שהם יוצאים מהקלפי למי הצביעו, כדי לבצע אומדן של תוצאות הבחירות. אומדן הוא הערכה שמסתמכת על נתונים קיימים ואינו יכול לספק תחזית מדויקת.

מצביעים בבחירות לכנסת העשרים
מצביעים בבחירות לכנסת העשרים. שיא של 15 שנים בשיעור ההצבעה

נשבר שיא של 15 שנים

נתון רשמי אחד שפורסם כבר אתמול בערב הוא שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת העשרים.

71.8% מאזרחי ישראל בעלי זכות הבחירה (שהם כ-5.8 מיליון אזרחים) הצביעו בבחירות. זו עלייה של 4 אחוזים מהבחירות הקודמות ושיא ההצבעה ב-15 השנים האחרונות.

האם צפוי שינוי בתוצאות הבחירות?

ישנם שני גורמים שיכולים להוסיף או להחסיר מנדט או שניים לכמה מהמפלגות:

קולות החיילים – החיילים והחיילות בצבא מצביעים בקלפיות מיוחדות בבסיסים ובמוצבים. הקולות האלה נספרים בנפרד ומתווספים על הקולות שנספרו בקלפיות הרגילות. לדוגמה, בבחירות לכנסת ה-19 נוסף מנדט שלם למפלגת הבית היהודי בזכות קולות החיילים.

הסכמי עודפים – לפני הבחירות יכולה מפלגה א' לחתום על הסכם עודפים עם מפלגה ב'. משמעות החתימה על הסכם כזה היא כי לאחר חלוקת המנדטים, אם ייוותרו למפלגה א' קולות שאינם מסתכמים לכדי מנדט שלם, הם "יועברו" לזכותה של מפלגה ב', וכך היא עשויה לזכות במנדט. לדוגמה, בבחירות לכנסת ה-19, בזכות הסכם עודפים בין מפלגת התנועה לבין מרצ, זכתה מרצ במנדט נוסף.

עדכון (19.3): לאחר ספירת קולות החיילים התווסף מנדט אחד למפלגת מרצ והיא עומדת על 5 מנדטים. הרשימה המשותפת אבדה מנדט אחד והיא עומדת על 13. בנוסף, עם שקלול הקולות שנוספו עלה גם שיעור ההצבעה והוא עומד על 72.3%.

אנחנו במערכת חדשות הילדים וחדר החדשות נמשיך לעקוב ולעדכן אתכם בהתפתחויות סביב הקמת הממשלה החדשה ופעילותה של הכנסת העשרים של מדינת ישראל.

   

úâåáåú ìëúáä
כתבה מעניינת ביותר (שושו 22.03.2015)
שאלה למערכת מדוע אין אתם מציינים את שמות הכתבים כמו בעיתונים אחרים. שהרי ידוע שחשוב להביא דברים בשם אומרם
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון