גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בחירות בישראל > הצביעו לי!! > אריאל שרון והמיקרופון פורסם: 11/1/2009

הצביעו לי!!

תעמולת הבחירות

אריאל שרון והמיקרופון

הסיפור על ראש הממשלה והמיקרופון

במהלך מערכת הבחירות של שנת 2003 קטע יו"ר ועדת הבחירות שידור ישיר בטלוויזיה של ראש הממשלה אריאל שרון. השופט קבע: ראש הממשלה קיים תעמולת בחירות אסורה ועבר על החוק. מהי תעמולת בחירות? מה תפקידה של ועדת הבחירות? ומי עוד דואג שמערכת הבחירות תהיה הוגנת?

מאת יוסי סעידוב

ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון.
ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון.

דמיינו לעצמכם שראש הממשלה אהוד אולמרט מתייצב מול מצלמות הטלוויזיה ומשיב לשאלות של עיתונאים בשידור ישיר. פתאום, באמצע מסיבת העיתונאים, מורֶה שופט להפסיק את השידור, ולמעשה סותם לראש הממשלה את הפה. זה נשמע דמיוני לגמרי, אבל זה קרה כאן, בישראל, בשנת 2003.

להפסיק את השידור ומיד!
הכול התחיל כשראש הממשלה אז אריאל שרון כינס מסיבת עיתונאים במהלך מערכת הבחירות. שרון ביקש להגיב על הפרסומים שלפיהם מתנהלת נגדו חקירה במשטרה בגלל קבלת שוחד. יו"ר ועדת הבחירות, האיש שאמור לשמור על טוהר הבחירות ועל ההגינות שלהן, היה שופט בית המשפט העליון, מישאל חשין. השופט חשין צפה בטלוויזיה במסיבת העיתונאים שהועברה בשידור חי בכל ערוצי הטלוויזיה.

לפתע, באמצע מסיבת העיתונאים הורה חשין לכל ערוצי הטלוויזיה להפסיק את השידור מיד. הסיבה: ראש הממשלה השתמש במסיבת העיתונאים ובשידור הטלוויזיה כדי לעשות תעמולה לעצמו ולמפלגתו. כזכור, זאת הייתה תקופת בחירות וחשין החליט שראש הממשלה מנצל את הבמה שקיבל כדי לקרוא לציבור להצביע למפלגתו – דבר שאסור לעשות על פי החוק. אמנם חשין עצר את השידור, אך בסופו של דבר ניצח שרון במערכת הבחירות בהפרש גדול והמשיך לכהן בתפקיד ראש הממשלה.

תקופת הבחירות היא תקופה רגישה. מצד אחד – הפוליטיקאים אמורים להמשיך לנהל את מערכת השלטון במדינה, מצד שני – אנשים חושבים שבתקופת הבחירות הפוליטיקאים עושים הכול רק כדי לשכנע אנשים להצביע להם.

לדוגמה, בימים אלו צה"ל נלחם נגד החמאס שיורה מאות טילים על יישובי הדרום. יש אנשים הטוענים שההחלטה לצאת למבצע היא החלטה פוליטית שנועדה להגדיל את מספר המצביעים למפלגות קדימה והעבודה.

קמעות – לא!

(אוסף התצלומים הלאומי)
(אוסף התצלומים הלאומי)
כדי למנוע מהפוליטיקאים לנצל את השלטון לתעמולת בחירות, נחקקו כמה חוקים: חודש לפני הבחירות אסור לראיין את המועמדים. במקום זאת המועמדים מקבלים זמן תעמולה בערוצי השידור השונים. מי שאמור לפקח על טוהר הבחירות הוא יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שהוא שופט בית המשפט העליון. כיום מכהן בתפקיד השופט אליעזר ריבלין.

במערכת הבחירות הנוכחית דרשה מפלגת הליכוד מריבלין לחשוף מי עומד מאחורי המודעות שתקפו את יו"ר הליכוד בנימין נתניהו. הליכוד טען כי המודעות האנונימיות הן עבירה על חוק הבחירות. לאחר בדיקת החוק חייב השופט את מפלגת קדימה, שעמדה מאחורי המודעות, לציין בכל מודעה כי היא זו שעומדת מאחורי פרסומה.

סוגיה אחרת שהעסיקה את ועדת הבחירות היא חלוקת קמעות. קמע הוא ברכה או חפץ שיש המאמינים כי הוא מספק הגנה מפני סכנות שונות. במערכת הבחירות של שנת 1996 חילקה מפלגת ש"ס אלפי קמעות לאזרחים. לוועדת הבחירות הוגשו עתירות ובהן דרישה לעצור את חלוקת הקמעות. בשנת 2000 חוקקה הכנסת חוק האוסר על חלוקת קמעות בתור חלק מתעמולת הבחירות. החוק קובע כי דינו של מפיץ הקמעות במערכת בחירות הוא חמש שנות מאסר. מאז מונעת ועדת הבחירות חלוקת קמעות.

הון ושלטון!

מיכה לינדנשטראוס, מבקר המדינה.
מיכה לינדנשטראוס, מבקר המדינה.
גוף נוסף הדואג לטוהר הבחירות הוא משרד מבקר המדינה שבראשו עומד כיום השופט מיכה לינדנשטראוס. מבקר המדינה בודק שהמפלגות לא קיבלו תרומות למעלה מהמותר. מטרת הבדיקה היא למנוע מאנשים עשירים לשלם כסף למפלגות כדי לזכות בתמיכת הפוליטיקאים לאחר הבחירות.

כדאי לנו לזכור שתקופת הבחירות היא זמן טוב לבדוק איזו מפלגה פעלה על פי ההתחייבויות שלה. איננו צריכים להאמין לכל מה שהמפלגות מספרות לנו על עצמן או על המפלגות היריבות. אנחנו יכולים לבדוק בעצמנו מה התחייבה כל מפלגה לעשות, וכיצד היא פעלה בכנסת ובממשלה.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון